Mateusz Pietras
Biathlonista Norweg Tarjei Boe zwycięski w sprincie w Hochfilzen
Biathlonista Norweg Tarjei Boe zwycięski w sprincie w Hochfilzen PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Norweg Tarjei Boe wygrał sprint mężczyzn biathlonowego Pucharu Świata rozgrywanego w austriackim Hochfilzen. Na drugim miejscu zakończył rywalizację rodak Sturla Holm Laegreid. Zaś trzecie miejsce zajął nowy lider PŚ Szwed Sebastian Samuelsson. W sobotnim biegu pościgowym wystartuje Marcin Zawół, który zajął 60. miejsce. Startowało czterech Polaków.

Drugi bieg sprinterski mężczyzn w tym sezonie biathlonowego Pucharu Świata został rozegrany w austriackim Hochfilzen. Na inauguracje wygrał lider PŚ Niemiec Philipp Nawrath, który okazał się najlepszy w szwedzkim Oestersund, która były pierwszym obiektem w tym sezonie. Na kolejnych stopniach podium stanęli wicemistrz świata Norweg Tarjei Boe oraz po raz pierwszy w karierze jego rodak Vebjoern Soerum.

Odrodzenie reprezentantów Norwegii

Na trasie liczącej 10 kilometrów oraz składającej się z dwóch na strzelnicy (postawa leżąca oraz stojąca) najlepiej poradził sobie brązowym medalista IO w sprincie Tarjei Boe, który dzięki bezbłędnemu strzelaniu i świetnej postawie na dystansie wygrał z drugim brązowym medalistą w tej konkurencji Sturlą Holmem Laegreidem, którego występy w Skandynawii nie były zbyt udane. Wicelider PŚ z poprzedniego sezonu tak jak jego rodak mógł pochwalić się stuprocentową skutecznością.

Tym samym po raz pierwszy w tym sezonie przedstawiciel tego kraju triumfował w zawodach PŚ.

W najlepszej ''dziesiątce'' uplasowało się jeszcze dwóch Norwegów - Johannes Dale-Skjevdal (5. miejsce) oraz Vetle Sjaastad Christiansen (6. miejsce).

Po raz kolejny w tym sezonie rozczarowujący występ zanotował mistrz olimpijski oraz świata w sprincie Johannes Thingnes Boe. Po pierwszym strzelaniu młodszy brat zwycięzcy był na prowadzeniu, lecz trzy karne w postawie stojącej odebrały mu możliwość triumfu i ostatecznie został sklasyfikowany na 11. pozycji.

Zmiana lidera w klasyfikacji generalnej

Nowym liderem cyklu został Szwed Sebastian Samuelsson, który zakończył zmagania na trzecim miejscu ustępując jedynie Norwegom. Prowadzenie w PŚ stracił Nawrath, który został sklasyfikowany na 34. miejscu ze stratą 1.53,8 s do lidera. Niemiec trafił 7 z 10 strzałów.

W biegu pościgowym zobaczymy dwóch jednego Polaka. Marcin Zawół zajął 60. miejsce i jako ostatni zakwalifikował się do sobotniego startu (strata 2.40,7). Na uwagę zasługuje brak karnej rundy. O jedną pozycję niżej zakończył zawody Konrad Badacz, który raz pomylił się na strzelnicy. Zaś Andrzej Nędza-Kubiniec zajął 70. miejsce, a Tomasz Jakieła był 87.