Nasza Loteria

Baseny nadal będą zamknięte. Nie zdążą do soboty [ZASADY I WYTYCZNE]

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Basen przy Wejherowskiej niemal na pewno nie ruszy w tę sobotę
Basen przy Wejherowskiej niemal na pewno nie ruszy w tę sobotę Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
To już pewne. Większość basenów nie będzie czynna od 6 czerwca, choć przed kilkoma dniami zgodził się na to rząd. Dlaczego? Bo do dziś nie pojawiły się oficjalne wytyczne mówiące o tym, jak ma zostać zapewnione bezpieczeństwo basenach. W oficjalnych wytycznych Państwowego Zakładu Higieny napisano o bezwzględnej konieczności zachowania dwumetrowego dystansu także w wodzie. Z kolei w rządowym rozporządzeniu mowa jest aż o czterech osobach na jeden tor. Takich niejasności było więcej. Ostateczne wytyczne pojawiły się dopiero w poniedziałek. - Dostaliśmy za mało czasu - mówią zarządcy basenów. I zapowiadają, że na razie część z nich pozostanie zamknięta.

Rząd pozwolił na ponowne uruchomienie basenów od soboty, 6 czerwca. Decyzję ogłoszono podczas konferencji 27 maja. Prawdopodobnie jednak wszyscy, którzy myślą o spędzeniu najbliższej soboty w basenie będą rozczarowani. Wiele pływalni deklaruje, że nie zdąży przygotować się na otwarcie.

- Chcemy otworzyć pływalnie jak najszybciej, ale prawdopodobnie na 6 czerwca nie zdążymy. Przygotowujemy wszystkie pływalnie pod względem technicznym, ale żeby je otworzy,ć musimy mieć wyniki badania wody – wyjaśnia Maciej Moczko ze Spartana. Spółka zarządza krytą pływalnią Orbita przy ul. Wejherowskiej oraz kilkoma odkrytymi – na Kłokoczycach i przy Wejherowskiej, Morskie Oko i Glinianki.

Przy ul. Wejherowskiej na pływalni krytej w wodzie będzie mogło przebywać jednocześnie 100 osób. Pięćdziesięciometrowy basen można podzielić na dwa 25-metrowe, z których każdy ma 10 torów. Zgodnie z decyzją rządu na każdym torze może być 4 pływaków. W Orbicie jest także mniejsza niecka treningowa, która na 5 torach pomieści 20 pływających.

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym przebywania na pływalniach odkrytych, zarządzający takimi obiektami będą musieli zadbać, by jedna osoba przypadała na 4 metry kwadratowe powierzchni. Będą też limity osób jednocześnie mogących przebywać na ich terenie. Na kąpieliskach Spartana, jak informuje Moczko, prawdopodobnie szatnie pozostaną zamknięte, a do dyspozycji odwiedzających pozostanie otwarta plaża.

W rządowym rozporządzeniu nie ma słowa o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo w szatniach, pod prysznicami czy w saunach. A to tam - zdaniem fachowców - najłatwiej zarazić się koronawirusem. Rozporządzenie rządu jest też sprzeczne z zaleceniami, jakie wcześniej przygotowali eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Podkreślali oni konieczność zachowania odstępu dwóch metrów między użytkownikami - także w samej niecce basenu. W praktyce oznaczało to możliwość korzystania z jednego toru tylko przez jedną osobę. Eksperci podkreślali też konieczność wprowadzenia ograniczeń w strefach przebieralni i pod prysznicami. Rząd te wskazówki zupełnie zbagatelizował w swoich przepisach. Oficjalne wytyczne GIS pojawiły się dopiero w poniedziałek.

Właśnie dlatego, że do końca nie było jasne, jakie zasady bezpieczeństwa mają obowiązywać na basenach, nie wiadomo jeszcze czy na 6 czerwca będzie gotowy kompleks Term Jakuba w Oławie. Jak nam powiedział Zbigniew Szwarc, prezes Term Jakuba, decyzja zostanie ogłoszona w środę.

- Obiekt mamy przygotowany na najwyższym poziomie. Przerwę wykorzystaliśmy na odnowienie, jest bezpiecznie i czysto. Przed otwarciem oczywiście musieliśmy zlecić badania wody. Na wyniki trzeba czekać, w zależności od tego, co dokładnie jest sprawdzane, dwa dni, na inne cztery, ale badanie na obecność legionelli twa 10 dni. To jest przyczyną, że baseny 6 czerwca mogą nie być otwarte – informuje Tomasz Charowski, prezes Aquaparku Granit w Strzelinie. Na strzelińskiej pływalni od 11 czerwca będzie mogło przebywać jednocześnie 70 osób. Do ich dyspozycji będzie basen sportowy z sześcioma torami oraz basen rekreacyjny.

- Oczekujemy na wyniki badań wody. Jeśli chodzi o zabezpieczenie ratownicze, obsługę itp. jesteśmy gotowi do otwarcia usługi – mówi prezes Atolu Adam Hrehorowicz zaznaczając, że chodzi o basen odkryty, ponieważ pływalnia kryta jest w remoncie, który potrwa do końca czerwca. Zarząd kąpieliska także tutaj wątpi, czy uda się zdążyć z otwarciem na 6 czerwca.

6 czerwca ma być natomiast otwarty wrocławski aquapark. Centrum Ślęza w Bielanach Wrocławskich nie odpowiedziało nam, czy ruszy już w sobotę.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY NA BASENACH - oficjalne wytyczne GIS

Bezpieczeństwo w obiekcie

W strefie wejścia/kasy rekomenduje się:

 • w przypadku nieautomatycznych drzwi wejściowych pozostawienie ich otwartych przez cały czas działania obiektu, co pozwoli unikać ich dotykania,
 • zaznaczenie 2-m odległości na podłodze przed kasą/szatnią lub wyraźnie oznaczone strefy czekania,
 • bezpośrednio przed kasą/szatnią może znajdować się jedna osoba. Niezbędną informację należy zamieścić na zewnątrz przed drzwiami wejściowymi lub/i obok okienka kasowego/szatni,
 • prowadzenie dezynfekcji bransoletek i/lub kluczy (do szafek) po każdym użytkowniku,
 • zamieszczenie czytelnej informacji przy wejściu do obiektu o zakazie korzystania z pływalni osób z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, przede wszystkim dróg oddechowych,
 • usunięcie krzeseł i ławek w poczekalniach - nie zezwalanie i nie zachęcanie do odpoczynku i oczekiwania lub przedłużania pobytu w pomieszczeniach obiektu.

W przebieralni i w strefie z prysznicami, tam gdzie jest to możliwe rekomenduje się:

 • w przypadku przebieralni zbiorowych zapewnić tylko ograniczoną liczbę szafek, z możliwością zachowania dystansu osób korzystających z szatni,
 • określenie liczby osób korzystających jednocześnie z pryszniców, w zależności od wielkości i wyposażenia strefy,
 • prowadzenie dezynfekcji szafek po każdym użytkowniku.
 • w strefie basenów i saun rekomenduje się:
 • prowadzenie regularnej dezynfekcji powierzchni wspólnych takich jak klamki, drzwi, uchwyty szafek, półki, ławki, włączniki światła, kurki baterii, poręcze, schody, powierzchnie sanitarne i wokół basenów.

Bezpieczeństwo użytkowników
Należy zwrócić szczególną uwagę na:

 • ustalenie i kontrolę maksymalnej liczby użytkowników – biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób przebywających w jednym czasie na ich terenie powinna być ustalona indywidualnie. Liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób
 • umieszczenie informacji o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do obiektu;
 • maksymalnie z jednego toru mogą korzystać 4 osoby jednocześnie
 • Zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni, tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika – poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki) i utrzymywanie minimalnej odległości od innych osób wynoszącej 2 m, także podczas pływania w basenie.
 • Wyposażenie obiektu w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.
 • Obowiązkowa dezynfekcja rąk przez użytkowników przy wejściu na teren obiektu.
 • Przestrzeganie zasad higieny użytkowników na pływalniach - obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej. Przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej, przejście do hali basenowej przez brodzik do płukania stóp.
 • Równomierne rozmieszczenie osób kąpiących się lub pływających w niecce basenowej, ewentualne rozważenie podziału powierzchni basenu za pomocą lin/pływaków na mniejsze fragmenty w dużych obiektach.
 • W przypadku małych niecek i jacuzzi , gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego zaleca się - korzystanie z nich pojedynczo lub w kilka osób pozostających we wspólnie zamieszkujących.
 • W przypadku małych niecek basenowych i jacuzzi, w których nie prowadzi się dezynfekcji związkami chloru, zaleca się jej wprowadzenie.
 • Obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni.
 • Ograniczenie pobytu w obiekcie do czasu kąpieli w basenie i przebrania się.
 • Obowiązkowe dezynfekowanie powierzchni wspólnych w strefie wejścia, szatni, przebieralni, z którymi stykają się użytkownicy (z wyłączeniem podłogi) – regularnie (kilka razy w ciągu dnia).
 • Nie prowadzenie dezynfekcji natryskowej większych powierzchni przy użyciu alkoholowych środków dezynfekcyjnych, ponieważ istnieje ryzyko podwyższenia stężenia par w powietrzu i przekroczenia granicy wybuchowości.

Zaleca się wywieszenie w toalecie instrukcji dotyczących:

 • mycia rąk
 • dezynfekcji rąk
 • zdejmowania i zakładania rękawiczek
 • zdejmowania i zakładania maseczki.
 • Nadzorowanie organizowanych zajęć grupowych, takich jak: aerobik lub nauka pływania. Istotne znaczenie ma ograniczenie liczebności osób w grupach, umożliwiające zachowanie wymaganych odległości między ćwiczącymi. Jeśli omówione wyżej warunki nie są możliwe do spełnienia, należy rozważyć rezygnację z organizacji tego rodzaju zajęć do czasu, kiedy będą one mogły być dotrzymane.
 • Ograniczenie działalności saun:
 • ograniczenie liczy osób korzystających w jednym czasie z saun do 2 osób jednocześnie,
 • rekomendacja zamknięcia saun, które nie zapewniają temperatury większej niż 60oC,
 • obowiązkowe korzystanie z saun boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika (drzwi do sauny muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania żądanej temperatury).

Przeczytaj także

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No no, szopka pełną parą

A
A co z nowymi inwestycjami

A co z nowymi inwestycjami ukierunkowanymi na kryte całoroczne pływalnie? ile jeszcze będzie trwał ten tłok na sportowym w aquaparku o 6 rano? Bo brakuje w tym mieście basenów i zwyczajnie nie ma gdzie pływać, Kiedy basen na Wilanowskiej przy SP 44, kiedy Brochów?

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska