Będą leczyć pacjentów przeszczepem ze stolca

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Prof. Poniewierka mówi, że obecnie czekają na zgody komisji wewnątrzszpitalnych na prowadzenie nowatorskiej terapii.
Prof. Poniewierka mówi, że obecnie czekają na zgody komisji wewnątrzszpitalnych na prowadzenie nowatorskiej terapii. Fot. Adriana Boruszewska
Udostępnij:
W szpitalu przy ul. Borowskiej chcą leczyć pacjentów cierpiących z powodu ostrych infekcji jelitowych mikroflorą wyodrębnioną ze stolców zdrowych osób. To pierwsza taka terapia stosowana na Dolnym Śląsku.

Nowatorska terapia była do tej pory stosowana tylko w kilku szpitalach w Polsce, np. w Warszawie i Rzeszowie. Teraz lekarze z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii ze szpitala przy ul. Borowskiej chcą leczyć pacjentów przeszczepami ze stolca jako pierwsi na Dolnym Śląsku.

- Pacjenci z ostrym zapaleniem jelit w przebiegu zakażenia bakterią Clostridium difficile mają wyniszczającą biegunkę, nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby, wymioty, nudności, są odwodnieni. Niereagująca na klasyczne leczenie choroba może doprowadzić do ciężkiego niedożywienia, a w skrajnych wypadkach może dojść do resekcji jelita grubego – podkreśla prof. Elżbieta Poniewierka, szefowa Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii i dodaje, że nawroty infekcji dotyczą 20% przepadków, a ciężkie postacie są obciążone 5-procentową śmiertelnością.

Liczba chorych wzrasta z roku na rok. Obecnie pacjentów z zapaleniem jelit wywołanym przez tą bakterię jest czterokrotnie więcej niż jeszcze kilka lat temu. – Na infekcję i reinfekcje bakterią Clostridium narażone są szczególnie osoby starsze, często hospitalizowane, po chemio- i radioterapii, a także osoby po długotrwałym leczeniu antybiotykami oraz osoby przewlekle chore z obniżoną odpornością i niedożywione – wymienia prof. Poniewierka.

Nowa terapia będzie polegała na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego (jelita grubego lub dwunastnicy) pacjenta, mikroflory bakteryjnej uzyskanej ze stolca zdrowej osoby. – Preparat ma postać proszku lub płynu. Jest to bardzo bezpieczna, efektywna i tania terapia. Wystarczy jedno podanie preparatu, by objawy takie jak biegunka, nudności i wymioty ustąpiły – zapewnia szefowa kliniki i dodaje, że w przebiegu takiego leczenia zdrowa flora bakteryjna jelit zastępuję chorą florę w jelitach pacjenta.

Nowatorska terapia ma sprawdzić się u tych pacjentów, u których klasyczne leczenie w postaci antybiotykoterapii zawiodło. – Oczywiście na przeszczep mikroflory jelitowej jest potrzebna zgoda pacjenta oraz też odpowiednia kwalifikacja do tej procedury – podkreśla prof. Poniewierka.

Skąd lekarze biorą mikroflorę wyodrębnioną ze stolca? – Obecnie istnieją firmy komercyjne, które wyodrębniają mikroflorę bakteryjną od zdrowych osób i tworzą specjalne preparaty stosowane w leczeniu zakażenia Clostridium. Dawcy muszą również przejść specjalną procedurę kwalifikacyjną i spełniać określone kryteria. Muszą być zdrowi, nie mogą zażywać przewlekle leków, również probiotyków, a także nie mogą chorować na przewlekłe choroby szczególnie infekcyjne. Nie mogą też mieć nadwagi lub otyłości - wylicza lekarka i zaznacza, że obecnie są prowadzone badania nad zastosowaniem tej metody w innych chorobach przewodu pokarmowego, a także w leczeniu chorób neurologicznych czy otyłości.

Na Dolnym Śląsku na ostre zapalenia jelit spowodowane zakażeniem bakterią Clostridium difficile choruje około 2 tysięcy pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Boki
Nawet nie wiesz jak tacy ludziecierpia... ty durniu jeden
P
Pf
Oto przyklad ulomnego człowieka. Jedną rzecz zapamiętal i do końca życia bedzie używał
G
Gość
Dr. Morell w podobny sposób leczył Hitlera-wyciągiem z kału bułgarskiego chłopa.
45
Najpierw na Borowskiej niech nauczą się która ręka u pacjenta jest prawa a która lewa.
ż
żeby
chorym pomóc i złagodzić cierpienie.
M
M
Może te modelki w Dubaju wiedziały co robią...;)
''''
a co jakaś firma farmaceutyczna potrzebuje kasiorki ?
A
Ania
Ok. 10 lat temu leczono też moczem- medycyna potrzebuje leczenia - na cito !
p
przeczytaj jeszcze raz
to może coś zrozumiesz!
D
DW
na co jest chora flora u owego pacjenta?
s
s
zostanę honorowym dawcą stolca. Gdzie się zgłosić ? Do banku kloca ?
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie