Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rusza spis powszechny. Rachmistrz, czy oszust? Sprawdź!

Magdalena Kozioł
Tak ma wyglądać prawdziwa legitymacja rachmistrza, który zapuka do naszych drzwi
Tak ma wyglądać prawdziwa legitymacja rachmistrza, który zapuka do naszych drzwi fot. piotr krzyżanowski
Choć spis rusza dzisiaj, a ankieterzy zaczną nas odwiedzać w domach od 8 kwietnia, to do Urzędu Statystycznego we Wrocławiu już napływają niepokojące informacje. Ktoś podszywa się pod rachmistrzów.

Żeby nie dać się oszukać, trzeba pamiętać, że każdy ankieter musi mieć przy sobie odpowiedni identyfikator.

- Rachmistrz jest zobowiązany do noszenia w widocznym miejscu legitymacji. Musi ona zawierać zdjęcie oraz jego imię i nazwisko, pieczęć urzędu statystycznego oraz pieczątkę imienną i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał legitymację - wyjaśnia Hanna Korpalska-Golec, kierownik wydziału organizacji w Urzędzie Skarbowym we Wrocławiu.

Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka, dyrektor US dodaje: - Legitymacja jest ważna z dowodem osobistym rachmistrza, o czym rachmistrzowie zostali pouczeni na szkoleniach.

Jeżeli mamy wątpliwości, czy odwiedzająca nas osoba jest tą, za którą się podaje, możemy ją łatwo sprawdzić. GUS od dzisiaj uruchomi infolinię, gdzie możemy zadzwonić i potwierdzić, czy rachmistrz jest rachmistrzem. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 oraz w weekendy od 8 do 18 czynny będzie telefon 800 800 800 (to numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) i pod nr. 22 44 44 777 (to numer dla połączeń z komórek, płatny zgodnie z cennikiem operatora).
We Wrocławiu odpytywaniem nas zajmie się 231 rachmistrzów, zaś na całym Dolnym Śląsku - 1400. Do naszych drzwi będą pukali "uzbrojeni" w specjalne urządzenie elektroniczne (hand-held) w godzinach od 8 do 20 .

Przez najbliższe 8 dni spisywać się możemy przez internet. Potem zaczną chodzić ankieterzy. Możemy spodziewać się też telefonów z Urzędu Statystycznego. Spis potrwa do 30 czerwca.

Dane ze spisu mogą przełożyć się na poprawę życia

Powszechny Spis Ludności i Mieszkań jest pierwszym po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
O co będą nas pytać ankieterzy? Między innymi o źródło utrzymania, wyposażenie mieszkania czy czas dojazdu do pracy. Po co GUS-owi te informacje? Dzięki spisowi dowiemy się, jaka jest liczba i struktura ludności w naszym kraju, województwie czy gminie. Znając dokładną liczbę dzieci, samorządy lokalne będą mogły zapewnić, na przykład, odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Informacje o dojazdach do pracy będą mogły być wykorzystane przy planowaniu sieci połączeń komunikacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska