Fed podnosi stopy, EBC ogłasza datę zakończenia programu QE

Roman Ziruk, Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Ostatnie dni obfitowały w same istotne dla rynku walutowego wydarzenia. Spotkania Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego dostarczyły istotnych informacji dotyczących dalszych działań kluczowych banków centralnych świata.

W środę FOMC zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych. Jednocześnie sugerując, że bank jest gotowy na jeszcze dwie podwyżki w bieżącym roku, co sugeruje szybsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej, niż rynki wyceniały jeszcze przed spotkaniem.

„Dot plot” FOMC, ilustrujący indywidualne oczekiwania decydentów banku centralnego względem kształtowania się poziomu stóp procentowych w przyszłości, pokazał wzrost oczekiwań w krótkim okresie. Mediana oczekiwanego poziomu w bieżącym roku wzrosła do poziomu 2,375%, co sugeruje, że do końca roku czekają nas jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych. Bank prawdopodobnie zdecyduje się na nie we wrześniu i w grudniu, czyli przy okazji publikacji nowych prognoz ekonomicznych.

Przewodniczący FOMC, Jerome Powell wypowiadał się pewnie oraz w optymistycznym tonie odnosił się do stanu amerykańskiej gospodarki. W trakcie konferencji prasowej stwierdził, że Stany Zjednoczone są w „świetnej formie”. FED nieco podniósł prognozę wzrostu gospodarczego, przewiduje również nieco wyższą inflację – co powinno sprawić, że stopy przez pewien czas będą nieco wyższe od szacowanego poziomu w długim okresie. Prognoza stóp procentowych w długim okresie sugeruje, że wyniosą ok. 2,9%, z kolei mediana szacowanego poziomu na koniec 2020 r. podskoczyła do 3,4%.

Wydźwięk samego spotkania był dość optymistyczny. Pozwala nam to wzmocnić pogląd dotyczący tego, że w bieżącym roku w USA nadejdą cztery podwyżki stóp procentowych. Do tej opinii przychyla się również rynek, który ocenia, że wystąpienie czterech ruchów w 2018 r. jest bardziej prawdopodobne niż to, że dojdzie do trzech takich operacji.

W czwartek po południu kurs euro doświadczył silnej wyprzedaży. Zmiany na parze EUR/USD przełożyły się również na słabość polskiej waluty, która traciła w relacji do głównych walut. PLN i EUR największej wyprzedaży doznały w parze z USD. Gwałtowne zmiany na rynku miały miejsce po tym, jak Europejski Bank Centralny zdecydował się zaskoczyć inwestorów podając bardzo konkretne informacje dotyczące swoich przyszłych działań.

Tak jak oczekiwano przed spotkaniem, bank centralny poinformował, że wygaszanie programu luzowania ilościowego potrwa nieco dłużej niż sugerował wcześniejszy termin jego zakończenia (program miał trwać do września br.). Od września Bank będzie skupował aktywa o wartości 15 mld EUR (o połowę mniej niż obecnie), a w grudniu program się zakończy.

Mimo konkretnego komunikatu o planowanym zakończeniu programu QE, wspólna europejska waluta dość mocno się osłabiła. Bank centralny ogłosił bowiem, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych w strefie euro. EBC stwierdził jednoznacznie, że strefa euro „wciąż potrzebuje znaczącej stymulacji”, a same stopy zostaną utrzymana na dotychczasowym poziomie „co najmniej w trakcie lata 2019 roku”, sugerując, że do podwyżek stóp dojdzie najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku.

Konferencja prasowa EBC miała zdecydowanie gołębi wydźwięk. Mario Draghi podkreślił, że mamy do czynienia z rosnącą niepewnością wywołaną przez informacje z zagranicy, stwierdził również, że niedawne osłabienie gospodarcze może się utrzymać w części krajów strefy euro również w drugim kwartale. EBC obniżył dość istotnie prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w 2018 r. Obecnie bank oczekuje, że gospodarki strefy euro urosną w bieżącym roku o 2,1%, przy poprzedniej prognozie zakładającej wzrost na poziomie 2,4% rocznie. EBC podniósł jednocześnie prognozy inflacji, spodziewając się, że dynamika cen na przestrzeni trzech kolejnych lat (2018-20) wyniesie 1,7% rocznie. Uprzednio Bank zakładał, że dynamika cen w tym i kolejnym roku będzie wynosiła 1,4%, a poziom 1,7% osiągnie dopiero w 2020 r.

Sądzimy, że spotkanie Europejskiego Banku Centralnego uwypukliło przesadny nacisk, jaki rynki kładły na zaskakująco wysoką dynamikę wzrostu gospodarczego w strefie euro. Nieraz wskazywaliśmy, że najważniejszym czynnikiem kierującym polityką monetarną EBC jest poziom i perspektywy wzrostu inflacji bazowej. Bazowy wskaźnik dynamiki cen utrzymuje się znacznie poniżej poziomu określonego przez cel inflacyjny, skąd wynika, że EBC nie musi spieszyć się nawet z samym rozważaniem podwyżek stóp procentowych. Uważamy, że podwyżek należy się spodziewać najwcześniej dopiero w drugiej połowie 2019 roku, w związku z czym w naszej opinii kurs EUR/USD powinien utrzymywać się w okolicy bieżącego poziomu lub nieco poniżej przez większość 2018 r.

Obejrzyj wideo:

Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem

Wideo

Materiał oryginalny: Fed podnosi stopy, EBC ogłasza datę zakończenia programu QE - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie