Co wolno od dzisiaj? Tak zmieniły się ograniczenia

m
- Piękna pogoda zachęca do spacerów, ale niezmiennie apeluję: wychodźmy tylko, jeżeli jest to niezbędne - napisał dziś na Facebooku marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski
- Piękna pogoda zachęca do spacerów, ale niezmiennie apeluję: wychodźmy tylko, jeżeli jest to niezbędne - napisał dziś na Facebooku marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski Cezary Przybylski
Od dziś złagodzona została część obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Zmiany dotyczą przemieszczania się, wychodzenia z domu dzieci, liczby klientów w sklepach i wiernych w kościołach, godzin dla seniorów, pobytu na cmentarzach, a także wstępu do parków i lasów.

Te zasady od poniedziałku 20 kwietnia 2020 zmieniają się lub przestają obowiązywać:

Ograniczenie przemieszczania się

Ograniczenie przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Do niedzieli dozwolone było tylko przemieszczanie się do i z pracy, w ramach wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 albo w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Te ograniczenia zostają zniesione. Pozostaje jednak obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyjątkiem rodziców z dziećmi wymagającymi opieki - do 13 roku życia, a także osób niepełnosprawnych, niemogących się samodzielnie poruszać, osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunów).

Wyjście dzieci z domu

Dzieci i młodzież nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach (dojazd rodzica do pracy, załatwianie spraw życia codziennego lub wolontariat). Ta zasada dotyczyła do niedzieli wszystkich niepełnoletnich. Od poniedziałku dotyczy już tylko dzieci do 13 lat.

Lasy, parki i plaże

Zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne (dotyczy lasów, skwerów, parków, zieleńców, promenad, bulwarów i plaż) - zostaje od poniedziałku zniesiony. Obowiązuje za to zakaz korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich. Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

Sklepy

Dotychczasowe zasady dotyczące liczby klientów w sklepach zostają zniesione. Od 20 kwietnia do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 mkw mogą wejść 4 osoby na jedno stanowisko kasowe. Czyli jeśli w sklepie są 2 stanowiska kasowe, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 8 klientów. Do sklepów, których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 mkw może wejść 1 osoba na 15 mkw tej powierzchni. Czyli w sklepie o powierzchni 300 mkw, może przebywać w jednym momencie 20 klientów.

Godziny dla seniorów

Godziny dla seniorów w sklepach będą obowiązywały tylko w dni powszednie. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Targowiska

Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 4. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 80 klientów. Nie wliczamy w tę liczbę obsługi stoisk.

Kościoły

Dotychczasowe ograniczenia zostają zniesione. Od 20 kwietnia w mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Jest to 1 uczestnik na 15 mkw powierzchni danego budynku, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Cmentrze

Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie