100 niezwykłych fotografii papieża na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

materiał informacyjny
Udostępnij:
Unikatowe fotografie oraz dokumenty z archiwum IPN związane z Janem Pawłem II w jednym miejscu – startują nowe portale dotyczące papieża Polaka: opowiadający o rodzinnych stronach młodego Karola i kształtowaniu się jego osoby oraz będący świadectwem nastrojów społecznych i kulis działań służb PRL wobec Jana Pawła II, ale również dowodem na to, jak duże nadzieje i oczekiwania pokładali Polacy w Papieżu w czasach komunistycznego zniewolenia.

Konferencja prasowa z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odbędzie się w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – 18 maja 2020 r. o godz. 10.00 w Krakowie, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Juliana Dunajewskiego 8).

Jaki wpływ na ukształtowanie się przyszłego papieża-Polaka mieli sąsiedzi z rodzinnych Wadowic? Czym była dla niego Ojczyzna – II Rzeczpospolita Polska i co o niej sądził? Na te i na wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi już 18 maja na nowym portalu:

https://wadowice1920.gosc.pl

Rodzice, dziadkowie i dom rodzinny przyszłego papieża. Walka o granice odrodzonej Polski, wpływ patriotycznych tradycji na kształtowanie się osobowości młodego Karola – oto przykładowa tematyka bloków portalu. Oprócz tego 100 zdjęć (w tym kilkadziesiąt unikatowych), dokumenty z archiwum IPN oraz teksty renomowanych autorów.

Portal został przygotowany specjalnie na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II przez redakcję tygodnika „Gość Niedzielny” oraz Instytut Pamięci Narodowej. Na konferencji obecni będą również przedstawiciele tygodnika „Gość Niedzielny” – redaktor naczelny ks. Adam Pawlaszczyk i dr. Andrzej Grajewski.

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Instytut Pamięci Narodowej przygotował także portal tematyczny dotyczący wizyt papieża-Polaka w Ojczyźnie w okresie PRL, który będzie dostępny od 15 maja 2020 r. (g. 12.00) na stronie:

https://pielgrzymki.ipn.gov.pl

W serwisie będzie można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i wiele innych materiałów z Archiwum IPN dot. poszczególnych etapów pielgrzymek.

Konferencja prasowa odbędzie się w trybie tradycyjnym oraz online. Zapraszamy do oglądania konferencji w mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej:

https://www.facebook.com/ipngovpl

oraz

kanale IPNtvPL na kanale YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC5G4MtGuS9o88U9DjOan3yA

Podczas transmisji będzie możliwość zadawania pytań poprzez czat. Uprzejmie prosimy przedstawicieli mediów o podanie w pytaniu imienia, nazwiska oraz redakcji. Ewentualne wcześniejsze pytania proszę kierować do 18 maja do godz. 8.00 na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie