Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Nadodrze - tak wygląda jego wnętrze. Minęły trzy lata od zamknięcia obiektu

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Tak trzy lata po zamknięciu wygląda dworzec Wrocław Nadodrze.
Tak trzy lata po zamknięciu wygląda dworzec Wrocław Nadodrze. Remigiusz Biały / Polska Press
Dworzec Wrocław Nadodrze to drugi co do wielkości dworzec kolejowy we Wrocławiu. Jest również największym nieczynnym dworcem w mieście... Po trzech latach, od zamknięcia udało nam się wejść do środka. Zobacz jak obecnie wygląda.

Dworzec Wrocław Nadodrze (dawniej Breslau Odertor) wybudowany został w1868 roku. Zaprojektował go Herman Grapwa, który często mylony jest z Wilhelmem Grapowem – autorem projektu dworca Wrocław Główny.

Dworzec Nadodrze - historia w pigułce

190-metrowy budynek został zbudowany z czerwonej cegły. Nigdy go nie otynkowano. Tym wpisuje się w tradycyjny niemiecki styl budownictwa budynków użyteczności publicznej w XIX wieku. Trójkondygnacyjny korpus posiada trzy ryzality, z czego środkowy jest czterokondygnacyjny i na przodzie ozdobiony został arkadowym portykiem.

W środku, hol główny urządzono modnymi na przełomie XIX i XX wieku ozdobami w nurcie neoklasycystycznym. Okres PRL-u nie był łaskawy dla wnętrza. Pojawiły się lamperie, brzydkie ławki i tandetne żyrandole. Na górnych piętrach, gdzie znajdowała się administracja kolejowa powstał ośrodek zdrowia.

Dworzec Nadodrze zamknięty - my byliśmy w środku

Trzy lata temu zostały zamknięte kasy biletowe na dworcu Wrocław Nadodrze. Powodem było ograniczenie ruchu pasażerskiego i kwarantanny podczas pandemii. Od tamtego czasu pasażerowie do dyspozycji mają już jedynie perony na stacji kolejowej. Sam budynek pozostaje zamknięty.

Oczywiście, planowane jest odnowienie budynku, który na zawsze (miejmy nadzieję) wpisał się w krajobraz Nadodrza. Wciąż nie ma jednak żadnych konkretów. Budynek niszczeje i woła o remont. Więcej o potencjalnej renowacji pisaliśmy tutaj:

Jak wygląda dziś dworzec Wrocław Nadodrze? Zachowały się jeszcze niemieckie płytki, pancerne kasy, drewniane parkiety czy belki stropowe i tynk pomiędzy listwami.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska