Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie ulica Igora Przegrodzkiego we Wrocławiu? Tego chcą artyści

Piotr Bera
Marek Grotowski
Wrocławski Teatr Komedia złożył wniosek o nadanie jednej z ulic we Wrocławiu imienia Igora Przegrodzkiego. - Urodzony na Wileńszczyźnie aktor, reżyser filmowy i teatralny oraz pedagog był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata kultury w historii naszego miasta - tłumaczą właściciele teatru.

Igor Przegrodzki urodził się w 1926 r. w Landwarowie okręgu wileńskim, a do Wrocławia przeniósł się w 1949 r. Przez kolejne 50 lat Przegrodzki grał i reżyserował spektakle na deskach Teatru Polskiego. Stworzył tu dziesiątki wybitnych kreacji, m.in. Króla-Ojca w "Ślubie" Witolda Gombrowicza czy Hamleta w "Hamlecie" Williama Szekspira. Ponadto, występował w spektaklach Teatru Telewizji, filmach i słuchowiskach radiowych.

- Ogromną część jego aktywności zawodowej stanowiła praca z młodymi adeptami sztuki aktorskiej. Pan Igor Przegrodzki, przez wiele lat był dziekanem wrocławskiego wydziału zamiejscowego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Do dziś wielu jego uczniów jest chlubą najlepszych polskich scen, grają wielkie role i występują w najważniejszych polskich filmach - czytamy w piśmie, które wysłano 31 marca do Jerzego Skoczylasa, przewodniczącego komisji kultury i nauki. Dokument podpisali Wojciech Dąbrowski i Paweł Okoński z Wrocławskiego Teatru Komedia.

Już 19 kwietnia komisja kultury i nauki Rady Miejskiej Wrocławia pozytywnie zaopiniowała prośbę teatru. Następnie propozycję wpisano do banku nazw ulic i placów.

- Zbieraliśmy podpisy pod wnioskiem podczas spektakli. Odzew był duży, bo Igor Przegrodzki to postać wybitna we wrocławskiej kulturze. Niestety usłyszeliśmy, że trzeba czekać na znalezienie ulicy godnej tego patrona. Obawiamy się, że będziemy musieli czekać latami - mówi Elżbieta Szczucka z Wrocławskiego Teatru Komedia.

- Nazwy wpisane do banku ulic są jedynie propozycjami, z których mogą skorzystać urzędnicy przygotowujący konkretne uchwały. Nie ma żadnego znaczenia jak długo dana propozycja znajduje się w banku nazw. Nie wpływa to na kolejność - wyjaśnia Magdalena Gaczyńska z Biura Rady Miejskiej.

Pomysłodawcy upamiętnienia Igora Przegrodzkiego podkreślają, że szansą na przyspieszenie procesu jest dekomunizacja ulic. - Pan Igor zawsze z uwielbieniem wyrażał się o naszym mieście, był jego znakomitym ambasadorem, choć ostatnie lata swojego życia spędził w Warszawie. Jednak 4 sierpnia 2009 r. pochowano go na cmentarzu przy ul. Bujwida. Wrócił do domu. Tu zostanie na zawsze - uznają właściciele Wrocławskiego Teatru Komedia.

Igor Przegrodzki był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość i pracę na rzecz dolnośląskiej i polskiej kultury. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis czy nagrodę Zasłużony dla Miasta Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska