Dlaczego energia wodorowa jest przyszłością? Jakie ma korzyści dla Unii Europejskiej?

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Woda, wodór i węgiel to zasoby, które mogą zmienić polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Warunkiem zmian jest umiejętne wykorzystanie potencjału idei 3W w gospodarce.

Na czym polega idea 3W?

Idea 3W: woda-wodór-węgiel to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest stworzenie platformy do wymiany doświadczeń dla nauki i biznesu. Pomoże ona w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie.

Woda jako źródło życia jest niezbędnym zasobem wykorzystywanym w rolnictwie, przemyśle i energetyce. Ma ogromne znaczenie dla rozwoju nowych technologii. Niestety, wbrew powszechnej opinii, Polska ma skromne zasoby wody. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1600 m3, czyli niemalże trzy razy mniej niż na mieszkańca Europy. Dlatego, szczególnie przy gwałtownych zmianach klimatu, niezbędne jest oszczędzanie wody i korzystanie z niej w obiegu zamkniętym.

Zasoby węgla, które możemy wykorzystać jako paliwo, mają określone granice. Węgiel nieenergetyczny ma jednak nieograniczone zastosowanie w nowoczesnych technologiach. Innowacyjne rozwiązania, stworzone w oparciu o niego, wykorzystujemy w medycynie, farmakologii, kosmetologii, obronności oraz budownictwie.

Jak zmieni się rola wodoru?

Zmiany klimatu wymagają od nas inwestycji w nowoczesne i odnawialne źródła energii. Wodór ma szansę stać się paliwem przyszłości, a Polska może być liderem w jego produkcji.

Choć obecnie wodór nie odgrywa wielkiej roli w zaopatrzeniu w energię, to z całą pewnością będzie ona rosnąć. Aby tak się stało, trzeba jednak pokonać szereg przeszkód – od wysokich kosztów począwszy, po kwestie bezpieczeństwa i ciągłości produkcji.

Wodór może jednak umożliwić bezemisyjny transport, produkcję i magazynowanie energii.

Istnieją różne rodzaje tego gazu, zależne od sposobu produkcji i emisji gazów cieplarnianych. Czysty (odnawialny, zielony) wodór powstaje w procesie elektrolizy wody przy użyciu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Największe zalety wodoru:

  • jedynym produktem ubocznym produkcji i wykorzystania zielonego wodoru jest woda,
  • może służyć do produkcji innych paliw,
  • istniejącą infrastrukturę można dostosować na potrzeby wodoru,
  • może być używany do transportu ciężkich towarów i na duże odległości,
  • jest już wykorzystywany w przemyśle,
  • służy jako paliwo do rakiet kosmicznych.

W jaki sposób Unia Europejska wspiera produkcję wodoru?

Unia Europejska chce wspierać produkcję i wykorzystanie tego rodzaju paliwa poprzez:

  • pobudzenie popytu i wdrażanie infrastruktury wodorowej,
  • wycofanie wodoru produkowanego z paliw kopalnych,
  • certyfikację produkcji, importu i transportu wodoru.

Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz przystępnej cenowo, bezpiecznej i zrównoważonej energii. Zgodnie z tym planem, UE powinna do 2030 roku, zwiększyć produkcję wodoru ze źródeł odnawialnych do 20 megaton rocznie.

Przewiduje się również, że odnawialny wodór będzie importowany z państw trzecich do państw UE w wielkości takiego samego wolumenu do roku 2030.

Unia Europejska wprowadziła rozporządzenia określające zasady produkcji wodoru odnawialnego. Nowe przepisy stały się podstawą do podjęcia działań w zakresie regulacji ws. pomiaru odnawialnego wodoru oraz przyspieszenia procesu legislacyjnego w zakresie certyfikacji i gwarancji pochodzenia.

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych opracował studium wykonalności projektu „Opracowanie systemy certyfikacji procesów wytwarzania wodoru i jego nośników w zakresie emisji GHG dla zastosowań w transporcie i przemyśle”. W ramach tego projektu opracowano założenia dla krajowego systemy certyfikacji i zaproponowano jednostki i administratora systemu.

O systemach certyfikacji opowiada ppłk Tomasz Białecki, Kierownik Zakładów Pędnych i Smarów Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dlaczego energia wodorowa jest przyszłością? Jakie ma korzyści dla Unii Europejskiej? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska