Będzie kolejny marsz w obronie TV Trwam

Małgorzata MoczulskaZaktualizowano 
Dariusz Gdesz
Świdnica będzie drugim (po Wrocławiu) miastem na Dolnym Śląsku, gdzie odbędzie się marsz w obronie TV Trwam, ale pierwszym w kraju, gdzie marsz organizują biskupi i diecezja, a nie, jak w pozostałych regionach - politycy Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ:Demonstranci z PiS zablokowali centrum Wrocławia (ZDJĘCIA, FILMY)

Podczas wczorajszych nabożeństw w całej diecezji świdnickiej odczytano komunikat, w którym duchowni nawoływali do licznego przybycia na marsz w obronie Telewizji Trwam. Księża otrzymali wcześniej list z adnotacją biskupa pomocniczego Adama Bałabucha, by poruszyli ten temat podczas niedzielnych nabożeństw.

- Uważam, że Kościół nie powinien się mieszać do walki politycznej, którą uprawia się w ramach obrony mediów ojca Rydzyka, ale nie mam wyjścia, bo biskup zalecił nam odczytanie komunikatu w ramach ogłoszeń parafialnych - usłyszeliśmy wczoraj od jednego z duchownych.

ZOBACZ TEŻ: Miał być marsz pamięci, wyszła polityczna manifestacja (ZDJĘCIA)

Również wśród wiernych zdania na temat marszu były podzielone. Wiele osób mówiło, że nie pójdzie na taki marsz, bo to niepotrzebne sianie nienawiści i tworzenie podziałów wśród ludzi. Zwolenników marszu jednak nie brakowało. Zwłaszcza osoby starsze przekonywały, że to szczytna inicjatywa.

"Duszpasterzy i liderów parafialnych zachęcamy do organizowania grup. Zabierzmy ze sobą flagi i symbole religijne. Ufamy, że licznie przybędziecie do Świdnicy. Wasza obecność będzie znakiem poparcia dla dzieła ewangelizacyjnego i patriotycznego prowadzonego przez TV Trwam. Po mszy w świdnickiej katedrze, która rozpocznie się 28 kwietnia o godz. 13.30, pod przewodnictwem biskupa świdnickiego wyruszymy do centrum Świdnicy" - to fragment komunikatu.

Oficjalnie marsz organizuje Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej, ale rola biskupa świdnickiego Ignacego Deca jest znacząca. 10 kwietnia, podczas mszy, wyraźnie niezadowolony biskup wypomniał z ambony, że Świdnica jeszcze takiego marszu nie zorganizowała i stwierdził, że ma nadzieję, iż to się szybko zmieni. Nie musiał długo czekać na reakcję. Biskup już w styczniu nawoływał wiernych do zbierania podpisów w obronie mediów ojca Rydzyka i pisał do wiernych:

"Radio Maryja, Telewizja Trwam i »Nasz Dziennik« mają ogromne znaczenie w budzeniu i podtrzymywaniu miłości do Pana Boga, Kościoła i Ojczyzny. Dlatego z niepokojem przyjmuję ostatnie decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która z niejasnych dla nas powodów odmówiła przyznania miejsca TV Trwam na cyfrowym multipleksie".

Biskup Ignacy Dec od wielu lat jest uznawany za przyjaciela i obrońcę ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Jest jego częstym gościem, wspólnie z nim koncelebruje msze święte Rodziny Radia Maryja, wypowiada się również na antenie mediów Rydzyka na temat bieżących spraw. Podczas Polonijnej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja biskup Dec nazwał radio i telewizję ojca Rydzyka wielkim darem od Pana Boga i zachęcał wiernych do "duchowego i materialnego wspierania" obu stacji.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 104

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Później jest jeszcze partycypowanie w kosztach obsługi. I tutaj żadne protesty w obronie nic nie będą dawać.

Nie zapłacenie rachunku firmie nadawczej w wysokości 7mln rocznie, plus wstępne koszty koncesji 12mln spowoduje, że nie będzie nadawania platformy z TvT na pokładzie. Twarde zasady rynkowe same zablokują to nadawanie.

Fundacja już teraz ma problemy z obsługą nadawania satelitarnego, daleko bardziej tańszego i mającego jednak większy zasięg, niż naziemne cyfrowe. Co dopiero pomyśleć z finansowaniem nadawania naziemnego.

Niewiele pomogą zbiórki pieniędzy, które zresztą nie będą mogły nosić nazwy "na nadawanie cyfrowe", bo koncesja jest przyznawana na nadawanie bezpłatne i pozwolenie na taką zbiórkę może być fundacji cofnięte. Można nawet na podstawie takich działań zdelegalizować fundację.

g
gość

Prośba o przedłużenie koncesji, nie przyznanie, przedłużenie od fundacji Lux Veritatis, została odrzucona, bo fundacja przekombinowała z pozyskaniem funduszy na operowanie na multipleksie.
W dokumentach jak byk mają, że przez cały okres 10 letni, nie będą mieli potrzebnych funduszy na płacenie za miejsce na multipleksie. A stało się tak dlatego, że źle to pomyśleli.

Na prośbę Krajowej rady o zmianę lub uzupełnienie wniosku, nie zrobili tego tłumacząc, że nie pozwala im na to statut.

I jak odwołanie od decyzji zostało ponownie odrzucone, to wtedy pan Rydzyk złapał za szabelkę, zawezwał znajomych polityków i niezadowolone tłumy i pod sztandarami walki o wiarę ruszył na Tuska.

Jeżeli nie jest Pani fanatyczną fanką Rydzyka, proszę sobie zadać trud i poczytać, posłuchać, pooglądać posiedzenia komisji senackich , czy sejmowych, tam jest wszystko powiedziane.

Druga sprawa
Nie dokupując dekoderów i nie posiadając abonamentów w sieciach cyfrowych, dostęp do programów i mediów katolickich jest szeroki i wolny. TVP1 i TVP2 nadaje bardzo dużo programów katolickich.
Ba nawet wczoraj nadali reportaż z marszu w obronie TvTrwam i to jeszcze z punktu widzenia młodego człowieka, pracującego w Gazecie Polskiej, z jego wolnym komentarzem i narracją, w publicznej TV. To gdzie jest ta dyskryminacja?

Trzecia sprawa
Na jesień jest organizowany kolejny konkurs na koncesje w następnych multipleksach, tam będzie sporo więcej miejsca i myślę, że jeżeli Fundacja LuxVeritatis pójdzie w końcu po rozum do głowy, przestanie się bawić w krucjaty, pozwy sądowe i szpiegostwo handlowe na spółkach startujących w konkursach, zmieni swój wniosek do KRRiTV to spokojnie dostanie swoje miejsce.

Cierpliwości, oglądalność i słuchalność i tak nie spadnie, TvTrwam jest obecna na każdej możliwej platformie cyfrowej , transmisji satelitarnej i w sieciach kablowych. Nie wiem co by się musiało stać, żeby przestała nadawać, to jest największe kłamstwo. TvTrwam nie zniknie z anteny, bo jej kanały nadawcze nie zostaną zlikwidowane.

A
Ameno

Taki bidulek. Otoczony spółkami, stowarzyszeniami, SKOKAMI... z tej bidy to wszystko. Ajajaj, jak mi go żal. Cwaniak.

M
Myślący

Telewizja trwam nie spełniła wielu wymogów które dopuszczałyby ją do umieszczenie na platformie......
NIE może być kult człowieka ponad kult BOGA....i tyle w temacie

A
Aneta

To te 40 procent też ma prawo do oglądania telewizji katolickiej skoro taka istnieje. Nie dokupując dodatkowe dekodery czy podpisując umowe z kablówką, bo nie każdego na to stać, ale na ogólnodostępnej platformie. Mediów świeckich jest na multipleksie 100%, co komu szkodziło przyznać miejsce Tv Trwam. Gdyby tak było, to nikt by żadnych marszów nie organizował. Sorry, w jednym tygodniu media wyją zgodnym chórem o 'imperium Rydzyka', kasie którą reklamówkami przewożą itp.a tu nagle się okazuje że Rydzyk jest biedny i nie stać go na finansowanie nadawania na multipleksie??! Mogliby się zdecydować w końcu. Tak dla ścisłości- ja nie jestem fanką o.Rydzyka, nawet tej tv Trwam nie oglądam, ale po prostu - skoro domagamy się tolerancji, równych praw dla różnych mniejszości, to dlaczego katolicy, których jest naprawdę dużo, mają być poszkodowani?

g
gość

..jest na bakier.
Prawosławie to też chrześcijaństwo. Kropka.

A co to jest Niemiec-Prusak? Albo Państwo Niemieckie (Rzesza), zawsze była jakaś Rzesza, podczas panowania Hitlera akurat trzecia. W każdym z tych okresów, gdzie obowiązywała inna struktura państwowa , czy to cesarz, czy kanclerz, zawsze było obecne chrześcijaństwo.
Lepiej, biskupi katoliccy w Niemczech popierali antysemityzm, ba nawet wyciągali pisma Marcina Lutra z XV wieku i tłumaczyli nimi eksterminację żydów, popierani, przez milczący wtedy Watykan.
Protestantyzm, Luteranizm, to wciąż chrześcijaństwo.

To gdzie ta nasza inszość chrześcijaństwa? My jakieś inne chrześcijany?
Może powinniśmy dokonać schizmy na Rydzykowizm?

J
Jazzer

Jazu, ale masz kompleksa, i to wrodzonego !

W
Wujek dobra rada

związana z Rzymem.Przywiązanie do Rzymu to dziedzictwo duchowe tysięcy Polaków, a nawet milionów ginących w Jego Imię, to trwanie mimo upokarzającej i upodlającej taktyki państwa Ruskiego i Niemieckiego(Rzeszy) poprzez siłą nawracane Prawosławie w zaborze Rosyjskim,Komunizm, czy zniemczenie siłą czy wskutek emigracji zarobkowej.Brak obecnie silnej Polonii w Niemczech i w Rosji to wykładnia starej zasady najeźdzców: Dziel i Rządź.Mimo wszystko mając tak silnych sąsiadów i nie dać się wynarodowić to naprawdę chylę czoła przed swoimi mądrymi rodakami oczywiście z wyjątkiem pijaków,złodziei i innych popaprańców:),bo nie wiedzą co czynią...

Ś
Św. Franciszek z ASYŻU

Tysiące facetów z jajami i testosteronem, bez rodzin, dzieci - manipulanci tłumem, żądni władzy i mamony. Rozbijający się super furami za datki ubogich. Fuj i wstyd. Dosyć tego, marsz do czytania Nowego Testamentu, do przesłania Jezusa, do prawdy,w pokorze i ubóstwie.

m
marek

Sory proboszcz, spoko z ciebie gość ale wypisuję się z tej organizacji.

n
neron13

To smutne, gdy małe, niedawno ustanowione biskupstwo, aby zaistnieć w mediach naraża na śmieszność siebie i swoich hierarchów.

...

Boga nie ma...

P
Pepo

Moi rodzice też są ateistami toteż ja nie jestem ochrzczony, jakbyś przeczytał mój post to byś zauważył, że nikogo nie obraziłem, wyraziłem swoją dezaprobatę dla całej chorej sytuacji w naszym kraju, gdzie katolicy przytłaczają większość ludzi, co jest raczej nie zgodne z waszą religią. Marzy mi się kraj gdzie każdy ma prawo do swoich przekonań a nie tylko do dyktowanych przez religię katolicką. Jeśli jesteście TAKIMI katolikami to nie używajcie prezerwatyw ani tabletek antykoncepcyjnych, unikajcie seksu przedmałżeńskiego, płaćcie sami na swój kościół wreszcie wieszajcie krzyże we własnych domach a nie w każdym pomieszczeniu w jakim jesteście!

n
nnn

który pluje na katolików i ich kościół a sam był chrzczony, u komuni i pewnie dobrowolnie bierzmowany. Prawdziwy niewierzący-ateista nie oraża innych religi

K
Kris150

Na ironie: Borat to film ktory obraza Kazachstan ale jednoczosnie zrobil temu krajowi reklame i ilosc turystow bardzo wzrosla!! Kosciol Kat. wprowadzil krzyze wszedzie, nauke religji do szkol i przedszkoli, klechowe zadania KK wyprowadza na ulice, i tu jest super ironia te dzialania przyczynia sie do wielkiego upadku. Juz za pozno na wstrzymanie tej lawiny

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3