Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chore dzieci mogą liczyć na kompleksową pomoc

Materiał Partnera
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci działa na terenie całego województwa. Rehabilitacja prowadzona jest w domach podopiecznych

Założycielem Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci jest dr. n. med. Waldemar Gołębiowski, który zapoczątkował działalność hospicjum w roku 2002 jako część Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Fundacja, kórej siedziba mieści się we Wrocławiu przy ul. Jedności Narodowej 47/49a, istnieje nieprzerwanie od 2007 roku opiekując się nieuleczalnie i przewlekle chorymi dziećmi z całego województwa dolnośląskiego. Dziś ośrodek ceniony jest w całym regionie i nie tylko. Zdarza się, że do hospicjum dzwonią również ludzie z innych województw. Rehabilitacja udzielana chorym dzieciom odbywa się w domach podopiecznych, bo w nich czują się najlepiej. Warto podkreślić, że pomoc ta jest całkowicie bezpłatna. Dzięki temu dużo osób może z niej korzystać.

Podopieczni Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci borykają się z chorobami genetycznymi, neurologicznymi, metabolicznymi i onkologicznymi. Pomoc uzyskują także mali Dolnoślązacy, którzy ulegli nieszczęśliwym wypadkom.
Wsparcie uzyskują nie tylko dzieci w terminalnym stanie. Wrocławskie hospicjum pomaga także rodzinom, w których są dzieci z nieuleczalnymi, przewlekłymi chorobami, ale ich stan jest stabilny.

Ośrodek zapewnia zakup leków, opiekę lekarzy i pielęgniarek, specjalistyczny sprzęt medyczny, rehabilitację, opiekę psychologiczną, pomoc socjalną oraz grupę wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Jest to pełna, kompleksowa opieka paliatywna.

Fundacja chce cały czas się rozwijać. Placówkę tworzą specjaliści, ale także wielu wolontariuszy, którzy przeznaczają swój wolny czas na pomoc chorym dzieciom.

Możemy działać i pomagać chorym dzieciom dzięki wsparciu darczyńców i pracy wolontariuszy

Co wyróżnia Państwa placówkę?
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci działa szerzej niż wynika to z nazwy. Po pierwsze terenem działania jest cały Dolny Śląsk, a nie tylko Wrocław. Po drugie wsparcie uzyskują nie tylko dzieci w terminalnym stanie, które wymagają stałej opieki i ciągłego wsparcia lekarzy oraz pielęgniarek. To są dwa ważne czynniki, które nas wyróżniają.
Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci pomaga w częściowym zakresie rodzinom, w których są dzieci z nieuleczalnymi, przewlekłymi chorobami, ale ich stan jest stabilny. Takie rodziny otrzymują refundację rehabilitacji domowej, specjalistyczny sprzęt medyczny, wsparcie socjalne. Chcemy, aby dzieci otrzymywały od nas kompleksową pomoc. Na wsparcie mogą liczyć także rodzice. W działanie hospicjum zaangażowanych jest mnóstwo ludzi.

No właśnie. Organizacja nie działałaby tak prężnie, gdyby nie pomoc między innymi wolontariuszy!
Tak to prawda. Bardzo chciałabym im wszystkim podziękować za to, że tak mocno właśnie angażują się w pracę na rzecz naszej organizacji. Chciałabym powiedzieć, że fundacja nie mogłaby funkcjonować bez wolontariuszy. To oni pomagają nam w codziennej pracy fundacji. Dorośli wolontariusze, którzy działają przy fundacji i wolontariat pracowniczy pomagają w pracach biurowych, podczas wydarzeń informacyjnych i kwest, a po przeszkoleniu również w rodzinie chorego dziecka. Wolontariusze przedszkolni i szkolni uczestniczą w akcjach takich, jak Pola Nadziei, Nakrętki dla Hospicjum czy Wrocławski Bieg Sponsorowany. Dzięki nim wszystkim możemy prężnie się rozwijać, co jest dla nas bardzo ważne.

Co jest stałym wydarzeniem organizowanym przez Państwa?
Co roku organizujemy Noworoczny Koncert Charytatywny, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Najbliższy odbędzie się 28 stycznia 2017 r. w Narodowym Forum Muzyki. Chciałabym podkreślić, że inicjatorami i konferansjerami są panowie z Kabaretu Neo-Nówka. Utalentowani ludzie o dobrych sercach dają radość i wytchnienie rodzinom z chorymi dziećmi i wszystkim tym, którzy lubią łączyć zabawę z pomaganiem. Dlatego zawołaniem koncertowym jest „Pomagaj i baw się dobrze”. Już dzisiaj zapraszam do udziału w koncercie i do wspólnej zabawy.

Skąd bierzecie Państwo pieniądze na swoją działalność?
Część wydatków finansuje państwo . Otrzymujemy pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak przyznam, że to zdecydowanie za mało. Pomagają nam również osoby indywidualne, firmy i instytucje - głównie z Dolnego Śląska, którym bardzo dziękujemy. Największa pomoc to przekazanie jednego procenta podatku. W 2015 roku wpłaty stanowiły ponad czterdzieści procent budżetu Fundacji. Wystarczy wpisać KRS 0000287982 w rozliczenie roczne, by zapewnić chorym dzieciom bezpieczny rok. Bardzo do tego zachęcamy. Liczy się dla nas każde wsparcie. Dzięki niemu chore dzieci mogą liczyć na pomoc.

Bardzo mocno wspierani są Państwo przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego...
Oczywiście, że tak. Działania statutowe Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci wspiera też administracja lokalna. Na przestrzeni kilku lat wrocławskie hospicjum dla dzieci otrzymało wsparcie finansowe od urzędu marszałkowskiego. Dzięki temu powstała przychodnia dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych. Mali Dolnoślązacy mogą też korzystać z rehabilitacji przy ul. Jedności Narodowej 47/47a/49a. Bez tego wsparcia ten projekt nie zostałby zrealizowany. Dlatego jeszcze większa radość, że udało pozyskać się pieniądze na to zadanie.

Jakie jeszcze projekty zostały zrealizowane, dzięki pieniądzom z urzędu marszałkowskiego?
Zrealizowany został projekt ,,Centrum rehabilitacji w ramach specjalistycznej przychodni dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci’’. Przeprowadzony był remont i adaptacja pustostanu.
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci realizowała również kampanię informacyjną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji.

Jakie jeszcze ważne przedsięwzięcia Państwo organizowali?
Otrzymaliśmy środki na projekt edukacyjny ,,Łamiemy stereotypy słów niepełnosprawność i hospicjum’’ . Pieniądze przeznaczono na materiały informacyjne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół dolnośląskich.
To zadanie było szczególnie istotne, ponieważ uważamy, że hospicjum to życie. Pierwotne znaczenie słowa hospes oznacza gościniec. I taką właśnie rolę ma pełnić domowe hospicjum dla dzieci.

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci otrzymała dofinansowanie również na organizację spotkania dla rodzin z okazji Mikołajek w okresie od 02.11.2015 do 31.12.2015. Uczestnikami było 330 gości – rodzin z całego Dolnego Śląska, które są lub były pod opieką wrocławskiego hospicjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska