Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą nocnej i świątecznej opieki w centrum Wrocławia

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Mieszkańcy centrum Wrocławia do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mają ok. 10 km.
Mieszkańcy centrum Wrocławia do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mają ok. 10 km. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Mieszkańcy Wrocławia zbierają podpisy i proszą NFZ o utworzenie w centrum miasta punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Bo najbliższy taki punkt jest w odległości 10 km od ich domów.

Po 1 października mieszkańcy centrum Wrocławia zostali pozbawieni punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, bo zgodnie z siecią szpitali takowe mogą funkcjonować tylko w szpitalach I, III i III stopnia (czyli w szpitalach powiatowych i wojewódzkich).

- Mieszkańcy centrum Wrocławia skarżą się na brak opieki. Sieć szpitali miała odciążyć SOR-y i zwiększyć dostęp do świadczeń zdrowotnych. Stało się jednak inaczej. Mieszkańcy centrum Wrocławia najbliższy punkt nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej mają ok. 10 km od miejsca zamieszkania - na Brochowie, przy Fieldorfa, przy Koszarowej lub przy Kamieńskiego - wymienia Jolanta Niezgodzka, przewodnicząca zarządu osiedla Stare Miasto i dodaje, że mieszkańcy zbierają podpisy pod pismem do NFZ z prośbą o utworzenie punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w centrum miasta.

Gdzie mógłby działać nowy punkt nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej? Mieszkańcy typują „kliniki” przy ul. Curie-Skłodowskiej, szpital wojskowy przy ul. Weigla lub szpital przy ul. Ołbińskiej (w tej chwili żaden z nich, według sieci, takiego punktu mieć nie może ze względu na profil kliniczny i resortowy placówek) i argumentują swój wybór krótko - bo jest blisko.

Poseł Michał Jaros wystosował również interpelację do ministra zdrowia. – Dziś prawie 250 tys. osób mieszkających w centrum Wrocławia zostało w nocy i w święta pozbawionych dostępu do opieki zdrowotnej – zauważa poseł Michał Jaros.

Do otwarcia punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są gotowe dwie placówki we Wrocławiu. Pierwsza to Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej, który cały czas stara się o pieniądze z NFZ na ten cel. - Są nowe pomieszczenia, czekamy tylko na konkurs NFZ. Jesteśmy przygotowani - deklaruje Monika Kowalska, rzecznik szpitala.

Zaś Maciej Sokołowski, dyrektor Centrum Medycznego “Dobrzyńska” zaznacza, że do połowy przyszłego roku na parterze przychodni powstaną nowe pomieszczenia, w których będzie działało ambulatorium chirurgiczno-ortopedyczne. - Nie ukrywam, że chcielibyśmy również, by funkcjonowała u nas tzw. wieczorynka, czyli nocna i świąteczna pomoc medyczna internisty i pediatry. Docelowo zarówno część urazowa jak i internistyczna mogłyby działać przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli - proponuje Sokołowski. Zaznacza jednak, by taki punkt przy Dobrzyńskiej powstał, trzeba by zmienić prawo albo zawrzeć porozumienie z jednym ze szpitali, który chciałby uruchomić przy ul. Dobrzyńskiej filię swojej nocnej pomocy medycznej.

W NFZ również widzą problem braku szpitala w centrum Wrocławia. - Dlatego wystąpiliśmy do Ministerstwa Zdrowia o zmianę ustawy, która umożliwiałaby realizację tych świadczeń także przez szpitale ogólnopolskie zakwalifikowane do tzw. sieci szpitali - wyjaśnia Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego NFZ i podkreśla, że przepisy umożliwiają podmiotom realizującym świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (czyli szpitalowi przy ul. Kamieńskiego, Koszarowej, Fieldorfa oraz na Brochowie) zorganizowanie dodatkowego miejsca przyjmowania pacjentów. Do tej pory jednak żaden wytypowany szpital we Wrocławiu nie wystąpił do NFZ z wnioskiem o uruchomienie takiego miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska