Energa Basket Liga: Sensacja w Łańcucie! Sokół zakończył serię zwycięstw Śląska

Paweł Relikowski
Sensacja w Łańcucie! Zajmujący 13. miejsce w tabeli Energa Basket Ligi Rawlplug Sokół pokonał liderującego rozgrywkom Śląska 92:85. Dla wrocławian to pierwsza ligowa porażka w tym sezonie i koniec serii 14 zwycięstw.

Sokół zaliczył znakomite wejście w mecz. Gospodarze rozpoczęli spotkanie od serii ośmiu celnych rzutów (wszystkie za dwa). Śląsk przez długi czas nie miał nawet okazji do zbiórki w defensywie. Trudno uwierzyć, że pomimo tak dobrej skuteczności zespół z Łańcuta przegrał pierwszą kwartę (21:23). Pod koniec pierwszej części meczu Sokół zaczął się mylić, natomiast koszykarze WKS-u zanotowali kilka odbiorów i zdobywali punkty po kontrataku.

MACIEJ ZIELIŃSKI kończy dziś 53 lata. Biali nie potrafią latać? Bzdura! Maciej Zieliński to legenda koszykarskiego Śląska. Zdobył z tą drużyną osiem mistrzostw Polski, z powodzeniem grał w europejskich pucharach. Występował we Wrocławiu w latach 1986-2006 z trzyletnią przerwą na grę w akademickiej lidze Stanów Zjednoczonych NCAA. Zajrzeliśmy do archiwum Gazety Wrocławskiej i znaleźliśmy zdjęcia sprzed 20 lat, które są dowodem, że Maciej Zieliński potrafił latać. Sami zobaczcie.WAŻNE - DO KOLEJNYCH ZDJĘĆ MOŻNA PRZEJŚĆ ZA POMOCĄ GESTÓW LUB STRZAŁEK

Maciej Zieliński kończy dziś 53 lata. Tak kiedyś latał pod k...

Druga kwarta była bardzo wyrównana i żadna z drużyn nie potrafiła uzyskać większej przewagi niż kilka punktów. W pierwszej połowie Śląskowi we znaki dał się zwłaszcza Delano Spencer II. Amerykanin mogący grać na pozycji rozgrywającego i rzucającego zdobył przed przerwą 15 punktów. Po drugiej kwarcie wrocławianie mieli minimalną przewagę – 46:45.

Początek drugiej połowy to festiwal nieporadności WKS-u. Przyjezdni pudłowali na potęgę, a trenera Andreja Urlepa mogły irytować zwłaszcza zmarnowane próby spod kosza. Mistrzowie Polski często decydowali się na rzuty za trzy, ale piłka po ich próbach nie chciała wpaść do kosza. Wraz z syreną kończącą trzecią kwartę Marcin Nowakowski rzucił trójkę, dając Sokołowi prowadzenie 67:61.

Rekord frekwencji w Hali Stulecia! 4617 kibiców na meczu Ślą...

Pięć minut przed końcem nic nie wskazywało na comeback Śląska – Sokół był na najwyższym w meczu, ośmiopunktowym prowadzeniu. Sytuację jeszcze bardziej pogorszyła skuteczna akcja z faulem Raynere'a Thorntona, po której gospodarze prowadzili już 85:75. Zawodnicy Andreja Urlepa cały czas mieli problem ze skutecznym ustawieniem akcji w ofensywie, do tego z powodu kłopotów zdrowotnych parkiet opuścił Ivan Ramljak. Wygraną łańcucian przypieczętował minutę przed końcem efektownym wsadem James Eads. Nadzieję dało jeszcze pięć punktów szybko zdobyte przez Martina i Nizioła, ale ostatecznie podopieczni Marka Łukomskiego niespodziewanie zwyciężyli z mistrzem Polski 92:85.

Aż 92 punkty stracone przez najlepszą obronę Energa Basket Ligi. Przegrana walka na deskach drugiej najlepiej zbierającej drużyny ligi. Tylko 40 proc. skuteczności z gry i 26 proc. zza łuku. Te trzy elementy zaważyły na zaskakującej porażce WKS-u na Podkarpaciu. Oczywiście słabsze dni zdarzają się nawet mistrzom, niemniej porażka z beniaminkiem jest zimnym prysznicem i ostrzeżeniem dla zawodników Śląska. Szansa na poprawę humorów za niecały tydzień – w środę, 11 stycznia, do Hali Stulecia przyjedzie Gran Canaria z Aleksandrem Balcerowskim i A.J. Slaughterem w składzie.