Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika, czyli ekologiczna energia dla każdego domu

OZ
Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu
Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu
Największą zaletą energii pozyskiwanej ze słońca jest jej wartość ekologiczna. Montaż instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim wkład w ochronę środowiska przez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne to także oszczędność. Dlatego tego typu instalacje są chętnie dofinansowywane, m.in. w ramach programu Mój prąd.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się zagadnieniem przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Ma ona także zastosowanie w praktyce – energia słoneczna może być wykorzystana do zasilania w prąd wielu urządzeń: począwszy od kalkulatora czy zegarka, a skończywszy na wytworzeniu prądu dla całego domu.

Warto też pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne to nie to samo co kolektory słoneczne. Chociaż oba te rozwiązania czerpią energię ze słońca, to różnią się jej przetwarzaniem – panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną, a kolektory słoneczne na energię cieplną (np. potrzebną do ogrzania wody).

Działanie instalacji fotowoltaicznej

W celu wytworzenia prądu, na dachu domu instaluje się ogniwa fotowoltaiczne, które razem tworzą moduły fotowoltaiczne. W tych ogniwach energia słoneczna zostaje przekształcona w energię elektryczną – jest to tak zwane zjawisko fotowoltaiczne. Prąd wytworzony w modułach trafia do falownika (inwertera), czyli urządzenia zmieniającego prąd stały w prąd zmienny, który zasila nasze domowe urządzenia. Grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy z kolei panel fotowoltaiczny.

Energia elektryczna, która nie zostaje wykorzystana na bieżąco trafia do sieci ogólnej. Jednak wyprodukowana nadwyżka wraca po jakimś czasie do źródła, co ma znaczenie zwłaszcza zimą, kiedy jest dużo mniej światła słonecznego niż latem i energii jest zbyt mało do zasilenia w prąd całego domu. Jeśli chcemy być w pełni zadowoleni z zainstalowania paneli fotowoltaicznych, należy dobrze oszacować ilość zużywanej energii o różnych porach dnia i w różnych miesiącach w roku.

Ilość energii potrzebnej dla domu

Kluczową kwestią podczas zakupu paneli fotowoltaicznych jest określenie, jaka moc instalacji będzie nam potrzebna, ponieważ od tego będzie zależała też jej wielkość, a co za tym idzie koszt całej inwestycji. Do określenia zużycia energii elektrycznej w ciągu roku przydadzą się rachunki za prąd – na ich podstawie można oszacować moc paneli odpowiednią dla domu. Jest to jednak rozwiązanie dobre dla domu, w którym już ktoś mieszka. W nowym budownictwie trzeba po prostu założyć planowane zużycie.

Znaczenie ma także ekspozycja instalacji fotowoltaicznej na słońce – jeśli zostanie skierowana na stronę południową, to wytworzy więcej energii niż po stronie północnej. Ważne są również kąt nachylenia dachu oraz występowanie obiektów, które mogą powodować zacienienie, np. innych budynków czy drzew. Dlatego przed montażem instalacji fotowoltaicznej najlepiej poradzić się fachowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska