Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na targach pracy można znaleźć pracę?

Reklama

Poszukiwanie wymarzonej pracy nie jest sprawą prostą. Mimo że obecnie w Polsce nie notuje się tak wysokiego bezrobocia jak kilkanaście lat temu, to w dalszym ciągu trudno o pracę spełniającą większość naszych wymagań. Z pomocą przychodzą targi pracy, które z założenia mają być pomostem między pracodawcami, a potencjalnymi pracownikami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak rzeczywiście jest z targami pracy, czy spełniają swoje funkcje i jak można z nich skorzystać. Sprawa jest szczególnie istotna, ponieważ za chwilę we Wrocławiu startuje jedna z największych imprez tego typu w Polsce – Career EXPO.
Co oferują targi pracy?

Z roku na rok targi pracy ściągają coraz większą liczbę wystawców i uczestników. Wydarzenia tego typu są organizowane przez różne podmioty – instytucje publiczne i firmy prywatne. Na czym polega sam event?
Targi pracy to w tej chwili codzienność. Uczestniczą w nich ogólnopolskie firmy, mające swoje oddziały w okolicy miejsca odbywania się eventu (w naszym przypadku z okolic Wrocławia) lub też takie, które chcą nakłonić pracowników do relokacji. Do tego należy doliczyć również firmy zagraniczne, które coraz częściej goszczą na naszych targach. Zainteresowanie jest ogromne, na Career EXPO przychodzą głównie studenci ostatnich lat studiów, absolwenci, a także młodzi specjaliści. Niezwykle ważne jest to, że poza możliwością kontaktu z potencjalnymi pracodawcami targi pracy pozwalają też wziąć udział w wielu wydarzeniach dodatkowych, kursach, szkoleniach czy pokazach. Sprawia to, że nawet jeśli na samych targach nie znajdziemy pracy, to i tak zawsze skorzystamy - podnosząc swoje kwalifikacje czy nawiązując bezcenne kontakty. - mówi Anna Rakoczy – organizator Targów Pracy Career Expo

Jak znaleźć pracę na targach pracy?
Pytanie takie może wydawać się nieco dziwne, ale jest ono jak najbardziej zasadne. Wbrew temu, co obiecują internetowe samouczki, nie ma jednej metody, która zagwarantuje zdobycie pracy - zarówno na targach pracy jak i poza nimi. Z pewnością jednak na wydarzenie tego typu trzeba pójść już przygotowanym. Luźna forma targów pozwala na swobodniejszą rozmowę z rekruterami, co zmniejsza stres - jakże przeszkadzający na typowych rozmowach kwalifikacyjnych. Bezwzględnie trzeba zabrać z sobą kilka egzemplarzy swojego CV, by w razie czego móc zostawić je przedstawicielom danej firmy.
Dobrą metodą na zwiększenie swoich szans jest także zapoznanie się z ofertą poszczególnych wystawców jeszcze przed targami i udanie się na sam event już z konkretnym planem. Nie będziemy dzięki temu tracić czasu na chodzenie od stoiska do stoiska, a także przedstawimy siebie jako kandydatów na realne stanowiska i z konkretnym pomysłem na siebie. Nie ma co czekać na propozycję z drugiej strony, samemu trzeba pokazać, co się potrafi!

Targi pracy - czyli darmowe szkolenie
Ważnym elementem każdych targów pracy są prelekcje i szkolenia dla uczestników. Dlatego też zawsze warto zapoznać się z oferowanymi przez organizatorów wydarzeniami dodatkowymi, gdyż nierzadko możemy trafić na bardzo ciekawe wystąpienia czy kursy, za które normalnie musielibyśmy słono zapłacić.
Organizatorzy targów pracy starają się, by wydarzenia tego typu były coraz atrakcyjniejsze dla uczestników i niosły z sobą jak największą "wartość dodaną". Dlatego też przygotowuje się coraz więcej szkoleń, wykładów czy paneli dyskusyjnych, które pozwalają na zdobycie dodatkowych kompetencji oraz rozmowę z osobami z branży.
Nie ma co ukrywać, że nierzadko kontakt z doświadczonymi menedżerami czy osobami zajmującymi się zarządzaniem zasobami ludzkimi pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb pracodawców oraz poznanie zasad rządzących rekrutacjami. Podczas Career EXPO we Wrocławiu będzie można spotkać aż 15 praktyków biznesu, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem. Do tego trzeba doliczyć ponad 30 szkoleń o różnej tematyce (np. „Jak zostać innowatorem ? Czyli jak zaczynali BlaBlaCar, Uber, Airbnb?” czy „7 zasad prowadzących do sukcesu na rozmowie kwalifikacyjnej”), 5 doradców kariery i punkt zdjęć co CV. Na pewno więc każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie - dodaje Anna Rakoczy z Career Expo

Nie tylko zatrudnienie - co jeszcze można zyskać na targach pracy?
Targi pracy to jednak nie tylko okazja na znalezienie zatrudnienia czy wysłuchanie ciekawych wystąpień. To także możliwość nawiązania bardzo przydatnych kontaktów i zaczerpnięcia opinii specjalistów.
Możliwość poznania nowych ludzi - zarówno tych reprezentujących pracodawców, jak i poszukujących pracy - to zawsze bardzo pozytywna perspektywa. Nierzadko właśnie takie kontakty, nawet nieoficjalne, mogą w dłuższej perspektywie okazać się przydatne. Może za jakiś czas któryś z poznanych ludzi zaproponuje nam dużo atrakcyjniejszą współpracę?
Większość targów pracy oferuje także możliwość doradztwa w kwestii własnego rozwoju zawodowego i pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Na pewno warto skorzystać z takich opcji, gdyż całkiem możliwe, że to właśnie źle przygotowane CV czy błędy przy pisaniu listów motywacyjnych wpływały na nasze niepowodzenia na rynku pracy.
Targi pracy to z pewnością bardzo wartościowe wydarzenia - zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi mają okazję uzyskać zatrudnienie czy skorzystać z licznych szkoleń, drudzy z kolei mogą wyłowić z tłumu kandydatów "perełki", które potrzebne są w każdym poważnym przedsiębiorstwie. Warto zatem zarejestrować się już dziś TUTAJ i wziąć udział w tym evencie.

Poprzednia edycja wyglądała tak:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska