Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fascynujące zdjęcia w bardzo dużym przybliżeniu. To efekt pracy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Nasiona borówki pod mikroskopem.Zobacz kolejne zdjęcia w następnych slajdach >>>>
Nasiona borówki pod mikroskopem.Zobacz kolejne zdjęcia w następnych slajdach >>>>Atlas Zasobów Otwartej Nauki
W ramach projektu Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) 2.0. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu udostępnił ponad 10 tysięcy zasobów naukowych do wspólnej bazy danych. Sumarycznie, w obu edycjach projektu, liczba udostępnionych materiałów przekroczyła 18 tysięcy. Zobaczcie te piękne zdjęcia w dużym przybliżeniu!

Baza AZON-u powiększyła się o ponad 10 tysięcy zasobów

Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0. to druga edycja projektu, który rozwija platformę umożliwiającą dostęp do danych naukowych i edukacyjnych. Bazę tworzą zasoby z:

  • Politechniki Wrocławskiej,
  • Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
  • Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
  • Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu,
  • Instytutu Badań Systemowych PAN w Warszawie.

- Na platformie gromadzone są różnorodne zasoby, takie jak książki, czasopisma, artykuły naukowe, skrypty, szkice, zdjęcia, pliki audio, wideo, modele 3D i wiele innych - mówią naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu był odpowiedzialny za koordynację projektu, a Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki zajmowało się jego realizacją.

Zobacz te zdjęcia wykonane w bardzo dużym przybliżeniu:

W tej edycji naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracowali nad udostępnieniem czterech kolekcji, które zawierały łącznie 10 224 rekordy danych. Wśród zgromadzonych materiałów znalazły się:

  • Baza zdjęć echokardiograficznych wraz z zapisami EKG, preparatami i opisami historii chorób serca zwierząt, stworzona przez zespół z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej pod kierownictwem prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak.
  • Baza zdjęć mikroskopowych wraz z wynikami mikroanaliz rentgenowskich uzupełnionych o publikacje naukowe i prezentacje multimedialne, opracowana przez zespół z Katedry Biologii Eksperymentalnej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Marycza.
  • Baza zdjęć roślin z Europy Centralnej, przede wszystkim z obszaru Polski, Czech i Niemiec. Zawiera prezentacje cech gatunków wykonanych różnymi metodami. Odpowiedzialnym za tę bazę jest mgr Paweł Jarzembowski.
  • Baza danych pól refrakcji atmosferycznej (załamania światła przy przejściu przez atmosferę) przygotowana przez zespół z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki pod kierownictwem prof. Witolda Rohma.

- Wszystkie te zasoby zostały udostępnione zgodnie z ideą Open Data, co oznacza, że są dostępne na warunkach otwartych licencji dla wszystkich użytkowników Internetu, w szczególności dla naukowców, nauczycieli, studentów, uczniów i przedsiębiorców. Udostępnione na platformie kolekcje mogą być wykorzystywane, na przykład, w nauczaniu - dodają naukowcy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska