Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emilewicz: Konstytucja Biznesu to istotna zmiana w relacjach na linii państwo-przedsiębiorstwo

red.
Konstytucja Biznesu to istotna zmiana jakościowa w relacjach na linii państwo-przedsiębiorstwo - napisała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w liście odczytanym w środę na spotkaniu z przedsiębiorcami w Świdnicy.

W Świdnicy odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Organizatorami spotkań są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w liście do uczestników konferencji, który odczytała wiceprezes PARP, podkreśliła, że Konstytucja Biznesu to istotna zmiana w relacjach na linii państwo-przedsiębiorstwo. - Wieloletnia inflacja prawa została zatrzymana przez pięć kompleksowych ustaw, które zastąpiły około dwustu dotychczas funkcjonujących aktów prawnych (…) Koncentrowaliśmy się na sprawach najważniejszych dla poprawy środowiska prawo-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy wierząc, że mniej znaczy lepiej – powiedziała.

Minister zwróciła też uwagę, że od wielu lat relacje na linii państwo-przedsiębiorstwo opierały się na braku wzajemnego zaufania. - Mechanizm, w którym państwo miało przede wszystkim zadania kontrolne był istotnym hamulcem rozwoju. Teraz otwieramy nowy rozdział, w którym polski przedsiębiorca jest partnerem instytucji publicznych – zaznaczyła.

- Dostrzegamy kluczową rolę polskich przedsiębiorstw w rozwoju polskiej gospodarki, dlatego chcemy stwarzać dogodne warunki dla rozwoju, wspierając inwestycje i upraszczając prawo. W takich warunkach polska przedsiębiorczość chwyci wiatr w żagle – napisała w liście Emilewicz.

Obecny na spotkaniu ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński zwrócił uwagę, że Konstytucja Biznesu to powrót w stronę wolności gospodarczej. - W stosunku do biznesu obowiązywać będzie zasada "co nie jest zabronione, jest dozwolone". Taki system jest bliższy tej wolności gospodarczej – dodał.

Pokreślił, że istotną zmianą będzie wzmożenie docierania na rynek pomysłów na biznes, które są „liczne i ciekawe, ale ze względu na uwarunkowania prawno-administracyjne nie przechodzą do fazy realizacji”. „Chodzi o to, żeby dać szansę tym firmom na wystartowanie, a nie żeby blokowały je przepisy” – mówił.

Soroczyński zaznaczył też, że zmiany wprowadzone przez Konstytucję Biznesu pozwolą na wyeliminowanie przynajmniej części szarej strefy. - Państwo do tej pory w niektóre obszary nie ingerowało, tak było np. w przypadku drobnej przedsiębiorczości, prowadzonej na stosunkowo niewielką skalę. Konstytucja umożliwi działanie w takim drobnym zakresie, bez strachu, że jest to działalność nielegalna. To bardzo ważne, zwłaszcza dla firm, które kiełkują- zapewniał Soroczyński.

Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk w rozmowie z PAP podkreśliła, że zarówno te zmiany, które już zostały wprowadzone, jak i zmiany planowane spotykają się z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców. - Konstytucja Biznesu wprowadza dużo uproszczeń, część zmian to są radykalne zmiany w prawie, cześć to zmiana pewnego podejścia, filozofii pracy, np. jeżeli mówimy o skróceniu czasu pracy urzędników – powiedziała.

Wśród najważniejszych zmian, jakie wprowadza Konstytucja Biznesu, Oleszczuk wymieniła ułatwienia dotyczące zamówień publicznych. - Przedsiębiorcy są żywo zainteresowani korzystaniem ze środków publicznych i startowaniem w przetargach; a dla małych i średnich przedsiębiorstw przepisy, które funkcjonują były trudne i często uniemożliwiają udział w tych dużych zamówieniach publicznych – mówiła wiceprezes PARP.

W jej ocenie, kolejną istotną zmianą jest też kwestia sukcesji firm. - Tutaj wcześniej właściwie nie było regulacji, czy też były one niewystarczające – dodała.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br.

Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku, np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną. Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska