Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Charakterystyka na polskim! EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018 PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE [POLSKI, HISTORIA, WOS]

PB, MAL
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018 PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018 PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE
Charakterystyka bohatera, który słuchał się swoich wartości i dokonał przez nie życiowego wyboru - taki temat wypracowania mieli uczniowie na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego. Uczniowie przyznają, że test z polskiego był bardzo łatwy. Co było na egzaminie gimnazjalnym 2018? EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018 PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE [POLSKI, HISTORIA, WOS].

Części humanistyczna ‎i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut. Część egzaminu z języka obcego ‎trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym.‎

Uczniowie egzaminu z języka polskiego raczej się nie boją. To jedynie przedsmak tego, co ich czeka w czwartek - walki z królową nauk, czyli matematyką. Rok temu na Dolnym Śląsku średni wynik z języka polskiego wyniósł 68 proc. punktów, z historii i WOS-u 58 proc., z matematyki 45 proc. Przedmioty przyrodnicze napisano na poziomie 51 proc. punktów. Czy teraz będzie lepiej?

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018 - JĘZYK POLSKI PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE

Uczniowie mieli do napisania charakterystykę. Nie wszystkim to się spodobało.
Wypracowanie: Charakterystyka bohatera, który słuchał się swoich wartości i dokonał przez nie życiowego wyboru.
Uczniowie wybierali m.in Zośkę z "Kamieni na Szaniec", Enjolrasa z "Nędzników".

TUTAJ ZNAJDZIESZ ARKUSZ Z JĘZYKA POLSKIEGO - EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018

Teksty źródłowe: tekst o godności człowieka, fragment opowiadania „Tygrys i róża”. Pojawiły się pytania: Czy godność i prawość to to samo, czy człowiek pokazany w tekście wyznaje zasady oportunistów. Czy filozof rzymski rozważał o naturze ludzkiej? Czy brodacz interesował się filozofią? Jakie uczucia okazuje dziewczyna w tekście? Jakie spostrzeżenia na temat dziewczyny miał brodacz?

Na egzaminie nie zabrakło też fragmentu tekstu Zbigniewa Brzezińskiego o tym, że ludzie tworzą nowe słowa najczęściej z języka angielskiego, żeby ułatwić komunikację. Uczniowie musieli napisać czy to dobre zjawisko czy złe i uzasadnić swoje zdanie.

Był także wiersz Jonasza Kofty „Wyspa”. Uczniowie musieli odpowiedzieć, co oznaczają cytaty z utworu.

Trzeba było odpowiedzieć na pytanie, w którym ze słów formant ma taką samą funkcję jak w słowie neologista?

Podano fragment tekstu.: Kiedy się szumem, tłumem, gwarem. Ludzkie skupiska ustukrotnią - Uczniowie musieli odpowiedzieć czy to jest porównanie czy przenośnia.

Uczniowie z gimnazjum nr 10 we Wrocławiu mówili, że zadania z języka polskiego były bardzo łatwe, dla niektórych aż za łatwe, więc doszukiwali się w nich podstępu. Niektórzy byli zaskoczeni że w zadaniu dotyczącym pisemnej formy wypowiedzi była charakterystyka osoby, a nie jak w poprzednich latach - rozprawka.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018 - HISTORIA I WOS. PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE

Uczniowie podczas egzaminu gimnazjalnego 2018 korzystali z tekstów źródłowych z nowożytności, XVIII i XIX wieku. Musieli zapoznać się z tekstem o elekcji królów, o ostracyzmie w starożytności, o stosunkach narodowowych w okolicach powstań listopadowych i styczniowych.

Na egzaminie z historii pytano o Stany Zjednoczone i wojnę secesyjną. Gimnazjaliści musieli przeanalizować mapę dotyczącą przemysłu na północy i południu. Pojawiło się również pytanie również o akt supremacji w Wielkiej Brytanii - kto dokonał tego aktu, w którym wieku i jakiego kościoła dotyczył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska