MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury i renty - ważne zmiany. To trzeba wiedzieć od 1 grudnia 2020 roku [zasady]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Każdy emeryt i rencista może dorobić do swojego świadczenia i wielu z nich na to się decyduje. Niektórzy muszą być czujni i kontrolować czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia przez ZUS.
Każdy emeryt i rencista może dorobić do swojego świadczenia i wielu z nich na to się decyduje. Niektórzy muszą być czujni i kontrolować czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia przez ZUS. Pixabay
Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów, którzy przed świętami chcieliby sobie dorobić. Od 1 grudnia wyższe będą limity dodatkowych zarobków. Trzeba ich pilnować, by ZUS nie zmniejszył ani nie zawiesił świadczenia.

Każdy emeryt i rencista może dorobić do swojego świadczenia i wielu z nich na to się decyduje. Niektórzy jednak muszą być czujni i kontrolować czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia przez ZUS.

Limity w dorabianiu są uzależnione od średniej płacy krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. - Najnowsze będą obowiązywać od początku grudnia 2020 roku do końca lutego 2021 roku. Powinni je sprawdzać emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Emerytury i renty 2020. Ważne umowy oskładkowane

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia to kwota 3618,30 zł brutto.

Natomiast ZUS zawiesi emeryturę czy rentę, gdy przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. 6719,70 zł brutto.

Uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 3618,30 zł do 6719,70 zł spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie:

  • 620,37 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 465,31 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 527,35 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Zostanie zawieszona po przekroczeniu 3618,30 zł brutto przychodu.

Co ważne, zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy też umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą. W przypadku umowy o dzieło zawartej z innym niż własny pracodawca emeryt lub rencista może dorabiać bez ograniczeń, ponieważ jest to umowa nieoskładkowana.

Nie przegap

Emerytury i renty - ważne zmiany. Ich limity nie obowiązują

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat lub 65 lat, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS.

Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Od marca tego roku, po waloryzacji, wynosi ono 1200 zł brutto.

W tej sytuacji, jeśli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, również może zarobkować bez ograniczeń - podsumowuje Krystyna Michałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytury i renty - ważne zmiany. To trzeba wiedzieć od 1 grudnia 2020 roku [zasady] - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska