Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja IPN „Zapal światło wolności” we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Wrocławianie zapalili "Światło wolności" na pl. Wolności.
Wrocławianie zapalili "Światło wolności" na pl. Wolności. Janusz Gajdamowicz
Zaplanowana na godz. 19:30 ogólnopolska akcja Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności” zwieńczyła wrocławskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Znicze ku czci jego ofiar zapłonęły na pl. Wolności i pl. Katedralnym we Wrocławiu, a wydarzeniu towarzyszył wielkoformatowy pokaz filmu pt. „Stan wojenny. Historia oporu” na ścianie frontowej Narodowego Forum Muzyki.

Już o godz. 16.00 na pl. Wolności rozpoczęły się projekcje filmu wyprodukowanego przez Oddział IPN we Wrocławiu i TVP3 Wrocław pt. „Stan wojenny – Dolny Śląsk pamięta…”. Seanse odbywały się o każdej pełnej godzinie aż do godz. 22:00, a ich uczestnicy otrzymali okolicznościowe katalogi oraz pamiątkowe znaczki.

- Bardzo ucieszył nas tak żywy udział mieszkańców Wrocławia w tej akcji. Światła, które przygotowaliśmy do ustawienia na placu, rozeszły się momentalnie, zarówno tutaj jak i pod katedrą, gdzie o godz. 18.30 odprawiona została msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Wielu przechodniów zatrzymuje się też podczas projekcji przygotowanego przez nas filmu, a wielu z nich podkreśla, że słychać i widać nasz pokaz już z daleka. Przygotowując te obchody, kierowaliśmy się myślą, żeby miały one jak największy zasięg społeczny i to nam się z pewnością udało. Świadczy o tym też duże zainteresowanie wystawą „Chodźcie z nami. Wrocławskie protesty uliczne”, która stanęła dzisiaj wzdłuż ul. Świdnickiej (w pobliżu kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława), a na wieczorne obchody przybyli też przedstawiciele diaspory białoruskiej zamieszkującej we Wrocławiu. Teraz będziemy chcieli zarówno z filmem, jak i z innymi materiałami dotyczącymi stanu wojennego dotrzeć do szkół podstawowych i średnich, aby wiedza i pamięć o tamtych czasach na stałe zaistniała także wśród młodych Polaków – mówiła dla Gazety Wrocławskiej tuż po zakończeniu akcji Katarzyna Pawlak-Weiss z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego potrwają we Wrocławiu do 15 grudnia, a szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na stronach internetowych: solidarnosc.wroc.pl, zajezdnia.org oraz wroclaw.ipn.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska