Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DREAM - czyli wiertarka wrocławskich studentów, która poleci w kosmos (ZOBACZ)

Błażej Organisty
Studenci Politechniki Wrocławskiej, działający w kole naukowym Tribo, od półtora roku pracowali nad projektem DREAM
Studenci Politechniki Wrocławskiej, działający w kole naukowym Tribo, od półtora roku pracowali nad projektem DREAM materiały koła naukowego Tribo PWr
Spełnia się kosmiczny sen studentów koła naukowego Tribo Politechniki Wrocławskiej. W marcu wystrzelą swój wynalazek w przestrzeń kosmiczną.

Studenci Politechniki Wrocławskiej, działający w kole naukowym Tribo, od półtora roku pracowali nad projektem DREAM. Ten akronim to Drilling Experiment for Asteroid Mining, a kryje się pod nim wiertarka - nie byle jaka, bo taka potrafiąca wiercić w kosmosie, na asteroidach, w próżni, w warunkach bardzo niskiej grawitacji.

Sześciu członków koła konstruowało urządzenie w ramach międzynarodowego programu REXUS zorganizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) przy wsparciu Szwedzkiej Krajowej Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej i Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Konstruktorzy przeszli już przez wszystkie etapy weryfikacji wiedzy, umiejętności i dokumentacji. Teraz jeszcze tylko czterodniowe testy w Niemczech (14-18 stycznia) i w marcu DREAM poleci w kosmos na pokładzie rakiety suborbitalnej. - Jedziemy do Szwecji szóstego marca. Od tego dnia będziemy czekać na swoją kolej i odpowiednie warunki pogodowe – wyjawia Dorota Budzyń, liderka koła.

Rakieta z 5-kilogramową wiertarką na pokładzie najpierw wzniesie się na wysokość 90 kilometrów od powierzchni Ziemi. Później zacznie opadać w próżni. Uaktywni się mikrograwitacja i wtedy można będzie rozpocząć wiercenie. 35-milimetrowe wiertło wbije się w gipsową próbkę materii przygotowaną przez studentów. Gipsową, ponieważ wymogi ESA nakazywały stworzenie materiału homogenicznego – takiego samego w każdym punkcie powierzchni.

Rakieta z 5-kilogramową wiertarką na pokładzie najpierw wzniesie się na wysokość 90 kilometrów od powierzchni Ziemi. Później zacznie opadać w próżni
Rakieta z 5-kilogramową wiertarką na pokładzie najpierw wzniesie się na wysokość 90 kilometrów od powierzchni Ziemi. Później zacznie opadać w próżni materiały koła naukowego Tribo PWr

Celem projektu jest analiza tego, jak wygląda rozchodzenie się urobku podczas wiercenia w materiale w warunkach znikomego przyciągania. - Takie eksperymenty mają być pomocne w rozwoju przemysłu wydobywczego w kosmosie – przybliża Dorota.

Z kolei opiekun koła, dr inż. Piotr Kowalewski, zaznacza, że może być to wydarzenie bezprecedensowe: - To duży sukces, ponieważ, o ile mi wiadomo, to pierwszy w historii Polski studencki projekt, który będzie wystrzelony w kosmos.

3, 2, 1… Rakieta z wiertarką studentów Politechniki wystartuje z kosmodromu Esrange w Kirunie, znajdującym się na kole podbiegunowym w północnej Szwecji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska