MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało we Wrocławiu. W czwartek ulicami miasta przejdą tłumy wiernych w uroczystych procesjach. Sprawdź listę parafii

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
W czwartek (30 maja) we Wrocławiu odbędzie się Boże Ciało. W parafiach z tej okazji organizowane są tradycyjne procesje.
W czwartek (30 maja) we Wrocławiu odbędzie się Boże Ciało. W parafiach z tej okazji organizowane są tradycyjne procesje. Pawel Relikowski / Polska Press
W czwartek (30 maja) we Wrocławiu odbędzie się Boże Ciało. W parafiach z tej okazji organizowane są tradycyjne procesje. Ulicami miasta przejdą wierni, którzy w ten sposób zamanifestują swoją wiarę. Procesje, które zatrzymają się przy czterech ołtarzach poprowadzi ksiądz, niosący ze sobą hostię w monstrancji. We Wrocławiu odbędzie się ponad 30 procesji z okazji Bożego Ciała! Sprawdź godziny i trasy przemarszów.

Boże Ciało to inaczej uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest jednym z najważniejszych świąt w Polsce, obchodzonym przez kościół katolicki. Święto to ma na celu uczczenie eucharystii i wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w konsekrowanej hostii, którą umieszcza się w monstrancji.

To ruchome święto. W tym roku wypada 30 maja, czyli dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego, potocznie Zielonych Świątkach (to drugie święto, podobnie jak Wielkanoc, obchodzimy zawsze w niedzielę). 

Historia Bożego Ciała

Początki Bożego Ciała sięgają XIII wieku, a powodem jego ustanowienia były wizje Julianny z Cornillon (Liège, Belgia). Miała ona widzenia, w których Chrystus prosił o ustanowienie święta poświęconego najświętszemu sakramentowi.

W 1263 roku miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsena we Włoszech. Podczas mszy z hostii zaczęła płynąć krew. Cud ten został uznany za dowód realnej obecności Chrystusa w eucharystii. Dlatego w 1264 roku papież Urban IV wydał bullę „Transiturus de hoc mundo”, ustanawiającą święto Bożego Ciała dla całego kościoła.

Boże Ciało to najważniejsza część polskiej tradycji

Boże Ciało ma głębokie znaczenie teologiczne, przypominając o tajemnicy eucharystii i obecności Chrystusa wśród wiernych. To także wyraz publicznego wyznania wiary i umocnienia więzi wspólnotowych. Boże Ciało, będąc jednym z ważniejszych świąt katolickich, pozostaje istotnym elementem polskiej tradycji i duchowości, podkreślając rolę eucharystii w życiu kościoła i jego wiernych. Miało ogromne znaczenie dla podtrzymania świadomości narodowej podczas zaborów, okupacji i w czasach socrealizmu w Polsce.

Centralnym elementem obchodów Bożego Ciała w Polsce są procesje eucharystyczne. Wierni podążają ulicami miast i wsi, za księdzem, który niesie najświętszy sakrament w monstrancji. Do tego zatrzymują się przy czterech ołtarzach, które symbolizują cztery strony świata. Ulice są przystrajane kwiatami, zielonymi gałązkami brzozy i religijnymi obrazami. Dzieci, zwłaszcza dziewczynki, sypią kwiaty przed najświętszym sakramentem.

We Wrocławiu odbędzie się ponad 30 procesji we wszystkich częściach miasta. Zobacz w galerii listę parafii, godziny rozpoczęcia i trasy.

W czwartek (30 maja) we Wrocławiu odbędzie się Boże Ciało. W parafiach z tej okazji organizowane są tradycyjne procesje.

Boże Ciało we Wrocławiu. W czwartek ulicami miasta przejdą t...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska