Bezpieczne bankowanie. Nowoczesność dla oszczędnych

Materiał informacyjny PKO BP
Fot. 123rf
Zaletą bankowości elektronicznej poza wygodą i szybkim przeprowadzaniem transakcji jest możliwość obniżenia kosztów korzystania z usług bankowych. Do ich realizacji bank udostępnia klientom nowoczesną paletę narzędzi autoryzacyjnych, które zapewniają pełne bezpieczeństwo operacji.

Na trzy sposoby
Narzędzia służące do bezpiecznej autoryzacji przelewu i innych operacji bankowych wykonywanych mobilnie lub przez internet są także zróżnicowane i dostosowane do poziomu akceptacji nowoczesnych technologii przez klienta banku. Tradycjonaliści mogą zatwierdzać operacje korzystając z kodów umieszczonych na specjalnej karcie „zdrapkowej”. Natomiast klienci idący z duchem czasu mają do dyspozycji tokeny oraz hasła wysyłane na telefon SMS-em.

Wciąż popularne są karty kodów, zwane „zdrapkami”, które były pierwszym narzędziem autoryzacyjnym i funkcjonują od samego początku bankowości elektronicznej. Mają formę plastikowej karty z nadrukowanymi sześciocyfrowymi liczbami, które przykryte są folią. Folię należy zdrapać, by odczytać numer i wpisać go do autoryzowania przelewu lub innej operacji przez internet albo podać przez telefon konsultantowi.

Jednak zdecydowanie najlepszym narzędziem są kody sms. Przed sfinalizowaniem każdej operacji przychodzą na telefon komórkowy – wyłącznie ten, którego numer klient przekazał do banku. Taki SMS zawiera opis wykonywanej operacji – numer konta, na który realizowany jest przelew oraz kwotę. Ważne jest aby przed ostateczną akceptacją transakcji sprawdzić czy wszystkie dane w sms-ie są prawidłowe. Dzięki temu, przed ostatecznym zatwierdzeniem operacji może upewnić się, czy przypadkiem nie padamy ofiarą phishingu albo wirusa, który mógłby podmienić np. numer rachunku w przeglądarce internetowej.

Drugim w kolejności jest token. Dawniej było to specjalne urządzenie do generowania kodów, podobne do kalkulatora. Obecnie ma on postać elektroniczną – jest aplikacją pobieraną na telefon komórkowy.

Token generuje unikalne, powiązane tylko z jedną operacją hasło, którym się ją autoryzuje. Co ważne, może on również wzmacniać bezpieczeństwo logowania do serwisu internetowego gdyż może generować (opcjonalnie) także hasła służące do logowania się do serwisu internetowego. Dodatkowo dostęp do aplikacji w komórce chroniony jest indywidualnym kodem PIN.

Zmiana z premią
PKO Bank Polski od lat promuje nowoczesne rozwiązania, w tym m.in. korzystanie z kodów autoryzacyjnych do transakcji, jakim są smsy.

W ramach akcji „Zamień kartę zdrapkę na 10 zł”. Klienci korzystający z bankowości elektronicznej mogą zyskać 10 zł jeżeli zmienią narzędzie autoryzacyjne z karty kodów jednorazowych na kody SMS lub token. Taką premię otrzyma każdy klient banku korzystający z serwisu transakcyjnego . W tym celu wystarczy do końca kwietnia 2016 r. zmienić sposób autoryzacji z karty kodów jednorazowych na kody SMS lub token oraz wykonać minimum jeden przelew na rachunek inny niż własny, z użyciem kodu z jednego z tych narzędzi do autoryzacji tego przelewu.

Warto też pamiętać, że zmiana narzędzia służącego do autoryzacji operacji bankowych nie jest nieodwracalna. W dowolnej chwili można je zmienić na bardziej nam odpowiadające. I to wiele razy - samodzielnie przez internet albo u konsultanta telefonicznego.

Stefan Kozłowski

Zalety kodów SMS
- są bezpłatne
- czytelne, bo informują o kwocie przelewu i rachunku na jaki mają zostać wysłane pieniądze
- wygodne, bo wysyłane są na telefon, który raczej zawsze mamy przy sobie

Ekspert radzi!
Małgorzata Falisz,dyrektor obsługi klienta w oddziale 1 PKO Banku Polskiego we Wrocławiu.
PKO Bank Polski promuje wśród klientów innowacyjne sposoby autoryzacji transakcji. Karta kodów jednorazowych tzw. „zdrapka” odchodzi już do lamusa i efektywnie zastępują ją kody SMS przesyłane na wskazany przez klienta numer telefonu komórkowego lub jednorazowe kody generowane za pośrednictwem specjalnej aplikacji token pobieranej na telefon komórkowy. Klienci, którzy do końca kwietnia br. zdecydują się na zamianę swojej karty „zdrapki” na kartę kodów lub token i wykonają przelew na inny rachunek niż własny mogą zyskać 10 zł.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.