Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny gruntów rosną i będą dalej rosły. Deweloperzy płacą za działki jak za złoto

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zasób dobrze położonych i skomunikowanych działek budowlanych z każdym rokiem się kurczy, szczególnie w dużych miastach.
Zasób dobrze położonych i skomunikowanych działek budowlanych z każdym rokiem się kurczy, szczególnie w dużych miastach. Karolina Misztal / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Działki budowlane drożeją prawie w całej Polsce. Z zakupem gruntów coraz większy problem mają nawet deweloperzy, co podnosi ceny mieszkań.

Ceny gruntów w większości województw stale rosną – wynika z raportu o cenach nieruchomości serwisu Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium. Według najnowszych dostępnych danych w III kwartale 2020 r. działki budowlane kosztowały gdzieniegdzie nawet o 22,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Najtrudniej jest w największych miastach – w centrum Warszawy deweloperzy kupują ziemię po cenach sięgających 16 tys. zł/m kw.

Ceny gruntów stale rosną, ale nie wszędzie

Gdy chodzi o zakup działki budowlanej w Polsce, osoby marzące o własnym domu muszą sięgać coraz głębiej do kieszeni. Jak podał serwis Bankier.pl, w III kwartale 2020 r. w większości województw ceny gruntów były zauważalnie wyższe niż rok wcześniej. Podwyżki sięgają od 2,7 proc. w skali roku (woj. łódzkie) do 22,3 proc. w skali roku (woj. pomorskie). W wielu miejscach, jak np. na Pomorzu i w Małopolsce, średnie transakcyjne ceny gruntów rosną nieprzerwanie od 2018–2019 r.

Na jakie ceny działek trzeba się nastawiać? Raport cenowy serwisu Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium podaje następujące średnie ceny w województwach:

  • dolnośląskie – 94,1 zł/m kw.,
  • łódzkie – 83,5 zł/m kw.,
  • lubelskie – 94,1 zł/m kw.,
  • mazowieckie – 151 zł/m kw.,
  • małopolskie – 109,9 zł/m kw.,
  • warmińsko-mazurskie – 75,1 zł/m kw.,
  • pomorskie – 103,4 zł/m kw.,
  • wielkopolskie – 89,1 zł/m kw.

Spośród analizowanych województw tylko w jednym eksperci zaobserwowali spadek cen działek. Było to woj. lubelskie, gdzie koszt zakupu gruntu spadł przez rok o 11 proc.

Zdaniem autorów raportu za główną przyczynę wzrostu cen ziemi należy uznać duże zainteresowanie gruntami pod budowę domu. Dość wspomnieć, że według danych GUS w grudniu 2020 r. urzędy wydały rekordową liczbę pozwoleń na budowę (m.in. domów jednorodzinnych) – 34 589 pozwolenia, czyli aż o 72,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Działki budowlane w miastach na wagę złota

Również deweloperzy drogo płacą za ziemię pod zabudowę mieszkaniową, biura czy magazyny. Jak podaje firma LBC Invest, za działki budowlane w największych miastach płaci się dziś nawet kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wysokie ceny gruntów wynikają w tym wypadku przede wszystkim z tego, że zasób atrakcyjnych gruntów stale się kurczy. W centrach miast miejsca pod zabudowę jest coraz mniej, więc deweloperzy płacą za ziemię jak za złoto.

– Najwięcej tego typu transakcji zawieranych jest w Warszawie. Działki na warszawskim Mokotowie sprzedawane są na przykład po 14–16 tys. zł za m kw. – mówi Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC Invest. – Takie ceny to nie tylko domena Warszawy. W jednym z najatrakcyjniejszych punktów Gdańska, na Wyspie Spichrzów, również finalizowane są transakcje dotyczące zakupu działek w cenach powyżej 14 tys. zł za metr.

Dużo bardziej przystępne ceny gruntów można znaleźć na obrzeżach miast, gdzie za działkę budowlaną płaci się raczej 2–3 tys. zł/m kw. Tu jednak deweloper musi zwykle ponieść koszty uzbrojenia gruntu, a nieraz także np. budowy drogi dojazdowej. A im wyższy koszt po stronie dewelopera, tym wyższe są ostatecznie ceny mieszkań.

W poszukiwaniu atrakcyjnych gruntów deweloperzy coraz częściej zatem interesują się terenami poprzemysłowymi, kolejowymi czy wojskowymi. Jeśli lokalizacja jest atrakcyjna, deweloperowi mogą się nawet opłacić kosztowne czynności takie jak np. wymiana skażonego gruntu czy wyburzanie dawnych obiektów fabrycznych. Gra jest warta świeczki, ponieważ wysokiego popytu na mieszkania nie wyhamowała nawet pandemia.

– W obecnej sytuacji firmy wycofują się głównie z projektów biurowych na rzecz mieszkaniowych – zauważa Lasota. – Także inwestycje wielofunkcyjne przeprojektowywane są tak, by nabrały więcej charakteru mieszkaniowego. Również niewielkie, starszej generacji biurowce są w Trójmieście wyburzane, by zrobić miejsce pod osiedla.

[QUIZ] Czy rozpoznasz znane budynki i miejsca po zarysie? Sprawdź się w quizie

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny gruntów rosną i będą dalej rosły. Deweloperzy płacą za działki jak za złoto - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska