Wyścig „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” już w sobotę! HARMONOGRAM WYDARZENIA

Materiał promocyjny MKS Jaworzyna Śląska Karolina
Nowice po raz kolejny staną się stolicą polskiego kolarstwa, a do gminy Jaworzyna Śląska zawitają nie tylko reprezentanci klubów z całej Polski, ale też plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy, którzy zapisali wiele wspaniałych kart w historii tego sportu. Na czele imprezy stanie niezawodnie wywodzący się z Nowic Tadeusz Mytnik – medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski. Przed nami VII edycja wyścigu.

To będzie z całą pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń kolarskich w Polsce. Kilkuset zawodników będzie się ścigać na trasie wyścigu „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”, która w tym roku przebiegać będzie przez aż cztery miejscowości naszej gminy – Nowice, Bolesławice, Stary Jaworów i Piotrowice Świdnickie. Organizatorami są Miejski Klub Sportowy Karolina Jaworzyna Śląska oraz Stowarzyszenie „Nowice – nasza wieś”. W organizację włącza się corocznie także sam Tadeusz Mytnik – jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w naszym kraju, członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego który pierwsze sportowe kroki stawiał właśnie w gminie Jaworzyna Śląska, w MKS „Karolina”. – Pomysł zorganizowania wyścigu zrodził się w 2014 r., przy okazji odwiedzin Tadeusza Mytnika w rodzinnych stronach. Ideą wydarzenia od samego początku jest popularyzacja kolarstwa wśród miejscowych dzieci i młodzieży. Już pierwsza edycja wyścigu w 2014 r. zdobyła uznanie kolarzy i działaczy oraz na stałe weszła do kolarskiego kalendarza. Rok później naszą gminę odwiedziły inne sławy światowego kolarstwa: Józef Beker, Mieczysław Cielecki, Henryk Charucki, Jan Brzeźny, Jan Faltyn, Mieczysław Nowicki oraz Rajmund Zieliński. Dla wielu uczestników wyścigu, a także organizatorów i sponsorów zdjęcie z mistrzem olimpijskim lub mistrzem świata było przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci. W ubiegłym roku pandemia uniemożliwiła organizację wyścigu. Z tym większym zapałem przystąpiliśmy do działania w tym roku. Liczymy na to, że 3 lipca spotkamy się w Nowicach w doskonałych nastrojach i z żyłką rywalizacji na trasach. Zapraszamy – mówi Rafał Kwiatkowski, prezes MKS Karolina w Jaworzynie Śląskiej.

W wyścigu mogą wziąć udział zawodnicy w każdym wieku - zrzeszeni, którzy posiadają aktualną licencję kolarską i ważne badania lekarskie oraz niezrzeszeni po wypełnieniu oświadczenia (w dniu zawodów). Dzieci startują za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów, w ich obecności. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy [email protected] najpóźniej do 30 czerwca. – Wszystkim, którzy nie zdążą się zapisać w tym terminie, albo mimo wcześniejszych planów zechcą jednak dołączyć do wyścigu, zapewniamy możliwość zapisania się w dniu wydarzenia. Biuro zawodów będzie czynne w Nowicach w „Koziarni” w godzinach od 8.00 do 9.30 – zachęca Jacek Bieliński, dyrektor wyścigu, zastępca prezesa MKS Karolina. Zawodnicy wystartują punktualnie o godz. 11.00.

Na mecie na najlepszych czekać będą atrakcyjne nagrody, a po sportowych emocjach na trasie wyścigu organizatorzy zapraszają na piknik, który odbędzie się na terenie „Koziarni”. – Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Odbędą się pokazy judo i strzelania z łuku tradycyjnego. W strefie aktywności na pewno doskonale będą się bawić najmłodsi uczestnicy pikniku. Nie zabraknie również pysznych potraw przygotowanych przez mieszkańców Nowic. Wystarczy wziąć ze sobą dobry humor, a my zadbamy o resztę – zachęca Teresa Gawron, prezes Stowarzyszenia „Nowice – nasza wieś”.
Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie www.mkskarolina.com.

Harmonogram wydarzenia

8.00-9.30 zapisy
10.00 – 15.00 – fotobudka, warsztaty strzelania z łuku tradycyjnego pod okiem utytułowanego łucznika Roberta Cieślaka
11.00 – start pierwszych zawodników
11-16 - prezentacja XIX strojów przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Jaworzyna
13.30-14.00 - pokazy sekcji judo działających przy MKS Karolina
15.00-18.00 - strefa aktywności dla dzieci
16.00-20.00 - zjeżdżalnia dla dzieci
16.30 – 17.00 – występ zespołu „Jaworzynianie”
18.00-24.00 - zabawa taneczna z zespołem Janko

Przez cały czas trwania wydarzenia organizatorzy zapraszają do odwiedzania stoisk gastronomicznych. Wszystkie atrakcje pikniku są bezpłatne.

Na mecie na wszystkich uczestników czekać będą pamiątkowe medale

Tadeusz MYTNIK

urodził się w Nowicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Świdnicy podjął naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej o profilu remonty maszyn, a następnie ukończył Technikum Budowy Okrętów w Gdyni. Kolarstwo zaczął uprawiać w klubie Karolina Jaworzyna Śląska w 1965 pod okiem trenera Henryka Cacały. Po powołaniu do służby wojskowej w Marynarce Wojennej, od 1969 r. był zawodnikiem WKS Flota Gdynia, gdzie trenował go Jerzy Pancek. W peletonie znany był ze swojej zawziętości, twardego charakteru, humoru i koleżeństwa. Często pomagał kolegom w kłopotach na trasie. Swoje nieliczne porażki - z uśmiechem - tłumaczył tym, że urodził się trzynastego.

Największe sukcesy międzynarodowe odniósł w szosowym wyścigu drużynowym, stanowiąc, ze swoimi umiejętnościami jazdy na czas, główny filar zespołu. W tej konkurencji dwukrotnie zwyciężał na mistrzostwach świata w Barcelonie w 1973 r. oraz rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Yvoir.

W mistrzostwach Polski zdominował przede wszystkim indywidualną jazdę na czas, zdobywając ośmiokrotnie złote medale (1971, 1972, 1973, 1974, 1978, 1979, 1980 i 1982) oraz srebrny w 1984 r.

Sześciokrotnie startował w Wyścigu Pokoju. W 1974 r. zajął 6. miejsce (wygrał prolog oraz przez sześć etapów był liderem wyścigu), w 1976 r. - 5. miejsce (wygrana jazda na czas), w 1977 r. – 3. Miejsce. Ponadto wygrał w 1975 Tour de Pologne.
Próbował swoich kolarskich umiejętności również na torze, przede wszystkim w indywidualnym wyścigu na 4000 m na dochodzenie. Został w nim mistrzem Polski w 1973 i wicemistrzem w 1972, kiedy to przegrał w finale z Mieczysławem Nowickim.

W swojej karierze uczestniczył w wielu szosowych wyścigach krajowych i zagranicznych, zajmując w nich czołowe pozycje:

  • 1971 – 2. miejsce w Bałtyckim Wyścigu Przyjaźni;
  • 1974 – 2. miejsce w wyścigu Tour du Vaucluse; 2. miejsce w wyścigu Tour de Bretagne; 2. miejsce w wyścigu Vuelta a Toledo i 3. miejsce w wyścigu Giro del Bergamasco;
  • 1975 – 3. miejsce w wyścigu Dookoła Szkocji;
  • 1976 – 2. miejsce w wyścigu Tour du Vaucluse i 2. miejsce w wyścigu Dookoła Bułgarii;
  • 1977 – 3. miejsce w wyścigu Tour du Vaucluse.

Jest Zasłużonym Mistrzem Sportu, odznaczanym sześciokrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz dwukrotnie srebrnym. W 2010 r. odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto jest honorowym członkiem macierzystego klubu MKS Karolina Jaworzyna Śląska, uhonorowanym złotą odznaką „Zasłużony dla MKS Karolina”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska