Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą tanie mieszkania we Wrocławiu? Jest taki plan. Oto adresy

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Budowa, zdjęcie ilustracyjne.
Budowa, zdjęcie ilustracyjne. pixabay
„Przystępne cenowo mieszkania” mają powstać na 12 działkach w stolicy Dolnego Śląska. To główne założenia porozumienia Wrocławia z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Niestety poza wskazaniem tych gruntów, w kwestii budowy mieszkań, a także tego, kto będzie mógł je wynająć i za ile, na razie znacznie więcej jest pytań, niż konkretnych odpowiedzi.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podpisał dziś porozumienie z prezesem KZN Bartłomiejem Druzińskim, które ma zaowocować budową – jak to określono „przystępnych cenowo” mieszkań w stolicy Dolnego Śląska.

Porozumienie dotyczy 12 działek na terenie Wrocławia o łącznej powierzchni 20 ha. Gdzie mają powstać mieszkania?

  • Asfaltowa, Buforowa (11,3357 ha)
  • Kminkowa (1,2899 ha)
  • Staroleska (0,6707 ha)
  • Kminkowa, Tymiankowa (0,6969 ha)
  • Smardzowska, Wierzyńskiego (0,4622 ha)
  • Jana Nowaka Jeziorańskiego (0,3114 ha)
  • Smardzowska, Jareckiego (0,4553 ha)
  • Cynamonowa (2,1532 ha)
  • Melisowa (2,0527 ha)
  • Bierutowska, Czernicka (1,7798 ha)
  • Melisowa, Kominiarska (1,1658 ha)
  • Bałtycka, Osobowicka (0,2732 ha).

Na tych działkach - jak zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz – ma powstać kilka tysięcy mieszkań.

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia Krajowy Zasób Nieruchomości przekazał miastu grunty w rejonie ulicy Cynamonowej, na których powstaną szkoła i przedszkole. Zawarte dziś porozumienie ma rozszerzyć tę współpracę. Zakłada wymianę materiałów i dokumentów w zakresie nieruchomości należących do KZN-u położonych na terenie Wrocławia. Miasto ze swojej strony zobowiązało się do uzbrojenia technicznego tych działek. Kto wybuduje mieszkania i na jakich zasadach będzie je wynajmował?

- Zasady ich pozyskiwania zostaną określone w przyszłości, przy czym lokale te nie trafią na komercyjny rynek – dość lakonicznie odpowiadają strony porozumienia. Jak udało nam się dowiedzieć, ma się tym zająć nowo powołana spółka, która zrealizuje całe przedsięwzięcie. Budowa mieszkań ma być finansowana w 80 procentach ze środków pochodzących z Banku Gospodarstwa Krajowego. Co z resztą? Na razie nie wiadomo. Wicepremier Emilewicz powiedziała tylko, że trwają jeszcze prace nad przepisami, które mają to regulować i że zmienią one zasady dofinansowania budownictwa społecznego.

Czy przepisy rozszerzą realizację rządowego programu Mieszkanie plus, czy wprowadzą nowy, o nieznanej jeszcze nazwie? Strona rządowa na razie nie odpowiada, a ze strony miasta usłyszeliśmy, że na szczegóły trzeba jeszcze poczekać. Przypomnijmy, że jak na razie realizacja programu Mieszkanie plus we Wrocławiu pozostaje w sferze projektowania. Najbardziej zaawansowany jest projekt w centrum Wrocławia przy ul. Kolejowej, gdzie ma powstać osiedle na blisko pół tysiąca mieszkań. Kolejnych 1,3 tys. mieszkań ma powstać w północno- wschodniej części miasta w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej. Pod koniec kwietnia został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję tego osiedla. Na Dolnym Śląsku takie mieszkania wybudowano jak na razie tylko w Wałbrzychu.

Do Krajowego Zasobu Nieruchomości należy 122 nieruchomości w całym kraju o łącznej powierzchni niemal 900 ha. Do najbardziej zaawansowanych projektów prowadzonych przez KZN należą obecnie inwestycje planowane na terenie Częstochowy, Tczewa, Kalisza, czy Warszawy. Szacunkowa liczba mieszkań, które mogą powstać w wyniku realizacji powyższych projektów, wynosi 4 886 lokali.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska