Arcybiskup: Brak ślubu rodziców to nie powód, by odmawiać chrztu dziecka

Malwina Gadawa
fot. Robert Szkutnik
Wrocławscy księża nie mogą już odmówić chrztu dziecka tylko dlatego, że jego rodzice nie mają ślubu kościelnego. To decyzja arcybiskupa Józefa Kupnego, nowego metropolity wrocławskiego. Podpisana przez metropolitę instrukcja w tej sprawie trafiła już do wszystkich parafii w archidiecezji. Czytamy w niej m.in., że księżom nie wolno zmuszać rodziców do ślubu i uzależniać od niego chrztu dziecka. A wszelkie decyzje o odmowie lub odłożeniu chrztu proboszczowie muszą od teraz konsultować z kurią.

"Jeśli rodzice żyją w związku cywilnym lub w konkubinacie i nie mogą zawrzeć małżeństwa z powodu przeszkód kanonicznych, jednak praktykują swoją wiarę w tym, co jest dla nich możliwe, dziecko należy ochrzcić, wymagając na piśmie oświadczenia rodziców, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej" - pisze arcybiskup w instrukcji.

Dotyczy to sytuacji, w której na przykład jedno z rodziców jest po rozwodzie i nie może drugi raz wziąć ślubu kościelnego. A co wtedy, gdy rodzice teoretycznie mogliby stanąć przed ołtarzem, ale do ślubu im się nie spieszy? Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki ślub mieli, to ksiądz może namówić rodziców dziecka do zawarcia sakramentu. Arcybiskup przestrzega jednak: "Wszystko to musi odbywać się w taki sposób, by nie powstało wrażenie przymusu do zawarcia małżeństwa. Nie należy zatem żądać od rodziców oświadczenia na piśmie, że zobowiązują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, traktując takie zobowiązanie jako warunek udzielenia chrztu".

Nawet jeśli rodzice kategorycznie odmówią małżeństwa, dziecko może zostać ochrzczone. "W przypadku odmowy zawarcia małżeństwa, można udzielić chrztu, wymagając na piśmie oświadczenia rodziców dziecka, że zobowiązują się do troski o jego
chrześcijańskie wychowanie i dodatkowo osobnego oświadczenia rodziców chrzestnych dziecka, że zobowiązują się uczynić wszystko i dopilnować, by chrześniak został wychowany w wierze katolickiej. Jeżeli natomiast nie ma zupełnie nadziei na wychowanie dziecka w wierze, w której ma otrzymać chrzest, udzielenie sakramentu należy odłożyć, wyjaśniając rodzicom
przyczynę takiej decyzji. Jeśliby doszło do takiej sytuacji, która w naszych warunkach należy do rzadkości, każdą decyzję o odłożeniu chrztu duszpasterz winien skonsultować z Kurią Metropolitalną" - czytamy w instrukcji.

Cała instrukcja arcybiskupa w sprawie chrztu na kolnej stronie (kliknij)

Sprawdziliśmy we wrocławskich parafiach, czy instrukcja arcybiskupa jest przestrzegana. Efekt? Księża nie widzą już problemów z ochrzczeniem dziecka. W parafii św. Faustyny na Bartoszowicach słyszymy, że wystarczy oświadczenie rodziców, że wychowają dziecko w wierze katolickiej.
W kościele Opatrzności Bożej na Nowym Dworze ksiądz tłumaczy, że wszystko zależy od rozmowy z rodzicami. - Jeżeli nie ma przeszkód do ślubu, to trzeba namówić rodziców do zawarcia związku - mówi kapłan. - Być może to już nie czas na białą suknię i welon, można pomyśleć o skromniejszej ceremonii, ale rodzice, którzy chcą ochrzcić dziecko i je wychować w wierze katolickiej powinni pomyśleć o poukładania swojego życia - słyszymy od księdza z Nowego Dworu.

W parafii Michała Archanioła na Muchoborze Wielkim słyszymy, że to już nie te czasy to, kiedyś. - Teraz ksiądz nie odważyłby się nie ochrzcić dziecka, a co byłoby jeżeli ksiądz odmówiłby, a dziecko umarłoby na przykład? Kto weźmie na siebie odpowiedzialność - pyta kapłan, zaznaczając, że ważna w tym wszystkim jest wola rodziców. - Oni muszą obiecać, że zrobią wszystko, żeby dziecko wychować zgodnie z zasadami kościoła katolickiego

Instrukcja w sprawie chrztu dzieci,
których rodzice nie są związani kanonicznym małżeństwem

W związku z licznymi zapytaniami w sprawie zasad udzielania sakramentu chrztu dzieciom, których rodzice nie są związani kanonicznym małżeństwem, w oparciu o normy Kodeksu Prawa Kanonicznego, Instrukcji Kongregacji Nauki Wiary Pastoralis Actio z 1980 r. oraz Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o chrzcie dzieci z 1975 r., w Archidiecezji Wrocławskiej należy przyjąć następujące zasady postępowania:

1. Nie należy udzielać sakramentu chrztu św. małym dzieciom bez faktycznej wiedzy rodziców lub prawnych opiekunów (poza sytuacją zagrożenia życia), a tym bardziej wbrew ich woli.

2. Do udzielenia chrztu wystarczy prośba jednego z rodziców bądź prawnych opiekunów.

3. Jeśli chrzest zgłasza matka samotnie wychowująca dziecko, która jest osobą praktykującą, należy dziecko ochrzcić.

4. Jeśli rodzice żyją w związku cywilnym lub w konkubinacie i nie mogą zawrzeć małżeństwa z powodu przeszkód kanonicznych, jednak praktykują swoją wiarę w tym, co jest dla nich możliwe, dziecko należy ochrzcić, wymagając na piśmie oświadczenia rodziców, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej (zobacz oświadczenie - kliknij)

5. Jeśli o chrzest dziecka proszą rodzice żyjący w związku cywilnym lub konkubinacie, którzy nie mają żadnych przeszkód kanonicznych do zawarcia małżeństwa sakramentalnego, należy starać się o ich doprowadzenie do zawarcia małżeństwa
przed chrztem ich dziecka. Wszystko to jednak musi odbywać się w taki sposób, by nie powstało wrażenie przymusu do zawarcia małżeństwa. Nie należy zatem żądać od rodziców oświadczenia na piśmie, że zobowiązują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, traktując takie zobowiązanie jako warunek udzielenia chrztu. W przypadku odmowy zawarcia małżeństwa, można udzielić chrztu, wymagając na piśmie oświadczenia rodziców dziecka, że zobowiązują się do troski o jego
chrześcijańskie wychowanie i dodatkowo osobnego oświadczenia rodziców chrzestnych dziecka, że zobowiązują się uczynić wszystko i dopilnować, by chrześniak został wychowany w wierze katolickiej.
Jeżeli natomiast nie ma zupełnie nadziei na wychowanie dziecka w wierze, w której ma otrzymać chrzest, udzielenie sakramentu należy odłożyć, wyjaśniając rodzicom przyczynę takiej decyzji (kan. 868 § 1, 2°). Jeśliby doszło do takiej sytuacji, która w naszych warunkach należy do rzadkości, każdą decyzję o odłożeniu chrztu duszpasterz winien skonsultować z Kurią Metropolitalną. Mając na uwadze nauczanie Kościoła o konieczności chrztu do zbawienia (KKK 1213) w wypadku wątpliwości, co do udzielenia chrztu lub odłożenia go, należy opowiedzieć się za udzieleniem chrztu.

6. W przypadku niedostatków wiary i praktyki religijnej rodziców, należy zatroszczyć się o to, by chrzestni byli ludźmi żywej wiary.

7. Należy przyjąć za regułę, że chrzest dziecka winien odbyć się w kościele parafialnym jego rodziców, chyba że jest jakaś słuszna przyczyna chrztu gdzie indziej, ale wtedy za pisemnym zezwoleniem proboszcza lub wikariusza własnej parafii. Takie
zezwolenie, którego duszpasterz nie powinien odmawiać, winno być udzielone po rozmowie duszpasterskiej i odpowiednim pouczeniu.

8. Rodzice chrzestni powinni być bierzmowani, mieć ukończone szesnaście lat (chyba, że proboszcz jest zdania, iż słuszna przyczyna umożliwia dopuszczenie młodszej osoby), być katolikami wyznającymi swoją wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła (nie wolno np. dopuszczać do pełnienia tej funkcji osób żyjących w związkach niesakramentalnych oraz młodzieży nie uczęszczającej na katechizację).

9. Osoby nie spełniające tych wymogów nie mogą być ani chrzestnymi, ani świadkami chrztu.

10. W sytuacjach, które nie zostały rozstrzygnięte w treści Instrukcji, jak również w sytuacjach istnienia wątpliwości, co do zasad stosowania podanych norm, proboszcz winien kontaktować się z Kancelarią Kurii.

+ Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski

Wideo

Komentarze 99

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

,,i,,
2017-06-26T19:09:35 02:00, Achim:

Niestety we Wrocławiu wielu proboszczów nadal odmawia chrztu bez zawarcia mażeństwa.

19 lipca 2019, 14:01, Srogi Karciciel:

I słusznie. Po jaka cholerę udawanie? Po kiego czorta szopka i oszukiwanie się? Nie możesz się zdobyć na życie według nauki Ewangelii, (m.in. Związek Sakramentalny) to jaka cholerę pchasz się do Kościoła i reszty sakramentów, którym i tak najprawdopodobniej gardzisz i nie wierzysz w ich moc? Albo naukę w całości przyjmujesz, albo w całości odrzucasz. Brzydzę się ta lewacka hipokryzja. Tfu

Lecz nie na banie

A
Antyhipokryta
2014-01-10T21:23:58 01:00, maria:

szkoda że instrukcja będzie sprzyjała rozmydlaniu i tak już rozmydlonego chrześcijaństwa. Po co Chrzcić dziecko skoro nie ma przekazu wiary. Bo nie uwierzę, ze rodzice nie mający żadnej przeszkody do zawarcia sakramentu małżeństwa, będą wychowywać dziecko w wierze Kościoła. Skoro nie ma dla nich wartości sakrament małżeństwa, to jaką ma dla nich wartość chrzest? Chyba tylko magiczną, zamiast czerwonych nitek. I Arcybiskup toruje drogę takiemu myśleniu. Szkoda. Wobec postępującej islamizacji europy tylko takich instrukcji nam potrzeba. I jak Kościół ma być światłem? Solą? Sakramentem zbawienia? Smutne

Święte słowa, kobieto. Z ust mi to wyjęłaś.

S
Srogi Karciciel
2017-06-26T19:09:35 02:00, Achim:

Niestety we Wrocławiu wielu proboszczów nadal odmawia chrztu bez zawarcia mażeństwa.

I słusznie. Po jaka cholerę udawanie? Po kiego czorta szopka i oszukiwanie się? Nie możesz się zdobyć na życie według nauki Ewangelii, (m.in. Związek Sakramentalny) to jaka cholerę pchasz się do Kościoła i reszty sakramentów, którym i tak najprawdopodobniej gardzisz i nie wierzysz w ich moc? Albo naukę w całości przyjmujesz, albo w całości odrzucasz. Brzydzę się ta lewacka hipokryzja. Tfu

S
Srogi Karciciel
2017-03-09T17:27:07 01:00, Ja :

Przez to kościelne zacofanie ( jak w średniowieczu) w niektórych miastach nie można ochrzczony dziecka jak się nie ma ślubu. To wstyd żeby mścic się na dzieciach i ich nie Chrzcić! Wstyd! A potem się dziwią że do kościoła ludzie nie chodzą!

Ale z Ciebie kretyn. No chyba, że to był sarkazm. Po jaka cholerę cała ta szopka że chrztem, jeżeli starzy żyją w grzechu ciężkim i najprawdopodobniej i tak nie wierzą w moc sakramentu? Albo odrzucasz w całości nauczanie KK i bez żadnej hipokryzji typu "jak trwoga to do Boga", albo postępujesz w zgodzie z jego magisterium, wraz z wszystkimi tego konsekwencjami. Còż zyska bękart konkubentów na chrzcie, jeżeli już u jego podstaw będzie leżało kłamstwo?( Przyrzeczenie wychowania dziecka w wierze katolickiej).

P
Prawkan

Wiele interesujących tekstów dotyczących prawa sakramentalnego można znaleźć na stronie https://jakubiaktomasz.pl

A
Alan

Rodzice w czasie chrztu odpowiadają na pytania.
- Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych ?
Wyrzekamy się.
Tak ? Czy współżycie w związku niesakramentalnym, to nie grzech cudzołóstwa ?
Czy wyrzekacie się wszystkiego co prowadzi do grzechu ?
Wyrzekamy się .
Na prawdę ? Do grzechu cudzołóstwa prowadzi wspólne sypianie ze sobą, czy z tego zrezygnują ?
Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu ?
Wyrzekamy się.
To dlaczego nie zawieracie małżeństwa.
Co warte są te wszystkie wyrzeczenia, przy decyzji na życie bez sakramentalnego małżeństwa.

A
Achim

Niestety we Wrocławiu wielu proboszczów nadal odmawia chrztu bez zawarcia mażeństwa.

J
Ja

Przez to kościelne zacofanie ( jak w średniowieczu) w niektórych miastach nie można ochrzczony dziecka jak się nie ma ślubu. To wstyd żeby mścic się na dzieciach i ich nie Chrzcić! Wstyd! A potem się dziwią że do kościoła ludzie nie chodzą!

m
mk

ciekawe jak ksiądz podejdzie do naszych próśb o chrzciny dziecka, dla mnie Bóg nie istnieje, moja partnerka wierzy i mi to nie przeszkadza, a jeszcze nie mamy ślubu :D

l
lublin

dochodzi do tego ze kościół ma chrzcić na siłę INKWIZYCJA co taki mały czlowiek jest winien wobec podejmujących za niego decyzję ego dorosłego CZY WŁADCA WSZECHŚWIATA UCZY KORUPCJI ,UZALEŻNIENIA, NIENAWIŚCI itd.

x
xyz

Teraz trzeba się prosić o chrzest jak nie wiadomo o co, my też mamy problem a ksiądz namawia nas na ślub a ostatnio powiedział że przecież to my chcemy on nie zmusza hahaha .... i dziecko bez chrztu

Ż
Życie

Właśnie czemu dziecko jest winne nie rozumiem zamiar ksiądz pomoc to jeszcze przeszkadza o utrudnia

M
Milka

Mamy cywilny ślub poszliśmy do księdza o chrzest i nam odmówił przypuszczając nad do ślubu kościelnego, powiedziałam mu ze nie mamy tyle pieniędzy na kościelny a ksiądz odpowiedział mi na to że za darmo nie da ślubu kościelnego, pokazał faktury za światło że też musi opłacać i nie ochrzczi nam córki już nie wiemy co robić

a
aldona

Rodzice nie chcą ochrzcić dziecka, a ono nie ma świadomości i długo nie będzie miało, że może taki sakrament przyjąć. Dlaczego więc wykluczać inne osoby jak babcie,, ciocie itd. Zawsze może się coś stać. Po drugie chrzestni. Miałam być chrzestną, ale nie zostałam zaakceptowana mimo, że jestem osobą wierzącą i praktykującą, na co powoływali się rodzice dziecka. Usłyszeli od księdza, że nie obchodzi go jak żyją i co robią tacy jak ja /nie mam ślubu kościelnego bo nie mogę go wziąć, jestem drugą żoną/. Więc wzięli chrzestnych przypadkowych, ale po ślubie kościelnym, którzy dziecka praktycznie nie widują. Ja bym temu dziecku kontakt z.kościołem starała się zapewnić i czasem próbuję. Bez większych efektów zresztą bo rodzice i chrzestni temat mają w wysokim poważaniu. Więc to, że chrzestni będą mieli odpowiednie papiery nic nie znaczy. I po co ta biurokracja, że można ochrzcić tylko w swojej parafii. Przecież chyba miejsce nie ma znaczenia.

c
caroosia

a w którym kościele jest możliwość ochrzczenia bez zezwolenia ze swojej parafii?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3