Fotowoltaika 2022. Domowe magazyny energii uratują opłacalność paneli słonecznych po niekorzystnych zmianach prawa: 11.01.2022

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Do tej pory nie było w naszym kraju żadnego producenta takich magazynów, jednak sytuacja ta właśnie uległa zmianie – prywatny inwestor zapowiada, że już wkrótce ruszy w Polsce produkcja baterii litowo-jonowych na rynek wewnętrzny.
Do tej pory nie było w naszym kraju żadnego producenta takich magazynów, jednak sytuacja ta właśnie uległa zmianie – prywatny inwestor zapowiada, że już wkrótce ruszy w Polsce produkcja baterii litowo-jonowych na rynek wewnętrzny. Joanna Urbaniec / Polska Press
Udostępnij:
Jest rozwiązanie dla posiadaczy „domowej” fotowoltaiki. Powstaje pierwsza w Polsce fabryka magazynów energii na rynek wewnętrzny. Dzięki nowym urządzeniom można uratować opłacalność prywatnych elektrowni, której zagrażają zmiany w prawie jakie wkrótce pogorszą zasady bilansowania sprzedawanego i kupowanego prądu. Niewykluczone, że inwestycja w takie magazyny będzie już w przyszłym roku dotowana z programu "Mój Prąd".

Eksperci alarmują: fotowoltaika, która miała stać się remedium na rosnące ceny prądu, a także uczynić nasz kraj wolnym od smogu, przestaje się opłacać. Prosumenci, czyli producenci i konsumenci energii odnawialnej są dziś obciążani kolejnymi restrykcjami. Zamiast taniej, zielonej energii, od przyszłego roku nowi użytkownicy nie będą mogli korzystać z systemu, gwarantującego upusty, a co za tym idzie – zainteresowanie OZE w Polsce będzie słabnąć.

To wszystko przez przeciążony system sieci przesyłowych. W odpowiedzi na ten problem ma w Polsce powstać fabryka stacjonarnych magazynów energii. Co najbardziej istotne – będzie to pierwsza taka fabryka na rynek wewnętrzny.

Magazyny energii to przyszłość

Inicjatorem przedsięwzięcia jest spółka POZBUD S.A. z Poznania, która zawiązała w tym celu współpracę z singapurską Durapower Holdings PTE LTDi Elmodis z Krakowa. Efektem współpracy trzech podmiotów ma być uruchomienie produkcji baterii litowo-jonowych, czyli tzw. magazynów energii, a także wdrożenie procesów zarządzania bateriami i energią ze źródeł rozproszonych na terenie całej Polski.

Proces magazynowania energii polega na przekształcaniu i przechowywaniu elektrycznej z danego źródła w inną formę energii, którą można ponownie zamienić w energię elektryczną. Ma to na celu m. in. pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na energię, ale także zapewnienie jej dostaw, gdy te nie będą dostępne. Dodatkowe zalety magazynów energii to stabilizacja napięcia i korekta innych parametrów elektroenergetycznych, lepsze zarządzanie kupowaną lub produkowaną energią, a przede wszystkim jej natychmiastowa dostępność. Powszechne stosowanie magazynów energii niesie za sobą także oczywiste korzyści ekologiczne, jak zmniejszenie śladu węglowego i zanieczyszczeń do atmosfery czy oszczędność wody przy zmniejszonej produkcji energii z paliw kopalnych.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Zmiany w prawie na niekorzyść prosumentów

Zgodnie z przegłosowanymi przez Sejm nowymi przepisami, prosumenci, którzy wejdą na rynek od marca 2022 r. są zobowiązani do sprzedaży prądu operatorom za cenę rynkową z ubiegłego kwartału. Następnie prosument będzie musiał odkupić energię od operatora, ale po wyższej cenie. Efekt? Korzyści z posiadania paneli słonecznych topnieją w oczach. Po co to wszystko? Przestarzałe sieci przesyłowe nie wytrzymują masowego napływu energii z fotowoltaiki, a liczba prosumentów wciąż rośnie. Stąd pomysł Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przyjęty ostatecznie w kształcie zaprezentowanym przez posła Marka Suskiego, aby uporządkować sektor i nakłonić prosumentów do handlowania energią na nowych warunkach.

Nowe rozliczanie w systemie net billing będzie się odbywać na przestrzeni 12 miesięcy. W ramach miesięcznej ewidencji środków, prosument będzie posiadał depozyt, z którego będzie mógł płacić za zużytą energię. Na ten moment zaplanowano, że zapisywana w depozycie wartość energii ma być liczona według średniej ceny miesięcznej. Od energii wprowadzonej do sieci prosument ma nie płacić podatków VAT ani PIT, jednak pobierając energię z sieci, zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE, opłatę kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

– Już w tej chwili mamy bardzo dużo reklamacji zgłaszanych do operatorów sieci dystrybucyjnej, że system wyłącza ich instalacje w „pikach”energii. Jest to związane z tym, że nasza sieć elektroenergetyczna ma swoją ograniczoną pojemność. Jeżeli byśmy dalej pozostali bezrefleksyjnie w modelu rozwoju prosumenckiego, moglibyśmy de facto zaszkodzić samym prosumentom. To są prawa fizyki, nie da się tego zatrzymać – tłumaczył w Gazeta.pl konieczność wprowadzenia nowych regulacji wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

Co daje prywatny magazyn energii

Uruchomienie produkcji stacjonarnych magazynów energii może ułatwić życie zwłaszcza posiadaczom małych elektrowni fotowoltaicznych, czyli fotowoltaice „domowej”. W obecnej sytuacji nowi prosumenci mieli problem z podłączeniem się do sieci. Niemożliwy był także rozwój stacji ładowania samochodów elektrycznych, ponieważ ładowarki samochodowe potrzebują w krótkim czasie dużej mocy, której również nie mogą zapewnić przestarzałe sieci przesyłowe, dziś używane jako wirtualne magazyny energii. Jednym dostępnym w obydwu przypadkach rozwiązaniem może być dziś kumulowanie energii w stacjonarnych magazynach. Do tej pory nie było w naszym kraju żadnego producenta takich magazynów, jednak sytuacja ta właśnie uległa zmianie – prywatny inwestor zapowiada, że już wkrótce ruszy w Polsce produkcja baterii litowo-jonowych na rynek wewnętrzny.

Firmy POZBUD S.A., Elmodis oraz Durapower Holdings PTE LTD deklarują, że już za chwilę polscy prosumenci będą mogli zaopatrzyć się we własne magazyny energii, co znacząco wpłynie na poprawienie opłacalności posiadania małych elektrowni fotowoltaicznych. Koordynacją projektu zajmował będzie się polski POZBUD – od uruchomienie produkcji magazynów energii, przez jej kompleksową organizacją, po przygotowanie i organizację dystrybucji i promocji produktów.
Know-how w zakresie produkcji litowo-jonowych modułów i kompletnych pakietów, w tym systemów zarządzania bateriami, udziela współtworząca projekt firma Durapower z Singapuru.Na jej stronie czytamy, że firma „projektuje i produkuje bezpieczny, wysokowydajny, lekki i trwały system magazynowania energii (ESS) z wykorzystaniem akumulatorów pochodzących z recyklingu w ramach zintegrowanego procesu w obiegu zamkniętym, z naciskiem na czystą i odnawialną energię”.
Krakowska Elmodis, jako podmiot skoncentrowany na rynku Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), wspierać będzie współpracę dostarczając dedykowane rozwiązania do sterowania i optymalizacji magazynowania energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Fotowoltaika 2022. Domowe magazyny energii uratują opłacalność paneli słonecznych po niekorzystnych zmianach prawa: 11.01.2022 - Strefa Biznesu

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mings
Witam wszystkich, czy potrzebujesz pilnej pożyczki na Boże Narodzenie? Właśnie dostałem moją od inwestorów pożyczkowych Walter z niskim oprocentowaniem 2%, uprzejmie napisz na adres walter[email protected] i uzyskaj natychmiastowe zatwierdzenie

Potrzebujesz powyższych pożyczek z niskim oprocentowaniem 2%?

Świąteczna pożyczka

Pożyczki z karty kredytowej

Kredyty mieszkaniowe

Kredyty samochodowe

Pożyczki dwukołowe

Pożyczki dla małych firm

Pożyczki do wypłaty

Zaliczki pieniężne

uprzejmie e-mail: [email protected] właśnie dostałem swój, postanawiam podzielić się swoim kontaktem Lub wiadomość na WhatsApp na 1 (816) 878-3506
G
Gość
18 grudnia, 11:16, Wujek Zdzisiu:

Obecna różnica 20% z nadwyżki zwracanej do sieci miała być przeznaczana m.in. na modernizację sieci elektroenergetycznych. Podobnie z połową środków z opłat emisyjnych CO2. Gdzie są te pieniądze?

20 grudnia, 17:01, Qu:

stara zyciowa prawda mowi ze polak to zlodziej...wiec juz wiadomo gdzie sa te pieniadze ;]

5 000 euro–koszt OZE dla każdej 4-osobowej rodziny w Niemczech

https://www.cire.pl/item,135685,13,0,0,0,0,0,25-000-euro---koszt-oze-dla-kazdej-4-osobowej-rodziny-w-niemczech.html

10 października 2016 opublikowano wyniki studium przeprowadzonego przez Instytut Konkurencyjności Ekonomicznej (DICE) Uniwersytetu w Dusseldorfie, w którym podsumowano wszystkie koszty niemieckiej zielonej transformacji energetycznej . Okazało się, że do 2025 roku Niemcy muszą łącznie wydać 520 miliardów euro. Przy ludności Niemiec liczącej 82 miliony oznacza to, że każda czteroosobowa rodzina niemiecka będzie musiała dopłacić do normalnych rachunków za elektryczność dodatkowo 25 000 (dwadzieścia pięć tysięcy) euro do 2025 roku – a potem płacić dalej.

G
Gość
OZE musi mieć swoją sieć i swoje magazyny energii (np. elektrownie szczytowo-pompowe), żeby w okresie największego zapotrzebowania sprzedawac po cenie aktualnej na rynku - maksymalnej dla szczytu.

W dołku energetycznym nie sa potrzebni , bo i tak wtedy trzeba zmniejszać moc elektrowni - niekorzystna produkcja.

Popatrzcie na https://www.pse.pl/dane-systemowe - jakie jest wykorzystanie OZE ( wiatraki, solary) aktualnie
G
Gość
Szkoda kasy. W zimie fotowoltaika nie pracuje i magazyny będą "puste". Koszt magazynów przy 10 kW to ok. min. 40 tyś. Zaczęło się od wymiany kopciucha, na co Państwo namawiało, a jak się okazuje jest zupełnie nie przygotowane, gdyż Polacy wymieniali kopciuchy na ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła. Zimą potrzeba na to zdecydowanie więcej prądu, a Państwo niestety ma z tym problemy, natomiast latem nie odbiera prądu z fotowoltaiki. Kolejny niewypał.
W
Wojtek
Przy obecnych cenach magazynów bardziej opłacalne jest wyłączenie instalacji PV niż inwestycja w magazyn, która nie ma szans zwrócić się do końca życia. Przy obecnej jakości elektroniki nie ma ona nawet szans dotrwać tego czasu czyli zanim nawet by się zwróciła inwestycja trzeba będzie ponownie zainwestować.
G
Gość
Było by pięknie gdyby podano koszty prywatnej stancji magazynowania prądu. Na razie traktuje tę informację jako news. Koszty to podstawa tego pomysłu. A ja jeszcze nie dostałem dopłaty do fotowoltaiki którą podłączyłem do sieci 15 lipca. Mam robić sobie nadzieję na opłacalność magazynu energii ?
W
Wujek Zdzisiu
Obecna różnica 20% z nadwyżki zwracanej do sieci miała być przeznaczana m.in. na modernizację sieci elektroenergetycznych. Podobnie z połową środków z opłat emisyjnych CO2. Gdzie są te pieniądze?
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie