Czy trzeba bać się kleszczy we Wrocławiu? Dziś otwarta konferencja

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Lekarze i weterynarze biją na alarm, że w tym roku kleszczy w całej Polsce jest wyjątkowo dużo i do tego obudziły się wcześniej, niż zwykle. Powodem są lżejsze zimy, jakie możemy zaobserwować w naszym kraju od kilku lat. Każdego roku na boreliozę zapada na Dolnym Śląsku około 800 osób. Co robić, jeśli zachorujemy i jak rozpoznać tę chorobę. Na te i wiele więcej pytań odpowiedzi uzyskać będzie można na otwartej konferencji „Borelioza – epidemia XXI wieku”, która odbędzie się dziś we Wrocławiu.

Czy ogromna liczba kleszczy będzie miała wpływ na zwiększenie poziomu zachorowań na boreliozę? Nie można jeszcze tego jeszcze stwierdzić. Jak tłumaczy Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzecznik wojewódzkiego Sanepidu, stacja informacje o liczbie chorych otrzymuje zwykle dopiero w okresie od sierpnia do października. Wynika to z faktu, że borelioza daje oznaki zwykle po mniej więcej dwóch miesiącach od zakażenia.

Na Dolnym Śląsku na tę chorobę rocznie zapada 800 osób. Sanepid notuje także średnio 15 przypadków zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat boreliozy, będzie miał taką możliwość już dziś we Wrocławiu w ramach otwartej konferencji „Borelioza – epidemia XXI wieku”. Wydarzenie to kierowane jest zarówno do pacjentów chorych na boreliozę, jak i osób, które chcą zwiększyć swoją świadomość na temat tej trudnej i podstępnej choroby. Głównym prowadzącym wykłady będzie lekarz Radosław Bałaj, który sam chorował na boreliozę. Wstęp oraz uczestnictwo są bezpłatne, należy się zarejestrować telefonicznie pod numerem telefonu: 508 239 573.

Miejsce i termin konferencji:

- 17 lipca (środa) godzina 18:00
- Wrocław Aula 110 Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu budynek A, ul. Fabryczna 29-31

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-17T13:42:06 02:00, fuckUA:

Zyje 30lat I nigdy kleszcza nie miałem :) a czesto gdzies po lasach, działakach roznych przechadzam sie.

No i ?

K
Kati
Koleżanka poleciła mi jako dodatek do leczenia boreliozy takie kapsułki ziołowe OptiBorelia. Wiem, że stosuje się zioła, które pomagają w jej leczeniu ale chciałam się zapytać, czy może ktoś z Was też je stosował i jakie miał efekty.
G
Gość
2019-07-17T13:42:06 02:00, fuckUA:

Zyje 30lat I nigdy kleszcza nie miałem :) a czesto gdzies po lasach, działakach roznych przechadzam sie.

A ja w tym roku ściągnąłem z siebie już 5 kleszczy. W mieście.

W
W-w
2019-07-17T09:05:50 02:00, W-w:

Kleszczy we Wrocławiu nie należy się bać! Wrocław jest miastem spotkań przyjaznym kleszczom. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zabiega o to, aby miasto nie ingerowało w habitaty kleszczy a kleszczom żyło się jak najlepiej, w końcu to przecież nasi bracia (i siostry no i te wszystkie inne płcie też, wrocławskie kleszcze hołubią filozofii gender). Wrocławskie kleszcze lubią i potrafią docenić dobrą sztukę, szczególnie outdoor jak arlekin i nie stronią od plenerowych imprez gastronomicznych (Europa na widelcu, ludzie na hypostomie).

Mająca się odbyć we Wrocławiu Konferencja „Borelioza – epidemia XXI wieku” to hańba i wstyd dla tolerancyjnego, tęczowego Wrocławia. Ludzie stosujący mowę nienawiści wobec kleszczów powinni zostać zlinczowani i publicznie ośmieszeni dlatego wzywam wrocławskich aktywistów, kodziarzy i wszystkich zaangażowanych społecznie do bojkotowania konferencji. Faszyzm nazizm rasizm antykleszczyzm NIE PRZEJDZIE! Panie Prezydencie Jacku Sutryku proszę o zajęcie głosu w tej sprawie i wsparcie bojkotu antykleszczowej konferencji swoim autorytetem. Wszak kleszcze to nasi bracia!

2019-07-17T10:02:50 02:00, Gość:

Bredzisz bez żadnego związku z wiedzą naukową i badaniami. Środowiskiem kleszczy są lasy i obrzeża leśne. Niekoszone łąki wcale nie zawierają większej ilości kleszczy niż koszone. Mają natomiast dużo więcej wrogów kleszczy niż zmasakrowane "trawniki"

2019-07-17T11:09:28 02:00, W-w:

To przyjdziesz bojkotować konferencję czy nie? Tylko napisz coś logicznie spójnego, żeby w trzecim zdaniu nie zaprzeczać drugiemu tak jak ostatnio!

2019-07-17T11:36:13 02:00, Gość:

Rozrysować ci to, bo widzę, że nie bardzo rozumiesz słowo pisane.

Zresztą po co, zaraz dostaniesz nową szkalującą pastę do wklejenia i zmienisz nick.

No widzisz, trochę lepiej, ale spójność i logika jeszcze do ogarnięcia! Teraz w pierwszym zdaniu się mobilizujesz i już w drugim gaśniesz. Może jakbyś konstruował jednozdaniowe wypowiedzi to nie byłoby sprzeczności. Rysuj! Rysuj jak najwięcej!

G
Gość
Czemu tak późno piszecie o tym,że się tak konferencja odbędzie?
G
Gość
Opryski robić w miastach jak kiedyś z samolotu a nie pierdoli....cie że jestcproblem!!!
s
sauna
2019-07-17T11:47:20 02:00, skupin sauna:

>>>Czy trzeba bać się kleszczy we Wrocławiu? Dziś otwarta konferencja

Co tam kleszcze! Ciekawsze byłoby pytanie: Czy trzeba bać się tabloidu Gazeta Wrocławska i jej serwisu online?

Kogo dziś obsmarują? Komu dowalą? Kogo na kogo poszczują? Kto, jaka grupa społeczna, zawodowa, ludzka, znajdzie się dziś na celowniku szybkostrzelnych (choć zazwyczaj mało precyzyjnych) wyrabiaczy klikalności z Gazeta Wrocławska? Ile hejtu spłynie dziś na łamach forum gazetawrocławska.pl?

a wy tu o jakichś kleszczach

Choć, po głębszym zastanowieniu, byli i obecni (współ)pracownicy tabloidu jako żywo przypominają swoim zachowaniem i brakiem zachamowań, brakiem etyki, właśnie kleszcze.

Coż, choć wydaje się to nieprawdopodobne i odrażające, kleszcze też są niezbędne i konieczne w przyrodzie, w ekosystemie. Pytanie tylko, czy aż w takiej ilości i bez jakiejkolwiek kontroli populacji?

2019-07-17T11:50:40 02:00, Gość:

OJOJ chyba jakiegoś gimbusa wywalili z praktyk i się mści.

No dobra, rozgryzłeś/aś mnie. To dla mnie bolesne i nadal nie przepracowane, traumatyczne doświadczenie. Brutalne zderzenie młodzieńczych ideałów, uczciwości, poszukiwań prawdy, szlachetnych wyobrażeń z brutalną i bezwzględną tabloidową rzeczywistością.

Faktycznie, red. naczelny Arkadiusz F. wywalił mnie z redakcji; potraktował okrutnie, prostacko i bardzo brutalnie. Tylko dlatego, że nie chciałem pisać pod dyktando, zamieszczać clickbaity i obrzucać błotem bogu ducha winnych ludzi, grupy społeczne, czy zawodowe, celem, za wszelka cenę, zwiększenia liczby wejść na stronę (klikalność). Kiedy zadałem pytanie: - co z etyką dziennikarską i odpowiedzialnością za słowo, co z tym czego uczono mnie na studiach? Usłyszałem paskudny rechot kolegów i koleżanek z redakcji, którzy z drwiącymi uśmiechami przysłuchiwali się rozmowie oraz słowa Szefa: - Pakuj się cherubinku, wylatujesz.

Jestem "gimbusem" wywalonym z praktyk.

Jak myślisz, może powinienem się dostosować, w myśl zasady, że jak się wpadnie między wrony... ?

?

s
skupin sauna
2019-07-17T11:47:20 02:00, skupin sauna:

>>>Czy trzeba bać się kleszczy we Wrocławiu? Dziś otwarta konferencja

Co tam kleszcze! Ciekawsze byłoby pytanie: Czy trzeba bać się tabloidu Gazeta Wrocławska i jej serwisu online?

Kogo dziś obsmarują? Komu dowalą? Kogo na kogo poszczują? Kto, jaka grupa społeczna, zawodowa, ludzka, znajdzie się dziś na celowniku szybkostrzelnych (choć zazwyczaj mało precyzyjnych) wyrabiaczy klikalności z Gazeta Wrocławska? Ile hejtu spłynie dziś na łamach forum gazetawrocławska.pl?

a wy tu o jakichś kleszczach

Choć, po głębszym zastanowieniu, byli i obecni (współ)pracownicy tabloidu jako żywo przypominają swoim zachowaniem i brakiem zachamowań, brakiem etyki, właśnie kleszcze.

Coż, choć wydaje się to nieprawdopodobne i odrażające, kleszcze też są niezbędne i konieczne w przyrodzie, w ekosystemie. Pytanie tylko, czy aż w takiej ilości i bez jakiejkolwiek kontroli populacji?

2019-07-17T11:50:40 02:00, Gość:

OJOJ chyba jakiegoś gimbusa wywalili z praktyk i się mści.

Wywalili - nie wywalili, never mind. Ważniejsze, że, (nie) drogi redaktorku (Marchewka, to Ty?), przyznałeś/aś, kto stanowi "przewodnią siłę tabloidowego narodu" w redakcji gazetawroclawska.pl

Coż, po raz kolejny oczywistość została potwierdzona.

Tabloidowym wyrobnikom klikalności mówimy stanowcze NIE!

f
fuckUA
Zyje 30lat I nigdy kleszcza nie miałem :) a czesto gdzies po lasach, działakach roznych przechadzam sie.
G
Gość
2019-07-17T11:47:20 02:00, skupin sauna:

>>>Czy trzeba bać się kleszczy we Wrocławiu? Dziś otwarta konferencja

Co tam kleszcze! Ciekawsze byłoby pytanie: Czy trzeba bać się tabloidu Gazeta Wrocławska i jej serwisu online?

Kogo dziś obsmarują? Komu dowalą? Kogo na kogo poszczują? Kto, jaka grupa społeczna, zawodowa, ludzka, znajdzie się dziś na celowniku szybkostrzelnych (choć zazwyczaj mało precyzyjnych) wyrabiaczy klikalności z Gazeta Wrocławska? Ile hejtu spłynie dziś na łamach forum gazetawrocławska.pl?

a wy tu o jakichś kleszczach

Choć, po głębszym zastanowieniu, byli i obecni (współ)pracownicy tabloidu jako żywo przypominają swoim zachowaniem i brakiem zachamowań, brakiem etyki, właśnie kleszcze.

Coż, choć wydaje się to nieprawdopodobne i odrażające, kleszcze też są niezbędne i konieczne w przyrodzie, w ekosystemie. Pytanie tylko, czy aż w takiej ilości i bez jakiejkolwiek kontroli populacji?

OJOJ chyba jakiegoś gimbusa wywalili z praktyk i się mści.

s
skupin sauna
>>>Czy trzeba bać się kleszczy we Wrocławiu? Dziś otwarta konferencja

Co tam kleszcze! Ciekawsze byłoby pytanie: Czy trzeba bać się tabloidu Gazeta Wrocławska i jej serwisu online?

Kogo dziś obsmarują? Komu dowalą? Kogo na kogo poszczują? Kto, jaka grupa społeczna, zawodowa, ludzka, znajdzie się dziś na celowniku szybkostrzelnych (choć zazwyczaj mało precyzyjnych) wyrabiaczy klikalności z Gazeta Wrocławska? Ile hejtu spłynie dziś na łamach forum gazetawrocławska.pl?

a wy tu o jakichś kleszczach

Choć, po głębszym zastanowieniu, byli i obecni (współ)pracownicy tabloidu jako żywo przypominają swoim zachowaniem i brakiem zachamowań, brakiem etyki, właśnie kleszcze.

Coż, choć wydaje się to nieprawdopodobne i odrażające, kleszcze też są niezbędne i konieczne w przyrodzie, w ekosystemie. Pytanie tylko, czy aż w takiej ilości i bez jakiejkolwiek kontroli populacji?
G
Gość
2019-07-17T09:05:50 02:00, W-w:

Kleszczy we Wrocławiu nie należy się bać! Wrocław jest miastem spotkań przyjaznym kleszczom. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zabiega o to, aby miasto nie ingerowało w habitaty kleszczy a kleszczom żyło się jak najlepiej, w końcu to przecież nasi bracia (i siostry no i te wszystkie inne płcie też, wrocławskie kleszcze hołubią filozofii gender). Wrocławskie kleszcze lubią i potrafią docenić dobrą sztukę, szczególnie outdoor jak arlekin i nie stronią od plenerowych imprez gastronomicznych (Europa na widelcu, ludzie na hypostomie).

Mająca się odbyć we Wrocławiu Konferencja „Borelioza – epidemia XXI wieku” to hańba i wstyd dla tolerancyjnego, tęczowego Wrocławia. Ludzie stosujący mowę nienawiści wobec kleszczów powinni zostać zlinczowani i publicznie ośmieszeni dlatego wzywam wrocławskich aktywistów, kodziarzy i wszystkich zaangażowanych społecznie do bojkotowania konferencji. Faszyzm nazizm rasizm antykleszczyzm NIE PRZEJDZIE! Panie Prezydencie Jacku Sutryku proszę o zajęcie głosu w tej sprawie i wsparcie bojkotu antykleszczowej konferencji swoim autorytetem. Wszak kleszcze to nasi bracia!

2019-07-17T10:02:50 02:00, Gość:

Bredzisz bez żadnego związku z wiedzą naukową i badaniami. Środowiskiem kleszczy są lasy i obrzeża leśne. Niekoszone łąki wcale nie zawierają większej ilości kleszczy niż koszone. Mają natomiast dużo więcej wrogów kleszczy niż zmasakrowane "trawniki"

2019-07-17T11:09:28 02:00, W-w:

To przyjdziesz bojkotować konferencję czy nie? Tylko napisz coś logicznie spójnego, żeby w trzecim zdaniu nie zaprzeczać drugiemu tak jak ostatnio!

Rozrysować ci to, bo widzę, że nie bardzo rozumiesz słowo pisane.

Zresztą po co, zaraz dostaniesz nową szkalującą pastę do wklejenia i zmienisz nick.

P
Parkowa_baba
2019-07-17T09:05:50 02:00, W-w:

Kleszczy we Wrocławiu nie należy się bać! Wrocław jest miastem spotkań przyjaznym kleszczom. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zabiega o to, aby miasto nie ingerowało w habitaty kleszczy a kleszczom żyło się jak najlepiej, w końcu to przecież nasi bracia (i siostry no i te wszystkie inne płcie też, wrocławskie kleszcze hołubią filozofii gender). Wrocławskie kleszcze lubią i potrafią docenić dobrą sztukę, szczególnie outdoor jak arlekin i nie stronią od plenerowych imprez gastronomicznych (Europa na widelcu, ludzie na hypostomie).

Mająca się odbyć we Wrocławiu Konferencja „Borelioza – epidemia XXI wieku” to hańba i wstyd dla tolerancyjnego, tęczowego Wrocławia. Ludzie stosujący mowę nienawiści wobec kleszczów powinni zostać zlinczowani i publicznie ośmieszeni dlatego wzywam wrocławskich aktywistów, kodziarzy i wszystkich zaangażowanych społecznie do bojkotowania konferencji. Faszyzm nazizm rasizm antykleszczyzm NIE PRZEJDZIE! Panie Prezydencie Jacku Sutryku proszę o zajęcie głosu w tej sprawie i wsparcie bojkotu antykleszczowej konferencji swoim autorytetem. Wszak kleszcze to nasi bracia!

2019-07-17T10:02:50 02:00, Gość:

Bredzisz bez żadnego związku z wiedzą naukową i badaniami. Środowiskiem kleszczy są lasy i obrzeża leśne. Niekoszone łąki wcale nie zawierają większej ilości kleszczy niż koszone. Mają natomiast dużo więcej wrogów kleszczy niż zmasakrowane "trawniki"

Retoryka i metafora ci kulą. Pewnie bolerioza.

W
W-w
2019-07-17T09:05:50 02:00, W-w:

Kleszczy we Wrocławiu nie należy się bać! Wrocław jest miastem spotkań przyjaznym kleszczom. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zabiega o to, aby miasto nie ingerowało w habitaty kleszczy a kleszczom żyło się jak najlepiej, w końcu to przecież nasi bracia (i siostry no i te wszystkie inne płcie też, wrocławskie kleszcze hołubią filozofii gender). Wrocławskie kleszcze lubią i potrafią docenić dobrą sztukę, szczególnie outdoor jak arlekin i nie stronią od plenerowych imprez gastronomicznych (Europa na widelcu, ludzie na hypostomie).

Mająca się odbyć we Wrocławiu Konferencja „Borelioza – epidemia XXI wieku” to hańba i wstyd dla tolerancyjnego, tęczowego Wrocławia. Ludzie stosujący mowę nienawiści wobec kleszczów powinni zostać zlinczowani i publicznie ośmieszeni dlatego wzywam wrocławskich aktywistów, kodziarzy i wszystkich zaangażowanych społecznie do bojkotowania konferencji. Faszyzm nazizm rasizm antykleszczyzm NIE PRZEJDZIE! Panie Prezydencie Jacku Sutryku proszę o zajęcie głosu w tej sprawie i wsparcie bojkotu antykleszczowej konferencji swoim autorytetem. Wszak kleszcze to nasi bracia!

2019-07-17T10:02:50 02:00, Gość:

Bredzisz bez żadnego związku z wiedzą naukową i badaniami. Środowiskiem kleszczy są lasy i obrzeża leśne. Niekoszone łąki wcale nie zawierają większej ilości kleszczy niż koszone. Mają natomiast dużo więcej wrogów kleszczy niż zmasakrowane "trawniki"

To przyjdziesz bojkotować konferencję czy nie? Tylko napisz coś logicznie spójnego, żeby w trzecim zdaniu nie zaprzeczać drugiemu tak jak ostatnio!

M
Maciek
https://www.cbsnews.com/amp/news/house-passes-amendment-ordering-pentagon-to-investigate-whether-ticks-were-weaponized/

Taka ciekawostka...
Dodaj ogłoszenie