Chcą stworzyć we Wrocławiu muzeum gier i starych komputerów

  Chcą stworzyć we Wrocławiu muzeum gier i starych komputerów

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Gry i Komputery Minionej Ery – tak ma się nazywać muzeum, które powstaje na dworcu Świebodzkim.
  1/5
  przejdź do galerii

  Gry i Komputery Minionej Ery – tak ma się nazywać muzeum, które powstaje na dworcu Świebodzkim. ©materiały prasowe

  Gry i Komputery Minionej Ery – tak ma się nazywać muzeum, które powstaje w budynkach dworca Świebodzkiego. Otwarcie planowane jest na wakacje. Miłośnicy komputerów będą mogli przypomnieć sobie czasy Atari, Apple II, Commodora, Elwro, Amigi i Pegasusa. Trwa zbiórka funduszy na otwarcie muzeum.
  Pomysłodawcami stworzenia muzeum Gry i Komputery Minionej Ery są ci sami miłośnicy elektroniki, którzy zorganizowali mobilną interaktywną wystawę RetroGralnia. W ciągu sześciu lat była ona pokazywana 53 razy, a łącznie wystawiono 526 stanowisk do grania. Wystawę odwiedziło ponad 80 tys osób.

  – Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery to miejsce mające przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki.
  Zarazem prezentuje historię komputerów i gier osobom młodszym oraz dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii – mówi Jakub Rzepecki, współtwórca RetroGralni i muzeum.

  Rzepecki jest wielkim miłośnikiem komputera Commodore 64, ale w zbiorach muzeum znajdzie się wiele innych zdobyczy techniki sprzed kilkudziesięciu lat. Będzie to 200 komputerów i konsoli (od Apple II, poprzez IBM 5110, różne modele Amigi, Atari, Spectrum, Amstrada, Segi, Nintendo), około 500 konsoli przenośnych (Nintendo, Sega, Tomi, Tiger) i 200 gier mechanicznych i elektrycznych, a także sześć dużych automatów do gier które będę prezentowane w ramach wystawy stałej i ekspozycji czasowych.

  Otwarcie muzeum planowane jest na wakacje tego roku. Trwa remont lokalu i jego adaptacja na cele ekspozycji. Jednocześnie organizatorzy zbierają pieniądze na portalu Polak Potrafi – kliknij. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na budowę sali konferencyjnej. Będą tam prowadzone spotkania i lekcje dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy chcą także stworzyć wielojęzyczne opisy eksponatów i papierowy przewodnik po kolekcji.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Super pomysł ! Fajnie będzie powspominać dzieciństwo :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra inicjatywa

  MK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Chetnie sie przejde i powspominam stare czasy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo