MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego znów pojawił się we Wrocławiu! Na tych osiedlach trzeba mieć oczy dookoła głowy. Roślina powoduje oparzenia!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
To osiedla oraz ulice, gdzie można spotkać tę groźną roślinę >>>>>
To osiedla oraz ulice, gdzie można spotkać tę groźną roślinę >>>>>RDOŚ/Jaroslaw Jakubczak-Polska Press
Ciepłe i słoneczne dni w połowie maja spowodowały, że niezwykle groźny Barszcz Sosnowskiego zaczął kwitnąć na kilkunastu osiedlach Wrocławia oraz na obrzeżach miasta. Jego wzrostowi pomogły gwałtowne deszcze. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ostrzega, że roślina wywołuje groźne oparzenia. Gdzie trzeba uważać? Sprawdź na specjalnej mapie!

Barszcz Sosnowskiego widziany we Wrocławiu i okolicach

Barszcz Sosnowskiego to gatunek, który został sprowadzony do Polski, prawdopodobnie po II wojnie światowej. Jego naturalne środowisko to tereny dzisiejszej Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Turcji oraz południowej Rosji. W naszym kraju został rozpowszechniony za sprawą PGR (Państwowych Gospodarstw Rolnych), kiedy był masowo używany do produkcji kiszonki dla bydła oraz w celach ozdobnych.

Na roślinę trzeba uważać! Jest groźna nie tylko dla ludzi.

- Barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie dla większości roślin zielnych rosnących w siedliskach. Wykorzystując mechanizm konkurencji międzygatunkowej, utrudnia rozwój innym roślinom. Najczęściej występuje na brzegach rzek i innych zbiorników wodnych, a także wśród roślinności ruderalnej (rosnącej w środowisku miejskim - red.) - informuje RDOŚ.

Barszcz Sosnowskiego we Wrocławiu! Powoduje oparzenia. Na tych osiedlach uważaj! >>

Barszcz Sosnowskiego wywołuje groźne oparzenia

Według badań Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach roślina ta ma bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka. Sok z Barszczu Sosnowskiego może powodować oparzenia trzeciego stopnia (najpoważniejsze) w kontakcie ze skórą. Substancje w nim zawarte przyspieszają rozwój nowotworów w organizmie człowieka.

- Substancjom tym, po ich przedostaniu się do wnętrza organizmu, przypisuje się także właściwości kancerogenne, powodowanie zniekształceń płodu oraz urazów oczu, w skrajnych przypadkach nawet utratę wzroku – wymienia Izabela Sachajdakiewicz, jedna z autorek badań.

Sok i wydzielina z włosków, już nawet po 15 minutach od zetknięcia się ze skórą, wywołują bardzo groźne oparzenia. Należy wtedy pamiętać, aby:

  • nie drapać poparzonych miejsc,
  • nie stosować żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem,
  • dokładnie przemyć miejsce oparzenia wodą,
  • ochronić miejsce oparzenia przed promieniami słońca,
  • zrobić zdjęcie rośliny,
  • udać się do lekarza natychmiast.

Zobacz też:

Tu był widziany Barszcz Sosnowskiego we Wrocławiu!

Mieszkańcy Wrocławia i okolic ostrzegają się nawzajem poprzez media społecznościowe. dzięki temu wiemy, że na Barszcz Sosnowskiego należy uważać m.in. na Klecinie oraz w Czernicy i Bielanach Wrocławskich.

Oficjalne statystyki prowadzi serwis barszcz.edu.pl, na którym każdy może zgłosić swój zaobserwowany przypadek. W galerii znajdziesz miejsca, gdzie trzeba bezwzględnie uważać >>>>

Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?

Nierozwinięte kwiaty są w kształcie kulek. Rozwinięte tworzą płaskie baldachy, których średnice sięgają nawet 50 centymetrów. Łodyga jest podłużnie bruzdowata i pokryta purpurowymi plamkami. Ma kilkucentymetrowe włoski na ogonach liści. Z kolei liście są postrzępione i sięgają nawet 150 centymetrów.

Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce rośnie 70 gatunków bardzo podobnych roślin do Barszczu Sosnowskiego (z rodziny baldaszkowych). Nie jesteście pewni, warto skontaktować się ze specjalistą. Mogą to być władze gminy, lokalny RDOŚ lub leśnicy.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska