Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piąty uczeń ma nadwagę! Gimnazjaliści mają problem z wejściem po schodach

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
.
. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
20 procent uczniów szkół podstawowych i gimnazjów we Wrocławiu cierpi na nadwagę albo otyłość. 40 proc. badanych uczniów pierwszych klas gimnazjów miało problem, żeby wejść na czwarte piętro.

To wnioski jakie wypływają z badań przeprowadzonych przez fundację Medicover w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro. W latach 2015–2018, w gimnazjach i szkołach podstawowych we Wrocławiu oraz w podwrocławskich gminach (Żórawina, Kobierzyce, Siechnice) przebadano w sumie 8282 uczniów, to prawie 70 procent populacji.

Wyniki badań są alarmujące. Z kondycją młodych wrocławian nie jest dobrze. Z przebadanej grupy, ponad 1000 dzieci zostało zdiagnozowanych jako zagrożone chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycy typu 2. To wszystko spowodowane jest otyłością i nadwagą, którą ma co piąty wrocławski uczeń. Niepokojącym może być fakt, że problemy z wagą u uczniów zaczynają się już w szkole podstawowej. Wśród zbadanych 9-11 latków, aż 16,96 proc. miało problemy z nadwagą. W gimnazjach 14,4 proc badanych ważyło więcej niż powinno. Niepokoją też problemy z ciśnieniem w tak młodym wieku. U 28,8 proc. badanych nastolatków w gimnazjach stwierdzono nieprawidłowe ciśnienie. W szkołach podstawowych problem ten dotyczy 18,61 proc.

Alarmujące są także wyniki dotyczące wydolności fizycznej młodych wrocławian. U prawie 40 proc. badanych stwierdzono obniżoną sprawność krążeniowo-oddechową i niedostateczną wydolność fizyczną! To między innymi efekt tego, że część uczniów jest mało aktywna fizycznie. Niektórzy unikają nawet ćwiczeń, nie uczestnicząc w lekcjach wychowania fizycznego.

W gimnazjach na czwarte piętro bez zadyszki nie mogłoby wejść aż 40 proc. pierwszoklasistów, w szkołach podstawowych – 37,44 proc. uczniów IV klas. Testu wchodzenia-schodzenia ze stopnia w czasie 3 minut nie było w stanie ukończyć aż 8 proc. badanej populacji, w obu grupach. Wady postawy występują zaś u 92 procent badanych. dzieci. Najczęściej uczniowie mają boczne skrzywienia kręgosłupa, asymetrie w postawie ciała.

W przypadku podwrocławskich gmin, badania realizowane były na terenie: Żórawiny, Siechnic oraz Kobierzyc. Łącznie zrealizowane zostały w 10 szkołach podstawowych. Swój stan zdrowia sprawdziło w nich 394 dzieci, co stanowi prawie 70 proc. uczniów tych placówek. Większy odsetek dzieci zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi został zaobserwowany właśnie w gminach. Tam ponad 25 procent dzieci ma nadwagę lub otyłość. W porównaniu do Wrocławia mniej uczniów z gmin ma jednak problem z ciśnieniem tętniczym.

- Wnioski płynące z badań przesiewowych PoZdro są dla mnie, jako lekarza, który patrzy na zdrowie dzieci w dalekiej perspektywie, zatrważające. Epidemia chorób cywilizacyjnych jest faktem, ale pamiętajmy, że to my jesteśmy kowalami swojego losu. Dlatego tak niezmiernie ważne są podstawy, codzienne drobne decyzje i wybory, które budują nasz kapitał zdrowotny: wpajanie dzieciom zdrowych nawyków żywieniowych – i w domu, i w szkole, zadbanie o znacznie większą dozę ruchu, zrozumienie swoich potencjalnych błędów żywieniowych i mądre zmiany, które nie zawsze muszą być rewolucyjne - tłumaczy lekarz med. Donata Olszowiec, specjalista programu PoZdro! we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska