Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023. W akcję włączyły się setki placówek kulturalnych z Wrocławia i Dolnego Śląska

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
"Nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną"
"Nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną" Piotr Krzyzanowski/Polska Presse/zdjęcie z poprzednich edycji
Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 ruszają w sobotę 9 września, pod hasłem "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń". W tym roku organizatorzy namawiają do poznawania polskich zwyczajów czy tradycyjnych wierzeń. - Żywe dziedzictwo - dziedzictwo niematerialne to też przekazywana z pokolenia na pokolenie muzyka i formy językowe, opowieści, historia, legendy. Dzięki temu dziedzictwu istniejemy jako społeczność i naród - czytamy na stronie EDD.

Europejskie Dni Dziedzictwa zastały zainicjowane w 1985 roku przez Radę Europy i Unii Europejskiej. Ich celem jest uświadamianie mieszkańcom Europy jakości i wartości pozostawionego przez dawnych budowniczych i twórców dziedzictwa - przede wszystkim architektonicznego, stąd inicjatywa Dnia Otwartych Zabytków, ale także kulturalnego.

- Nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną wyjaśniają organizatorzy.

W tym roku, po raz zresztą kolejny, koordynatorami EED na Dolnym Śląsku zostały: Muzeum Narodowe oraz Muzeum Etnograficzne. - 31. edycja EDD odbędzie się dniach 9, 10 oraz 16 i 17 września. Zaplanowano blisko 100 wydarzeń w ponad 40 miejscowościach regionu - informuje Magdalena Skrabek z Działu Promocji i Komunikacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wśród proponowanych przez MNWr wydarzeń są m.in.: spotkania z autorkami książek „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” i „Wrocławski jidyszkajt. Pamięć o polskich Żydach”, obrazy polskiej wsi na fotografiach Zofii Rydet, "Wrocławskie miejsca (nie)pamięci" - spektakl dokumentalny, a także warsztaty "Gry i zabawy w sztuce" dla dzieci w wieku 5–12 lat. W myśl tegorocznego hasła przewodniego "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń", wygłoszony zostanie także wykład pt. "Jak dawniej bywało, czyli o przemianach obyczajów", na którym dowiemy się w jaki sposób na przestrzeni wieków ewoluowały relacje rodzinne.

9 września w pod Halą Stulecia (wpisaną przecież na listę UNESCO), rusza organizowana z okazji EDD gra terenowa "Graj na MAXA". Zagadka obracać się będzie właśnie wokół budynku autorstwa Maxa Berga.

- Konstrukcja już od 109 lat budzi podziw, respekt i zainteresowanie. Kto jest twórcą Hali Stulecia? Jak przebiegała budowa? Jakie wydarzenia odbywały się w jej wnętrzu? Aby zagrać, należy uzbroić się w: uśmiech, wyobraźnię i chęć do poszukiwań – bez nich trudno będzie znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania - zachęcają do zapisów organizatorzy.

EDD odbywają się przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lista dolnośląskich obiektów, które włączają się w to międzynarodowe święto jest bardzo długa. Znajdziecie na niej m.in.:

  • Zajezdnię Popowice
  • Zamek Wleń
  • Centrum Historii Zajezdnia
  • Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Miłkowie, mat. organizatora
  • Bazylika św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, mat. organizatora
  • Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim, mat. organizatora
  • Kościół św. Marcina w Jaworze
  • Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu
  • Jodłowy Młyn w Brzegu Dolnym
  • Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy
  • Op Enheim

i wiele innych!

Zobacz też wywiad z dyrektorem Wratislavii Cantans:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska