Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny - polski, historia, wos [ARKUSZE, ODPOWIEDZI CKE - CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018]

PB, MAL
Egzamin gimnazjalny - polski, historia, wos [ARKUSZE, ODPOWIEDZI CKE - CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018]
Egzamin gimnazjalny - polski, historia, wos [ARKUSZE, ODPOWIEDZI CKE - CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018] Paweł Relikowski
Egzamin gimnazjalny polski, historia, wos - dziś test gimnazjalny 2018 z części humanistycznej. Na początek zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie musieli odpowiadać na pytanie nawiązujące m.in. do tekstów źródłowych i tabel. Pytano o podatki, historię Stanów Zjednoczonych i chrześcijaństwo. Sprawdź PYTANIA i ODPOWIEDZI z egzaminu gimnazjalnego. Egzamin gimnazjalny - polski, historia, wos [ARKUSZE, ODPOWIEDZI CKE - CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018].

Andrzej Korpacki z gimnazjum nr 10 we Wrocławiu, wyszedł jako pierwszy z egzaminu. Ocenia, że egzamin był o wiele łatwiejszy niż w ubiegłym roku . - Na prawie wszystkie pytania można było odpowiedzieć czytając teksty źródłowe - mówi.

PYTANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

Charakterystyka bohatera, który słuchał się swoich wartości i dokonał przez nie życiowego wyboru - taki temat wypracowania mieli uczniowie na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego. Uczniowie przyznają, że test z polskiego był bardzo łatwy.
Uczniowie wybierali m.in Zośkę z "Kamieni na Szaniec", Enjolrasa z "Nędzników".

Teksty źródłowe: tekst o godności człowieka, fragment opowiadania „Tygrys i róża”. Pojawiły się pytania: Czy godność i prawość to to samo, czy człowiek pokazany w tekście wyznaje zasady oportunistów. Czy filozof rzymski rozważał o naturze ludzkiej? Czy brodacz interesował się filozofią? Jakie uczucia okazuje dziewczyna w tekście? Jakie spostrzeżenia na temat dziewczyny miał brodacz?

Na egzaminie nie zabrakło też fragmentu tekstu Zbigniewa Brzezińskiego o tym, że ludzie tworzą nowe słowa najczęściej z języka angielskiego, żeby ułatwić komunikację. Uczniowie musieli napisać czy to dobre zjawisko czy złe i uzasadnić swoje zdanie.

Był także wiersz Jonasza Kofty „Wyspa”. Uczniowie musieli odpowiedzieć, co oznaczają cytaty z utworu.

Trzeba było odpowiedzieć na pytanie, w którym ze słów formant ma taką samą funkcję jak w słowie neologista?

Język polski na egzaminie gimnazjalnym 18.04.2018 - kliknij i przeczytaj więcej

JAKIE BYŁY PYTANIA NA EGZAMINIE GIMNAZJALNYM?

Na egzaminie z historii pytano o Stany Zjednoczone i wojnę secesyjną. Gimnazjaliści musieli przeanalizować mapę dotyczącą przemysłu na północy i południu. Pojawiło się również pytanie również o akt supremacji w Wielkiej Brytanii - kto dokonał tego aktu, w którym wieku i jakiego kościoła dotyczył.

HISTORIA EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018 - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Był tekst źródłowy o św. Wojciechu. Uczniowie musieli umieścić wydarzenia w tekście na ciągu chronologicznym, pomiędzy konkretnymi okresami. W arkuszu pojawiłą się mapa z państwem Łokietka i Krzywoustego. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania: czyje państwo było większe i czy Opole znajdowało się w granicach państwa Łokietka. Było również zdjęcie katedry gotyckiej i uczniowie musieli odpowiedzieć, jaki to styl, z jakiego okresu i co go charakteryzuje.

EGZAMIN GIMNAZJALNY CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA

Pojawiła się mapka starożytnego Rzymu - na jej podstawie uczniowie musieli wskazać, w których latach poszczególne ziemie zostały przyłączone do mocarstwa. Uczniowie musieli ułożyć w kolejności chronologicznej: misję św Pawła apostoła, prześladowanie przez cesarza Nerona i ogłoszenie wolności wyznawania chrześcijaństwa.

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE - PYTANIA, ZADANIA EGZAMIN GIMNAZJALNY

Zadania z wiedzy o społeczeństwie dotyczyły m.in. chęci wybudowania przez samorząd gminny drogi lokalnej. Pojawił się również wykres przedstawiający dochody - podatków VAT, CIT, z akcyzy i PIT-ów.

Gimnazjaliści musieli też odpowiedzieć na pytanie związane z kodeksem wyborczym. Musieli wskazać, że prezydenta Polski można wybrać na dwie 5-letnie kadencje w wyborach tajnych, bezpośrednich i powszechnych. W sumie pojawiły się cztery teksty do pytania o demokrację bezpośrednią i trzeba było wskazać, które teksty ją opisują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska