MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa historia zabytkowej elektrociepłowni, która łączy tradycję z nowoczesnością

Aleksandra Żuberek
Elektrownia w Siechnicach – lata dwudzieste
Elektrownia w Siechnicach – lata dwudzieste
Ponad stuletnią historię elektrociepłowni Czechnica można ująć w zdaniu sformułowanym przez autora „Wehikułu czasu” H.G. Wellsa: „W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość – marzenia”.

W czerwcu tego roku, w Siechnicach pod Wrocławiem, został podpisany List Intencyjny w sprawie zagospodarowania zabytkowego obiektu Elektrociepłowni Czechnica, która działa nieprzerwanie od ponad stu lat. Minął wiek i stało się jasne, że nadszedł już czas na zmianę. Dlatego zarządzająca elektrociepłownią w Siechnicach KOGENERACJA S.A., należąca do PGE Energia Ciepła, spółki Grupy Kapitałowej PGE, podjęła decyzję o wyłączeniu (do 2023 roku) pracującego obecnie zakładu oraz uruchomieniu w jego miejsce nowoczesnej i bardziej ekologicznej jednostki zasilanej gazem ziemnym.

Wspomnienie dawnych czasów

KOGENERACJA S.A. stara się łączyć tradycję z nowoczesnym podejściem, dlatego skupia się nie tylko na budowie nowego zakładu na miarę XXI wieku, ale nie zapomina również o dziedzictwie, które po sobie pozostawia. Kompleks budynków, gdzie obecnie mieści się i działa elektrociepłownia, powstał na przełomie XIX i XX wieku, czego symbolem jest charakterystyczna czerwona cegła. Jednak sam obiekt kryje w sobie więcej ciekawych i ważnych z punktu widzenia historii elementów. Nadal można tu podziwiać m.in. zabytkowe maszyny i detale architektoniczne znajdujące się wewnątrz zakładu.

Jest jeszcze coś, co przyciąga uwagę odwiedzających elektrociepłownię w Siechnicach. Jedną z bocznych ścian budynku zdobi wyjątkowy mural autorstwa cenionego, choć nieco zapomnianego, wrocławskiego artysty – Tadeusza Ciałowicza. Warto poświęcić kilka słów tej postaci, ponieważ nie tylko wniosła ona wiele do polskiego projektowania graficznego, ale przede wszystkim przyczyniła się do odbudowy powojennego Wrocławia.

Tadeusz Ciałowicz z zawodu był architektem wnętrz. Po wojnie wraz z kolegami ze studiów postanowił odbudować zrujnowane miasto. Z jego twórczością można było spotkać się ówcześnie w sklepach, restauracjach i obiektach użyteczności publicznej – artysta nie tylko urządzał wnętrza, ale także projektował meble, neony i tworzył kolorowe murale. Jego sztuka na dobre zagościła w powojennym Wrocławiu i stała się w pewnym stopniu wyznacznikiem tożsamości miasta.

Kiedy marzenia stają się rzeczywistością

Podpisany 6 czerwca 2019 roku List Intencyjny jest wynikiem współpracy przedstawicieli KOGENERACJI S.A. z burmistrzem Siechnic Milanem Ušákiem. Dzięki wypracowanemu porozumieniu ponad stuletni obiekt, w którym mieści się obecnie elektrociepłownia, zyska nowe życie. We wnętrzu zabytkowego budynku mają znaleźć się obiekty użyteczności publicznej oraz centrum edukacyjne z obszaru nauk fizyczno-matematycznych. Tego typu rozwiązanie przyjęto m.in. w Łodzi, gdzie w dawnej elektrowni EC1 powstało centrum kulturalne, które chętnie odwiedzają mieszkańcy miasta.

Siechnicka elektrociepłownia służyła lokalnej społeczności ponad sto lat. Nadchodzi czas, kiedy urządzenia produkujące ciepło i energię elektryczną przejdą na „zasłużoną emeryturę”. Jednak piękno i jedyny w swoim rodzaju charakter tego miejsca skłania nas ku temu, by wykorzystać walory tej infrastruktury tak, by mogła ona służyć jeszcze kolejnym pokoleniom – mówi Paweł Szczeszek, Prezes KOGENERACJI S.A. – Wspólnie z władzami Siechnic chcielibyśmy nadać naszej starej elektrociepłowni nowe życie, stąd pomysł na podpisanie Listu Intencyjnego – dodaje.

Dziś KOGENERACJA S.A. stawia w Siechnicach na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym nie tylko poprawi się jakość życia lokalnej społeczności, ale i najbliższych okolic. Dzięki zagospodarowaniu zabytkowego obiektu obecnej elektrociepłowni w Siechnicach zostaną utworzone nowe miejsca pracy i ośrodki użyteczności publicznej oraz zachowane zostanie dziedzictwo w postaci zabytkowego obiektu.

Budowa nowoczesnej elektrociepłowni zasilanej gazem wpisuje się w Strategię Ciepłownictwa Grupy PGE, która zakłada zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz polepszenie stanu powietrza w polskich miastach. Wyższa sprawność wykorzystania paliwa, a przede wszystkim zmiana paliwa na gaz, wpłynie znacząco na redukcję emisji pyłu, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska