Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków już działa

Redakcja
Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków już działa 18 kwietnia w centrum przyjęto pierwszych pacjentów. W poprzedzającym to spotkaniu uczestniczyły osoby zaangażowane w projekt „Mały DolnoŚlązak“
Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków już działa 18 kwietnia w centrum przyjęto pierwszych pacjentów. W poprzedzającym to spotkaniu uczestniczyły osoby zaangażowane w projekt „Mały DolnoŚlązak“ UMWD
Nowocześnie wyposażone poradnie i gabinety diagnostyczne, a przede wszystkim kompleksowa opieka przed, w trakcie i po porodzie. W Wałbrzychu otwarto nowe Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków. Projekt zrealizowano dzięki programowi opieki perinatalnej „Mały DolnoŚlązak”, a koszt inwestycji to ponad 6 mln złotych.

– Nowe centrum to przede wszystkim zwiększenie komfortu i jakości opieki dla pacjentów. Obiekt powstał w ramach programu „Mały DolnoŚlązak”, który realizujemy w naszym regionie od 2008 roku. Zależało nam na tym aby maluchy i ich mamy mogły skorzystać z oferty centrum możliwie jak najszybciej – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Pierwszych pacjentów centrum przyjęło w poniedziałek 18 kwietnia

W nowo powstałym Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków zostały rozmieszczone nowocześnie wyposażone poradnie i gabinety diagnostyczne takie jak np. poradnia ginekologiczna i poradnia neonatologiczna.
– Bardzo istotnym udogodnieniem będzie uruchomienie dodatkowych pokoi z łazienkami dla oddziału położniczego w systemie „matka z dzieckiem“ oraz „hotel dla matek“, czyli pokoje dla mam wypisanych ze szpitala, ale karmiących noworodki leczone na oddziale intensywnej terapii i patologii noworodka – zaznacza Alicja Daleczko, dyrektor szpitala .

Coraz lepsza opieka nad kobietami w ciąży i noworodkami
Dzięki programowi poprawy opieki perinatalnej na terenie naszego regionu wskaźnik umieralności okołoporodowej na Dolnym Śląsku obniżył się z 9,3 ‰ (2008 rok) do 5,6‰ (2014 rok).
Do projektu przystąpiło łącznie 10 szpitali: Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu, który jest liderem projektu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, Szpital Specjalistyczny im. dr. A. Sokołowskiego z siedzibą w Wałbrzychu, Milickie Centrum Medyczne Sp. z o.o. oraz Strzelińskie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

Szkolenia, remonty oddziałów, nowy sprzęt medyczny oraz darmowa szkoła rodzenia
W ramach projektu zorganizowano również szereg szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek i położnych. Sfinansowanych zostało ponad 40 tys. różnego rodzaju badań, a także bezpłatne zajęcia w szkołach rodzenia.
Do szpitali biorących udział w projekcie trafiła brakująca aparatura i sprzęt medyczny. Łącznie zakupiony sprzęt warty jest blisko 11 mln zł.
Oprócz budowy nowego centrum w Wałbrzychu zmodernizowany został także oddział neonatologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu, a w Miliczu został przebudowany trakt porodowy, czyli miejsce,  gdzie lekarz odbiera poród.
Łącznie na program „Mały DolnoŚlązak” od 2008 roku przeznaczono 27,8 mln złotych. Aż 22,2 mln z tej kwoty to środki z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wkład własny pochodzi w szczególności ze środków budżetu województwa dolnośląskiego oraz budżetu państwa. Wszystkie szpitale w umowie partnerskiej zadeklarowały kontynuowanie badań noworodków i kobiet do 2021 roku.

Oprac. RED

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska