Nowych zakażeń przybywa z dnia na dzień. Od początku tego roku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu zgłoszono 37 przypadków boreliozy.
"Słupki zakażeń na pewno urosną, bo nie wszystkie osoby, które zostały ukąszone przez kleszcza, od razu zgłaszają się do lekarza" – usłyszeliśmy w dziale epidemiologii wrocławskiego sanepidu.
Borelioza - ile osób choruje na Dolnym Śląsku?
W całym województwie boreliozę zdiagnozowano u prawie 50 osób.
"To dane tylko z pierwszego kwartału bieżącego roku. Czekamy na kolejną porcję statystyk. Biorąc pod uwagę, że szczyt aktywności kleszczy przypada na maj i czerwiec oraz wrzesień i październik, spodziewamy się, że chorych będzie dużo więcej" – powiedział nam lek. med. Witold Paczosa, kierownik epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.
Trzeba uważać, bo kleszcze – wbrew powszechnej opinii – nie żyją wyłącznie w lasach. Występują w gęstych zaroślach, paprociach, w parkach miejskich, a nawet na trawnikach i ogródkach działkowych.
Borelioza - jak się bronić przed kleszczami?
Przekonała się o tym nasza Czytelniczka, mieszkanka wrocławskiego Księża, którą kleszcz ukąsił podczas podlewania kwiatów na działce ROD. Dlatego specjaliści radzą, aby przed wyjściem do lasu, parku czy ogrodu odpowiednio się ubrać. Najlepiej założyć długie spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Nie zaszkodzi też spryskać się specjalnym sprejem odstraszającym pajęczaki.
"Nie każde ukąszenie kleszcza powoduje boreliozę. Trudno mówić o statystyce, ale co piąty, dziesiąty kleszcz może przenosić boreliozę. Im dłużej kleszcz przebywa w skórze, tym większe ryzyko zakażenia. Nasze obawy na pewno powinien wzbudzić tzw. rumień, czyli zaczerwienienie w mięsu ukąszenia" – usłyszeliśmy w powiatowej stacji sanepidu we Wrocławiu.
Po powrocie do domu trzeba więc starannie się obejrzeć, sprawdzić tzw. miejsca wrażliwe, czyli pod pachami, w zgięciach kolanowych i za uszami.
Borelioza - konsekwencje zakażenia
Wcześnie wykryta borelioza, jak każda choroba bakteryjna, może zostać całkowicie wyleczona. Za to nieleczona może prowadzić do przewlekłego zanikowego zapalenia skóry kończyn, zapalenia stawów, zaburzeń rytmu serca czy dysfunkcji ze strony układu nerwowego.
Warto też pamiętać, że zakażone kleszcze mogą przenieść na człowieka nie tylko boreliozę, ale też kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza - coraz więcej przypadków zakażenia
Od 1 stycznia do 15 maja zanotowano w Polsce 2609 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku było 2227 takich przypadków.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?