Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostosuj się do rynku pracy

Materiały Partnera
Rynek pracy nie tylko w naszym kraju, ale także w całej Unii Europejskiej ciągle się zmienia. Pracodawcy szukają dziś osób doskonale przygotowanych, posiadających szerokie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, które są gotowe nieustannie podwyższać swoje kompetencje zawodowe.

Bez większego problemu można znaleźć całą masę kursów i szkoleń dzięki którym można znacznie podwyższyć posiadane kwalifikacje zawodowe, a nawet całkowicie się przebranżowić. Większość z nich jest płatna, ale można także znaleźć kursy finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Pracodawca może pomóc

Najpopularniejsze i chyba najłatwiej dostępne są różnego rodzaju szkolenia pracownicze. Najczęściej organizują je zakłady pracy ewentualnie pracodawca sam wysyła pracownika na specjalistyczny kurs. Jeszcze do niedawna pracownicy bronili się przed nimi wynajdując tysiące wymówek, ale od kilku lat cieszą się stale rosnącą popularnością. Duży wpływ na to miał na to na pewno kurczący się rynek pracy, ale nie bez znaczenia jest także poprawa jakości merytorycznej samych kursów. Pracownicy coraz częściej się przekonują, że nabycie nowych umiejętności najczęściej znacznie ułatwia wykonywanie pracy na zajmowanym stanowisku. Duży wpływ na zmianę podejścia pracowników miał także fakt, że ukończenie szkolenia jest czasem bezwzględnym warunkiem awansu.

Kształć się z pomocą środków unijnych

Bardzo wiele kursów, zwłaszcza organizowanych przez powiatowe urzędy pracy i ośrodki doskonalenia zawodowego są darmowe. Można na nich zarówno podwyższyć kwalifikacje, jak i całkowicie zmienić zawód. Oferta szkoleń różni się w zależności od regionu i jest mocno powiązana z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy. Szkoleń można szukać także na własną rękę. Wiele firm prywatnych ma w swojej ofercie kursy z dofinansowaniem ze środków unijnych. Uczestnik nie musi ponosić więc żadnych kosztów albo pokryć jedynie niewielką ich część.

Studiuj za darmo

Nie tylko szkolenia unijne są darmowe. Unia Europejska może także dofinansować studia wyższe lub podyplomowe. To doskonały sposób uzupełnienia wykształcenia. Poza samą nauką można także nawiązać wiele kontaktów, tak z kadrą wykładowców, specjalistami, jak i z innymi studentami, a to z pewnością mocno zaprocentuje w przyszłości, zwłaszcza gdy trzeba będzie zmienić pracodawcę. Dla wielu kursantów bardzo ważna jest także możliwość wymiany doświadczeń, różnych nowinek i ciekawostek branżowych.

O dofinansowanie studiów podyplomowych I i II stopnia można się ubiegać ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nauka przez Internet

Coraz więcej osób wybiera e-learning zamiast tradycyjnego szkolenia. Nauka online nie wymaga dojazdów, można się uczyć we własnym domu i w najbardziej sprzyjających godzinach. To także doskonałe rozwiązanie dla rodziców małych dzieci, którzy przebywają na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych. Dzięki takim kursom mogą na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w branży, a w niektórych zawodach to warunek konieczny, by nie wypaść z rynku pracy.

Zdobądź wcześniej doświadczenie zawodowe

Idealny kandydat do pracy powinien mieć bogate doświadczenie zawodowe. Tak przynajmniej wynika z ogłoszeń o pracę. Co ma jednak zrobić student, który stara się o swoją pierwszą w życiu posadę i nie może się pochwalić ciekawymi wpisami w życiorysie? Rozwiązaniem tego problemu mogą być różne staże studenckie lub wolontariat.

Staże organizują lub współorganizują same szkoły wyższe, jednak można ich także szukać na własną rękę. Co istotne nie muszą być związane z kierunkiem studiów, a wielu pracodawców nawet woli, gdy student zdobywał doświadczenie w innym zawodzie, bo to poszerza jego horyzonty. Staż dla większości studentów, to pierwsza konfrontacja teoretycznych umiejętności, jakie nabyli w trakcie wieloletniej nauki z praktyką. Często dopiero wówczas przekonują się na czym polega praca w wymarzonym zawodzie. Zapoznają się z branżą i jej specyfiką i co bardzo istotne przechodzą pierwsze szkolenia pracownicze.

"Zdarza się, że młody człowiek kompletnie nie odnajduje się w wybranym zawodzie i zmienia kierunek studiów. Wakacyjne staże to naprawdę niezła szkoła życia. Dla wielu młodych, wychowywanych w cieplarnianych warunkach, także pierwsze zderzenie z rzeczywistością" - czytamy na stronie http://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia.

Większość staży jest bezpłatna, do rzadkości dziś należą płatne praktyki, Bywają i takie, za które trzeba wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Czasem warto to zrobić, jeśli w wybranej firmie można zdobyć unikalne doświadczenia.

Z roku na rok coraz popularniejsze stają się także różnego rodzaju wolontariaty. Doświadczenie można zdobywać w organizacjach pozarządowych, różnego rodzaju stowarzyszeniach i fundacjach, ale także w hospicjach czy schroniskach dla zwierząt. Pracodawcy bardzo przychylnym okiem spoglądają na takie wpisy w CV. Osoba udzielająca się społecznie postrzegana jest jako bardziej odpowiedzialna i kreatywna, chętniej podwyższająca swoje kwalifikacje zawodowe, lubiąca nowe wyzwania. Co równie istotne wolontariat uczy także pracy w grupie, planowania i organizacji czasu pracy, a to umiejętności bardzo cenione na rynku pracy.

Niezależnie od wybranej ścieżki kariery trzeba nieustająco się rozwijać i podwyższać swoje zawodowe kwalifikacje. Rynek pracy wciąż się zmienia, a wymagania rosną. Inwestowanie w rozwój osobisty daje szansę, że uda się w przyszłości uniknąć wizyt w urzędzie pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska