Cracovia – Śląsk: WKS dowiózł zwycięstwo, choć kończył mecz w dziewiątkę

Dawid Foltyniewicz
PAP/Łukasz Gągulski
Śląsk Wrocław w 15. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy pokonał na wyjeździe Cracovię 1:0. Jedyną bramkę zdobył Nahuel Leiva, który na początku drugiej połowy otrzymał czerwoną kartkę za uderzenie w twarz Jakuba Jugasa. W ostatnim kwadransie WKS musiał radzić sobie w dziewiątkę. Drugą żółtą kartkę obejrzał Jehor Macenko. „Trójkolorowi” przetrwali trudną sytuację i przedłużyli serię ligowych meczów bez porażki do 12.

Mecz na stadionie przy ul. Kałuży był – nomen omen – rozgrywany w kałużach. Spotkanie Cracovii ze Śląskiem toczyło się w strugach deszczu i w obecności ponad 6 tysięcy widzów. Po ostatnim gwizdku sędziego cieszyli się jednak tylko kibice w sektorze gości.

Śląsk miał w tym meczu bardzo dużo szczęścia. Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że to zwycięstwo ma dla podopiecznych Jacka Magiery równie dobry smak jak 4:0 z Legią Warszawa przed blisko 40-tysięczną publicznością. Cracovia kilkukrotnie stanęła przed szansą na wyrównującą bramkę, lecz za każdym razem kapitalnie interweniował Rafał Leszczyński.

WKS największe zagrożenie stworzył wtedy, kiedy siły były wyrównane. Wynik już w 16. minucie ustalił Nahuel Leiva po akcji rozpoczętej przez Piotra Samiec-Talara.

W drugiej połowie wrocławianie skupili się na bronieniu dostępu do własnej bramki. Kiedy sędzia Marcin Szczerbowicz nie odgwizdał faulu dla Śląska, Leiva postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość Jakubowi Jugasowi. Za uderzenie w twarz od razu wyleciał z boiska.

Jakby tego było mało, w ostatnim kwadransie w konsekwencji dwóch żółtych boisko musiał także opuścić Jehor Macenko. Śląsk miał więc dwóch piłkarzy mniej od Cracovii, ale przetrzymał jej napór. Piłka nie wpadła do siatki nawet w 94. minucie, gdy zablokowaną próbę kolegi dobijał Michał Rakoczy.

WKS wygrał po raz dziesiąty w tym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy. Ma 33 punkty i na pewno obroni fotel lidera przed Jagiellonią Białystok, którą czeka w tej kolejce wyjazdowe spotkanie z Koroną Kielce.

Oceny piłkarzy po meczu Cracovia - Śląsk Wrocław (w skali 1-6):