Film "Klecha". Polscy biskupi zachwyceni po pokazie. Obraz...

  Film "Klecha". Polscy biskupi zachwyceni po pokazie. Obraz ma być odpowiedzią na "Kler"

  Zdjęcie autora materiału

  Sebastian Gabryel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  „Klecha” to film opowiadający historię prześladowanego ks. Romana Kotlarza – działacza opozycji w czasach PRL, uczestnika słynnych „wydarzeń radomskich”
  1/16
  przejdź do galerii

  „Klecha” to film opowiadający historię prześladowanego ks. Romana Kotlarza – działacza opozycji w czasach PRL, uczestnika słynnych „wydarzeń radomskich” w 1976 roku, represjonowanego przez Służbę Bezpieczeństwa, a dokładnie przez Samodzielną Grupę „D” Departamentu IV MSW, której celem była dezintegracja polskiego Kościoła katolickiego.
  Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
  ©Marcin Genca

  Zamknięty pokaz dla hierarchów polskiego Kościoła odbył się w ostatni wtorek, podczas zebrania Konferencji Episkopatu Polski. W obsadzie filmu „Klecha”, opowiadającego o prześladowaniu księży przez Służby Bezpieczeństwa, gra wielu popularnych aktorów – m.in. Mirosław Baka, Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski i Danuta Stenka. Czy dzieło Jacka Gwizdały przebije „Kler” Wojtka Smarzowskiego?
  Choć „Klecha” jest w wersji roboczej i wymaga jeszcze wielu poprawek, to już zbiera pozytywne recenzje – przynajmniej wśród duchownych, którzy kilka dni temu mogli obejrzeć film na zamkniętym zebraniu plenarnym w Warszawie. Jacek Gwizdała zyskał uznanie m.in. abp Sławoja Leszka Głódzia oraz bp radomskiego Henryka Tomasika.

  „Klecha” to film opowiadający historię prześladowanego ks. Romana Kotlarza
  – działacza opozycji w czasach PRL, uczestnika słynnych „wydarzeń radomskich” w 1976 roku, represjonowanego przez Służbę Bezpieczeństwa, a dokładnie przez Samodzielną Grupę „D” Departamentu IV MSW, której celem była dezintegracja polskiego Kościoła katolickiego.

  Czytaj też: Telewizja Polska wyprodukuje film "Klecha"

  Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby, już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. – czytamy w oficjalnej zapowiedzi filmu.  Kotlarz zmarł 18 sierpnia 1976 roku. Z sekcji zwłok wynikało, że z powodu niewydolności mięśnia sercowego, jednak przyjmuje się, że śmierć radomskiego księdza była wynikiem brutalnego pobicia, do którego doszło miesiąc wcześniej.

  Warto dodać że w filmie „Klecha” zobaczymy wielu znanych aktorów. Główną rolę zagra Mirosław Baka, zaś w szefa oddziału wcieli się Piotr Fronczewski. Ponadto w obsadzie znaleźli się m.in. Artur Żmijewski (towarzysz Stefan), Danuta Stenka (Lucyna), Janusz Chabior (ksiądz kanonik) i Marcin Bosak (postulator).

  Premiera produkcji, na którą budżet wyniósł około 6 milionów złotych (pozyskanych m.in. od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i miasta Radom), ma odbyć się jeszcze przed wakacjami – najprawdopodobniej już w maju.

  ZOBACZ TAKŻE:

  Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te oczernianie kościoła jest już nudne

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dzięki kościołowi Polska przetrwała wojny, zabory i okupacje. Nawet komunista Jaruzelski był ministrantem i dostał ostatnie namaszczenie. Boże Narodzenie, Wielkanoc to święta państwowe. Ludzie...rozwiń całość

  Dzięki kościołowi Polska przetrwała wojny, zabory i okupacje. Nawet komunista Jaruzelski był ministrantem i dostał ostatnie namaszczenie. Boże Narodzenie, Wielkanoc to święta państwowe. Ludzie opamiętajcie się.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oskar to pikuś

  - (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Uznanie Flaszki przebija nagrody w Cannes, Hollywood i Berlinie. Chwała!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niby nic ...

  niuniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Nikt Wam przecież nie każe chodzić do Kościoła , rozmawiać i słuchać księży i co tam jeszcze sobie wymyślicie . Nie musicie tego robić . Możecie posłuchać Rabieja lub Trzaskowskiego i to całę...rozwiń całość

  Nikt Wam przecież nie każe chodzić do Kościoła , rozmawiać i słuchać księży i co tam jeszcze sobie wymyślicie . Nie musicie tego robić . Możecie posłuchać Rabieja lub Trzaskowskiego i to całę szemrane towarzystwo . Tylko dlaczego Was boli temat Kościoła ? To jest kluczowe pytanie .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biskup Leszek "Flaszka" G.

  anioł stróż (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Leszek Flaszka G. o czymś mówi?. O alkoholiźmie, o pedofilii którą krył, o zwykłym złodziejstwie , o syfie biskupa z awansami na kardynała?. Co za bagno.?! Odszedł z Warszawy bo był w cieniu, więc...rozwiń całość

  Leszek Flaszka G. o czymś mówi?. O alkoholiźmie, o pedofilii którą krył, o zwykłym złodziejstwie , o syfie biskupa z awansami na kardynała?. Co za bagno.?! Odszedł z Warszawy bo był w cieniu, więc z braku ambicji doszedł do Gdańska by tam odgrywać numer 1. Mały, śmieszny, skompromitowany biskup o mniej niż skromnych horyzontach intelektu. Mniej niż nul.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wesoło

  Dnolald Rusk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  A ja tam lubię robić księdzowi laskę!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kler pokazał prawdę w niewielkim stopniu

  Jezus Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  prawda o klechach jest o wiele bardziej przerażająca...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  NiePrzedstawiamSię (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Od kiedy to film fabularny pokazuje prawdę o czymkolwiek? To tak jakby mówić, że "Gwiezdne Wojny" mówią prawdę o kosmosie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo