Dyskryminacja kobiet w szkole wojskowej? Wrocławska prokuratura prowadzi śledztwo

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Adam Guz
Dwie pracownice wrocławskiej szkoły oficerskiej z Czajkowskiego poskarżyły się na przełożonego, że narusza ich godność jako kobiet i dyskryminuje je. Zażądał na przykład, żeby pokazały czy umieją pływać, choć obie są po AWF i prowadziły na uczelni zajęcia m.in. z pływania, o czym przełożony świetnie wiedział. Poza tym od mężczyzn nigdy niczego podobnego nie żądał. Od kilkunastu miesięcy sprawę bada wrocławska prokuratura. Jest też proces w sądzie pracy, bo jedna z kobiet została zwolniona. Jej zdaniem to zemsta za skargę. Szkoła zaprzecza.

Rzecz działa się w Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej uczelni. W 2016 roku nazywała się Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki. Dziś jest Akademią Wojsk Lądowych. Bohaterkami tej historii są podporucznik Magdalena i pani Małgorzata. Obie prowadziły zajęcia ze słuchaczami uczelni. Podporucznik pracowała od 2015 roku. Pani Małgorzata jest cywilem. Pracowała pięć lat. Teraz walczy w sądzie pracy.

Meldunek o dyskryminacji
W kwietniu ubiegłego roku do Komendanta – Rektora szkoły wpłynął „Meldunek”. Podporucznik Magdalena i pani Małgorzata zażądały wszczęcia postępowania w sprawie dyskryminacji kobiet. Sprawcą miał być ówczesny szef Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu pułkownik D. Dziś już w cywilu. Odszedł z wojska i z uczelni. Z treści „Meldunku” wynika, że pułkownik nie raz dawał im do zrozumienia, że „kobiety gorzej sobie radzą z wykonywaniem obowiązków”. Często bez wcześniejszego powiadomienia przychodził na hospitacje ich zajęć. Wobec mężczyzn taki reżim nie był stosowany. „Pułkownik D. twierdzi, że nasze kompetencje nie są wystarczające do prowadzenia zajęć” - napisały.

Podporucznik Magdalena pracuje na uczelni od sierpnia 2015 roku. Skończyła Akademię Wychowania Fizycznego a potem kurs oficerski. W swojej skardze opisała zdarzenia, które – jej zdaniem – były wynikiem dyskryminacji. Przykład? Rozmowa z pułkownikiem gdy poprosiła o możliwość odebrania dni wolnych za służbowy wyjazd z żołnierzami na zawody sportowe do Warszawy. „Po nocach też pracowałaś” - zapytać miał pułkownik. Odebrała to jako grubiańską i obraźliwą uwagę. „Z podobnymi zachowaniami w stosunku do mojej osoby zmagam się każdego dnia. Myślałam początkowo, że jest to spowodowane tym, że jestem nowym pracownikiem, oficerem z krótkim stażem i w miarę upływu czasu to się zmieni, jednak to przybiera na sile, a ja już nie mogę pozwolić sobie na tego typu zachowania” - napisała w „Meldunku”.

Pani Małgorzata uprawiała kulturystykę. Jest m.in. trenerem ćwiczeń siłowych czy podnoszenia ciężarów. W szkole na Czajkowskiego prowadziła też zajęcia z lekkiej atletyki, piłki nożnej oraz pływania. Pułkownik D. nie raz w nich uczestniczył. I właśnie sprawa pływania była bezpośrednią przyczyną złożenia skargi.

To było na odprawie wszystkich pracowników Zakładu 1 kwietnia 2016. Wtedy to pułkownik zażądać miał od obu pań by udowodniły, że potrafią pływać. - Było około dziesięciu osób – opowiadał nam jeden ze świadków tego incydentu. - Powiedział, że nie wie czy one potrafią pływać. Nigdy wcześniej nie słyszałem, by ktokolwiek był proszony, żeby pokazał czy umie pływać. Przez osiem lat ani razu. Pani Gosia to pierwsza kobieta, która prowadziła zajęcia na uczelni. Słyszałem, że pułkownikowi to nie leżało. Podczas tej samej odprawy pułkownik żądał – nie pierwszy raz zresztą - też, by podporucznik Magdalena i pani Małgorzata podciągały się na drążkach. Podobnie jak to było z pływaniem, tylko od nich tego wymagał.

Komisja i śledztwo
Komendant – rektor szkoły powołał komisję, do wyjaśnienia skarg. Komisja zasugerowała, ze należałoby zawiadomić prokuraturę bo sprawa jest złożona i wielowątkowa. Wszczęto śledztwo. W listopadzie ubiegłego roku zostało umorzone. Ale obie panie zaskarżyły tę decyzję. Wojskowy sąd z Poznania nakazał wznowić śledztwo i uzupełnić je. Wciąż trwa.

Pułkownik D. przekonywał podczas swoich zeznań, że nie ma mowy o żadnej dyskryminacji. Po prostu chciał, żeby obie panie „samodzielnie” prowadziły zajęcia z pływania i chciał sprawdzić ich umiejętności. A jako przełożony miał do tego prawo. Sprawdzenie kwalifikacji to absolutnie nie dyskryminacja czy uwłaczanie godności. Nie miał najmniejszego zamiaru podważać czyichś kompetencji. Nie można – zeznawał – traktować jako obraźliwych jego słów, że ktoś czegoś robić nie umie czy robi coś nieprawidłowo. Jako przełożony ma prawo zwracać uwagę podwładnym. To, co one traktowały jak dyskryminację, pułkownik nazwał „próbą wyegzekwowania wysokiego poziomu nauczania".

- Prowadziłam zajęcia z pływania nie raz. Czasem z panem pułkownikiem a czasem nawet za niego – mówi nam pani Małgorzata. Podporucznik Magdalena choć pracowała krótko – też zajęcia takie prowadziła. Podobnie jako drugi instruktor. Również z pułkownikiem D. Obie zeznały w śledztwie, że czasem pułkownik wychodził z zajęć zostawiając je same. Wtedy nie miał wątpliwości, że sobie poradzą. Tymczasem 1 kwietnia zażądał by pokazały, że w ogóle umieją pływać.

Inni świadkowie – przesłuchiwani w śledztwie - byli podzieleni. Kilku z nich przekonywało, że nie miały powodów skarżyć się na pułkownika. Inni potwierdzali relacje obu pań. Jeden z oficerów twierdził, że widział przejawy psychicznego znęcania się, ale nie dyskryminacji ze względu na płeć. Przyznał, że pułkownik ma prawo sprawdzać umiejętności podwładnych ale powinno to dotyczyć wszystkich, a nie tylko kobiet.

Likwidacja stanowiska? A może zemsta?
Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa. Prowadzi je Wydział do spraw wojskowych Prokuratury Wrocław Fabryczna. Tymczasem w całej sprawie pojawił się dodatkowy problem. Pani Małgorzata została zwolniona z pracy. Doszło do tego w marcu czyli prawie rok po „Meldunku”. W trakcie rozpatrywania przez sąd zażalenia na umorzenie śledztwa. - Szkoła zawiadomiła prokuraturę o znęcaniu się a potem ofiarę zwalnia się z pracy – mówi dziś pani Małgorzata. Czuje się ofiarą zemsty.

Oficer prasowy Akademii Wojsk Lądowych kapitan Marcin Jasnowski zapewnia, że uczelnia zachowała się w tej sprawie prawidłowo i transparentnie. Po pierwszych skargach podporucznik Małgorzaty i pani Magdaleny powołano, w celu wyjaśnienia sprawy, komisję. Orzekła, że sprawa jest złożona i aby dochować zasady bezstronności należy zawiadomić prokuraturę.

- Pani podporucznik zaproponowano inne równorzędne stanowisko, poza Zakładem Wychowania Fizycznego i Sportu, gdzie przełożonym miała być kobieta, ale z nieznanych nam powodów nie przyjęła go i udała się na długotrwałe zwolnienie lekarskie – mówi nam kapitan. - Pomimo tego faktu, wciąż służy w uczelni i kilka miesięcy temu został zawarty z nią kolejny kontrakt. Obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Pułkownik, na którego panie się skarżyły, został przeniesiony do innej komórki. Obecnie - od wielu miesięcy – jest poza uczelnią. Odszedł z wojska.

Kapitan – rzecznik zapewnia, że nie ma żadnych represji za skargi. Pokazał to przykład pani podporucznik. - Pani Małgorzata była pracownikiem cywilnym. My jako uczelnia wojskowa realizujemy zadania dla Sił Zbrojnych RP – tłumaczy. - Zgodnie z wytycznymi i nowymi zadaniami, które przed nami stoją, zobligowani jesteśmy do zwiększenia liczby studentów wojskowych. Potrzebujemy więcej instruktorów wojskowych, a nie cywilnych, gdyż szkolenie studentów w mundurach posiada swoją specyfikę.

W Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu będzie więcej zajęć z elementami sportowo-bojowymi. Tylko z tego powodu zlikwidowano stanowisko pracy pani Małgorzaty, w wyniku czego otrzymała wypowiedzenie stosunku pracy. W tej sprawie były przeprowadzone kontrole Rzecznika Praw Obywatelskich i Państwowej Inspekcji Pracy. Nie sformułowano żadnych zastrzeżeń. W omawianym okresie uczelnia nie zatrudniła nowego instruktora cywilnego w Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu i nie jest planowane stworzenie nowego stanowiska cywilnego w tym zakładzie.

Problem w tym, że – jak mówi nam pani Małgorzata – nie zmieniły się programy zajęć. Nadal więc ktoś inny musi prowadzić te same zajęcia, które prowadziła ona. - Nadal też w Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu pracują cywile. Często zatrudnieni krócej niż ja – mówi. I podtrzymuje swoją opinię, że jest ofiarą represji.

Wideo

Komentarze 97

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Freja Draco

Tylko, że tego tematu to jakoś nikt nigdy nie ruszał i nie rusza.

G
Gość

DYSKRYMINACJA TO JEST TO ZE DO DOBROWOLNEJ SŁUZBY W WOJSKU POLICJI ITP... NA ATRAKCYJNYCH WARUNKACH PRZYJMUJE SIE WSZYSTKICH BEZ WZGLĘDU NA PŁEC,,,I JESZCZE KOBIETA SIE OBNIZA I OSZUKUJE TESTY SPRAWNOSCIOWE....A PRZYMUSOWO DO DARMOWEGO WYKORZYSTYWANIA GDZIE LUDZI SIE ZLE TRAKTUJE TO TYLKO FACETÓW SIE GNEBI,,,,=ZASADNICZA SŁUZBA WOJSKOWA I KWALIFIKACJA WOJSKOWA OBECNIE

k
kolega

słyszałem o wujku generale z żandarmerii:)

p
poldek

dziewczyny ,,ścigane" przez pana pułkownika były zapewne ,,wspierane" po cichu przez kolegów, a raczej podpuszczane, ci sami koledzy z drugiej strony kadzili pułkownikowi, takie życie:)

k
kolo

Wystarczy popatrzeć na te panienki w szkole to zrozumiecie , że one same się dyskryminują w wojsku. Zadam pytanie: Ile z tych pań i panów podchorążych ma tatusiów pułkowników i generałów i jak znaleźli sie w szkole?

b
brązowe buty

Mam wrażenie, ze skarżą sie tu ci którzy byli albo ciency z w-f albo zwyczajnie nie nadają sie do armii. Kto znał szkołę przed czarnymi butami ten wie co to Zmech. Rano szkoła po południu taktyka, strzelanie, rejony a w weekendy warty służby i inne imprezy obstawiane przez pchorów. Dzisiaj pchor to student, Pan Podchorąży nie do ruszenia. Podchorąży to świeta krowa.

p
pchor

tak tak sierżanta/chorążego wszyscy znamy:)
Kartka na drzwiach szatni pływalni:
,,Przed wejściem do wody należy założyć TRZEPEK"
Pluton śpiew:
,, załóż trzepek załóż trzepek"

l
luk

Były kierownik pływalni, sierżant ,,kolanko" jest emerytem i pracuje w AWL jako ratownik, Bardzo lubił sie z pułkownikiem:)

k
kolo

w zakłądzie zatrudniony jest Sebastian, cywil instruktor.

z
zmechol

Dolina też nie wie co to liniówka. Po Zmechu został w ZWF, natomiast faktem jest, że to najbardziej wysportowany oficer w AWL. Pamietam go od podchorązego. słąbo zakończył karierę, niestety upór.

z
zmechol

czemu dopiero teraz o tym piszesz? Anonimowość dodaje odwagi co? nie masz jaj gosciu, jesteś tak samo winny jak pułkownik skoro wiedziałeś i milczałeś. A moze jesteś właśnie podnóżkiem. Waldka zostaw w spokoju bo to porządny gość, jechał po pijaku, poniósł karę i tyle. sam frajerze nie raz pewnie wóde żłopałeś w koszarach.

z
zmechol

Kolego skoro tyle wiesz o przekrętach pułkownika to dlaczego milczałeś? Widzę, że jesteś pierdołą, która kłapie dziobem tylko anonimowo na forum. Okazuje sie, ze baby mają wiecej jaj niż ty. Twój post podsyłam Dolinie, niech jego prawnicy zrobią z tego użytek.

Z
Zażenowana

Widzę, że Pan wykorzystuje swoje 5 minut w Internecie, żeby swoje osobiste żale przedstawić...tylko, że tutaj chodzi o dyskryminacje kobiet w wojsku...niech Pan powie osobie zainteresowanej co o niej myśli, a nie zachowuje jak tchórz i wypisuje te obraźliwe"epitety"...w każdej pracy, nie tylko w wojsku można doszukiwać się niezadowolenia z kierowników, dyrektorów itd. Ale nikt nikogo nigdzie nie trzyma na siłę, jak się coś nie podoba, zawsze można pracę zmienić... otoczenie..narzekać najłatwiej i obwiniać wszystkich wkoło o swój los, a może trzeba zacząć od siebie...a nie wykorzystywać sytuacje, bo to jest mega dziecinne i niedojrzałe..

Z
Zdegustowana

Pani podporucznik i już w zakładzie WF? To pewnie jednostkę liniową widziała jak "świnia niebo". Właśnie przez takie "błędy systemowe" chowane są Mimozy, które swoją postawą rzucają złe światło na służbę wszystkich kobiet. Pan D. chciał je sprawdzić z pływania czyli skontrolować przygotowanie merytoryczne i metodyczne do prowadzenia zajęć. A co miał im zrobić egzamin z książki kucharskiej?! Jak są takie dobre w tym co robią to mogły wskoczyć do basenu i utrzeć nos kierownikowi. Pułkownik D. zawsze dużo wymagał, ale nigdy niczego, czego sam by nie potrafił zrobić. Każde ćwiczenie zawsze poprzedzał wzorowym osobistym pokazem. Jak Panią służba/praca w wojsku nie pasuje to trzeba zatrudnić się w szkole prywatnej, gdzie ocenie podlegałby kolor dresu, a 14 października rodzice i uczniowie przynosiliby czekoladki.

P
Panisko

Szanowny komentator należy do tego zacnego grona nierobów które płaczą gdy każe im się coś robić. Najchętniej to by siedział w swoim kantorku i wyczekiwał 15.30 byle pierwszego kasa na koncie się zgadzała. Nazwisk jak napisał jest wiele....nierobów i ludzi z innymi problemami którzy teraz poczuli moc i sieją zamęt. Życie na szczęście już większość zweryfikowało a na biedne panie sprawiedliwość też przyjdzie.

Dodaj ogłoszenie