Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5,5 miliarda złotych na nową edycję rządowego programu "Maluch+". Może powstać nawet 100 tysięcy miejsc w żłobkach

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W 2015 roku było zaledwie 80 tysięcy miejsc w żłobkach. Ich stan na 2022 rok wynosił już 230 tysięcy. Nowa formuła programu "Maluch+" ma sprzyjać tendencji wzrostowej.
W 2015 roku było zaledwie 80 tysięcy miejsc w żłobkach. Ich stan na 2022 rok wynosił już 230 tysięcy. Nowa formuła programu "Maluch+" ma sprzyjać tendencji wzrostowej. Michał Perzanowski / Polska Press
Budżet rządowego programu "Maluch+" został powiększony o kwotę 5,5 miliarda złotych. Dofinansowanie ma mieć charakter długofalowy, bo zakłada siedem lat wsparcia. Gminy oraz inne jednostki samorządowe będą mogły stworzyć łącznie nawet 102 tysiące nowych miejsc opieki.

Program "Maluch+" funkcjonuje od 2011 roku. Dzięki niemu zwiększa się dostępność miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Wskaźnik liczby podopiecznych takich placówek na 1 tys. dzieci znacznie wzrósł w ostatnim czasie. Ze 128 dzieci w 2020 roku w następnych 12 miesiącach wynosił już 155.

Nowa formuła programu ma na celu wsparcie instytucji opieki na dziećmi do 3 lat. Inicjatywa została przekształcona w program długofalowy i roczne plany zostały zmienione na koncepcję obejmującą lata 2023-2029.

Polega ona na opracowywaniu, tworzeniu i funkcjonowaniu nowych miejsc opieki. Zakładany budżet to 5,5 miliarda złotych. Cała pula środków pozwoli na dofinansowanie stworzenia aż 102 tysięcy miejsc opieki. Otrzymane środki będzie można przeznaczyć również na przebudowę lub remont istniejących już budynków przeznaczonych do opieki. Istnieje też szansa na dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci lub na zakup niezbędnego wyposażenia.

- Program jest kierowany w pierwszej kolejności do samorządów, ale wnioski o środki w ramach programu mogą składać wszystkie podmioty szczebla powiatowego, wojewódzkiego oraz te niepubliczne, które również opiekują się dziećmi do 3. roku życia. - tłumaczy Z-ca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Danuta Zawilla.

W nowej formule programu został wydłużony czas do stworzenia miejsc opieki. Do tej pory był rok na realizację stworzenia nowych miejsc. Obecnie czas wynosi trzy lata od daty ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania.

- To odpowiedź na sygnały napływające od samorządów i innych podmiotów, że inwestycje potrzebują czasu na ich zrealizowanie. - kontynuuje Zawilla.

Każdej gminie w Polsce zostaną przydzielone środki na utworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki według algorytmu zaproponowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zakłada on:

  • udział dzieci do lat 3 nieobjętych opieką w danej gminie w stosunku do ogólnej liczby dzieci bez opieki w kraju (dane na koniec 2021 roku),
  • dochód gminy na osobę (dane na koniec 2021 roku.

Wniosek o dofinansowanie z tytułu Programu "Maluch+" trzeba złożyć do wojewody odpowiedniego do miejsca, gdzie znajduje się miejsce opieki.
Wnioski należy składać do:

  • gminy: za pośrednictwem formularza w Module 2 systemu teleinformatycznego Rejestr Żłobków
  • powiatu, województwa oraz innych podmiotów: za pośrednictwem formularza na Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska