Cudzoziemcy na autostradzie A4 nie muszą stać po bilet w kolejkach na stacjach benzynowych. Jest prostszy sposób płacenia za przejazd

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Cudzoziemcy nie muszą stać po bilet autostradowy w ogromnych kolejkach na stacjach benzynowych. Mogą skorzystać z prostszego sposobu płacenia za przejazd A4.
Cudzoziemcy nie muszą stać po bilet autostradowy w ogromnych kolejkach na stacjach benzynowych. Mogą skorzystać z prostszego sposobu płacenia za przejazd A4. arc
Udostępnij:
Przed świętami stacje benzynowe Orlenu na autostradzie A4 we Wrocławiu przeżywały prawdziwe oblężenie. Po zakup biletu autostradowego w systemie e-TOLL kierowcy czekali nawet w kilkusetmetrowych kolejkach do kasy. Kierowcy z zagranicy tłumaczyli, że nie można zapłacić za bilet elektronicznie z zagranicznego konta, czy zagraniczną kartą. KAS tymczasem twierdzi, że jest to jak najbardziej możliwe i rekomenduje kupno biletu przez aplikację e toll bilet. Można za niego zapłacić kartą płatniczą, także zagraniczną, unikając kolejek na stacjach.

Za e-bilet autostradowy da się zapłacić także niemiecką kartą

Tradycyjnie przed świętami do Polski przyjeżdża wielu naszych rodaków, mieszkających na stałe za niemiecką granicą. Najczęściej wracają na Śląsk autostradą A4. W tym roku w Polsce czekała ich niespodzianka, gdy okazało się, że zmienił się system poboru opłat na płatnych odcinkach państwowych autostrad, w tym autostrady A4 między Wrocławiem i Gliwicami.

Przestraszeni karami za brak biletu na autostradzie, kierowcy szturmowali więc stacje benzenowe Orlenu, bo na razie tylko tam można kupić tzw. e-bilet autostradowy, płacąc za niego w kasie stacji paliw. Niewielu kierowców wiedziało o tym, że za przejazd można także zapłacić elektronicznie, bez konieczności stania w długiej kolejce.

Na internetowej grupie dotyczącej autostrady A4, aż roi się od komentarzy o tym, że system miał usprawnić przejazd, a tymczasem ludzie zamiast jechać, stoją w ogromnych kolejkach na stacjach. Inni kierowcy wskazują jednak inne rozwiązania, dowodząc, ze stanie w kolejkach, nie jest jedynym sposobem na kupno biletu autostradowego.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Nie polecamy aplikacji etoll pl, warto jednak wybrać etoll pl bilet

Dla zagranicznych gości nie jest na pewno polecana aplikacja etoll pl. Kłopoty z jej funkcjonowaniem mają nawet polscy kierowcy. Wymaga ona rejestracji i potwierdzenia tożsamości przez profil zaufany i posiadania konta w polskim banku.
Aplikacji tej coraz rzadziej używają polscy kierowcy, bo jak twierdzą, jest przekombinowana, wymaga bardzo wielu danych i bardzo często zawodzi, wyłączając się w czasie przejazdu autostradą. To powoduje komplikacje dla kierowców, którym np. aplikacja nie pobrała opłaty za przejazd.

Znacznie prostszym sposobem opłacenia przejazdu, zarówno dla polskich, jak i zagranicznych kierowców jest inna aplikacja etoll pl bilet. Można ją ściągnąć z Google Play czy App Store. Wówczas można za przejazd zapłacić po prostu karta płatniczą, niezależnie od tego, czy mamy konto w polskim czy zagranicznym banku.

Zakup e-biletu trwa kilkanaście sekund. Wymagane jest tylko wpisanie numerów tablic rejestracyjnych, kategorii pojazdu i wybrania trasy, którą zamierzamy przejechać, czyli albo autostrady A2 (Konin – Stryków) albo A4 (Bielany Wrocławskie – Sośnica). Poza tym e-bilet można kupić już nawet na 60 dni przed planowanym przejazdem, wystarczy wpisać w aplikacji datę planowanego przejazdu.

Te fotoradary robią w Śląskiem najwięcej zdjęć. Pod kolejnymi zdjęciami przedstawiającymi testy najnowszych fotoradarów na lotnisku w Toruniu, znajdą Państwo lokalizacje wszystkich fotoradarów w Polsce wraz z ilością wykroczeń zarejestrowanych od stycznia do maja 2021 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kierowco, tutaj miej się na baczności! Te fotoradary w woj. ...

Jakie płatności rekomenduje cudzoziemcom Ministerstwo Finansów?

Zapytaliśmy w Ministerstwie Finansów, jaki rodzaj płatności za przejazd autostradą z systemem e-TOLL rekomendują zagranicznym kierowcom.

- Użytkownikom zagranicznym rekomendujemy zakup e-biletu autostradowego w aplikacji e-TOLL PL BILET przy użyciu karty płatniczej. Dostępna usługa szybkich płatności, tj. BLIK funkcjonuje tylko dla tych użytkowników, którzy mają otwarte rachunki bankowe w bankach współpracujących z PayU. Ponadto, aby opłacić przejazd kierowcy z zagranicy mogą skorzystać z aplikacji udostępnionych przez partnerów, z którymi szef KAS zawarł umowy partnerskie lub zakupić bilet w formie papierowej w stacjonarnej sieci obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen. Lista partnerów znajduje się na stronie etoll.gov.pl Lista ta jest na bieżąco aktualizowana – odpowiedział nam Marcin Andrzejak z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Co zrobić gdy wjechaliśmy na autostradę bez biletu?

Tym, którzy wjechali na autostradę, a których zaskoczył brak możliwości kupienia biletu na bramkach, pozostało albo szybkie ściągnięcie aplikacji etoll bilet, albo, jeśli w czasie przejazdu autostradą nie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy skarbówki lub policji, opłacenie przejazdu za autostradę wstecznie, w ciągu trzech następnych dni. Wtedy nie grozi im kara 500 złotych, za przejazd A4 czy A2 bez biletu. Gorzej, jeśli taki kierowca natknie się na celników, którzy skontrolują opłatę za przejazdu. Wówczas kara jest nieunikniona – wynosi także 500 złotych.

- Jeżeli przejazd nie podlegał kontroli i użytkownik nie został ukarany grzywną, a jednocześnie nie zdołał kupić e-biletu autostradowego w trakcie przejazdu, może dokupić brakujący bilet do końca trzeciego dnia od dnia zakończenia przejazdu. Niedokupienie biletu w tym czasie lub dokupienie po upływie tych 3 dni od zakończenia przejazdu będzie skutkować nałożeniem na użytkownika opłaty dodatkowej, w wysokości 500 zł (na podstawie odczytu numeru rejestracyjnego pojazdu przez infrastrukturę systemu e-TOLL) – czytamy w odpowiedziach na nasze wątpliwości, nadesłanych z Krajowej Administracji Skarbowej.

Aplikacje „zewnętrzne” Autopay, mPay i Orlen Pay

Są jeszcze inne rozwiązania. Także skuteczne dla posiadaczy kart płatniczych, również zagranicznych. Można skorzystać z innych „zewnętrznych” aplikacji takich jak Autopay. Taka płatność wymaga karty płatniczej, z której pobierane są pieniądze za przejazd. Jednak to wygodny sposób płacenia, zwłaszcza, że można przy jej pomocy zapłacić także za przejazd autostradą A1 z Torunia do Gdańska czy A4 Katowice - Kraków. A to autostrady zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy. Można też bilet autostradowy kupić w aplikacji Orlen Pay, czy innej aplikacji mPay.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nakamer
23 grudnia, 21:25, Gość:

Polnische Wirtschaft. Zapłaciłem blikiem pieniądze zeszły z konta ale bilet nie pojawił się w apce. Na infolinii pani powiedziała że trzeba wysłać maila z reklamacją dołączyć potwierdzenie płatności podać numer buta i [wulgaryzm]a i czekać na rozpatrzenie sprawy. Oprócz tego dalej kupować ebilet do skutku aż się uda. Oczywiście kasa schodzi z konta. W dwóch słowach syf i huy.

27 grudnia 2021, 18:06, Gość:

też miałem takie przeboje dopóki nie zacząłem korzystać z mpay - tam też można kupić bilety e-toll, a apka ani nie wymaga lokalizacji ani nie wysypuje sie jak ta oficjalna

zgadzam sie to dobra apka pozdrawiam

G
Gość
23 grudnia, 21:25, Gość:

Polnische Wirtschaft. Zapłaciłem blikiem pieniądze zeszły z konta ale bilet nie pojawił się w apce. Na infolinii pani powiedziała że trzeba wysłać maila z reklamacją dołączyć potwierdzenie płatności podać numer buta i [wulgaryzm]a i czekać na rozpatrzenie sprawy. Oprócz tego dalej kupować ebilet do skutku aż się uda. Oczywiście kasa schodzi z konta. W dwóch słowach syf i huy.

też miałem takie przeboje dopóki nie zacząłem korzystać z mpay - tam też można kupić bilety e-toll, a apka ani nie wymaga lokalizacji ani nie wysypuje sie jak ta oficjalna

G
Gość
Siedzialbys w domu i nie jechal do tego zamieszanego kraju , nie mialbys problemu .
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie