Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk walczy z wykluczeniem społecznym mieszkańców

red
Samorząd województwa wspiera m.in. rozwój zakładów aktywności zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej
Samorząd województwa wspiera m.in. rozwój zakładów aktywności zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej UMDM
Ponad 43 mln zł przeznaczy Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy na wsparcie projektów integracji społeczno-zawodowej. O te pieniądze będzie można powalczyć w najnowszym konkursie przeznaczonym dla Dolnoślązaków, którzy się znaleźli w trudnej sytuacji życiowej.

– Projekt dedykowany jest tym wszystkim, którym grozi wykluczenie społeczne. A jest to obszar, który wciąż wymaga interwencji. Chcemy wprowadzić specjalistyczne poradnictwo, które pomoże nie tylko osobom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, ale także ich rodzinom i najbliższemu otoczeniu. Dlatego wspieramy rozwój warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej czy centrów oraz klubów integracji społecznej – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Zadanie te nie są łatwe. – Trudno jest realizować działania w obszarze, który obejmuje konkurs. Musimy pamiętać, że pomagamy osobom potrzebującym i ważne są tutaj duża odpowiedzialność oraz wrażliwość społeczna. Co więcej, w wielu przypadkach mamy do czynienia z barierą, ponieważ o problemach nie mówimy głośno i bardzo często osoby potrzebujące są izolowane – wyjaśnia Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Działania realizowane dzięki funduszom zarezerwowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego przeprowadzone będą przede wszystkim na rzecz integracji społeczno-zawodowej z elementami usług specjalistycznego poradnictwa (prawnego, rodzinnego, psychologicznego) dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ważnym elementem tych działań będzie również wsparcie otoczenia uczestników, czyli np. ich rodzin, w celu poprawy ich sytuacji społeczno-zawodowej.

W ramach projektów będą mogły powstać nowe miejsca reintegracji społecznej i zawodowej

W wypadku osób uzależnionych praca nad przywróceniem ich do pełnienia ról społecznych i zawodowych będzie się rozpoczynać od terapii uzależnień. Szczególną wagę, w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, będzie się przykładać do wsparcia rodziny. W ramach projektów będą mogły powstać nowe miejsca reintegracji społecznej i zawodowej czy wsparcia dla zatrudnienia i usług rehabilitacji zawodowej oraz społecznej osób z niepełnosprawnościami.

Zgodnie z planem konkurs, m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, organizacji pomocy społecznej itp., zostanie ogłoszony 25 lipca. Projekty przyjmowane będą od 19 września do 10 października.

Więcej informacji: www.rpo.dwup.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska