Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS dobrowolny dla przedsiębiorców? Tego chce rzecznik MŚP. Rewolucja w składkach ZUS na przykładzie Niemiec? [11 maja 2019]

js
ZUS dobrowolny dla przedsiębiorców? Tego chce rzecznik MŚP
ZUS dobrowolny dla przedsiębiorców? Tego chce rzecznik MŚP Krzysztof Kapica
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw przedstawił w czwartek, 9 maja 2019, w Sejmie propozycję zmian w składkach ZUS. Zdaniem Adama Abramowicza Polska powinna wziąć przykład z Niemiec. Za polską granicą przedsiębiorcy mogą wybierać, czy chcą płacić składki, czy nie. Od tej decyzji zależy ich późniejsza emerytura. Ci, którzy opłacają składki, na starość dostaną świadczenie.

ZUS pozwoli na dobrowolność opłacania składek?

Zdaniem Adama Abramowicza wysokość składek społecznych, które obowiązkowo są odprowadzane w każdym miesiącu stanowi barierę zaporową dla rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw.

Adam Abramowicz: Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali uwagę, że jednakowa stawka dla wszystkich jest przeszkodą dla firm o niskich dochodach, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do powstania straty finansowej.

Na razie trwają dyskusje wokół nowych propozycji. Abramowicz podkreślił, ze zależy mu na konstruktywnej wymianie zdań:

Liczymy na konstruktywna debatę rządu i przedsiębiorców na temat proponowanych zmian. Zniesienie ryczałtowego ZUS będzie stanowiło potężne ułatwienie dla przedsiębiorców w Polsce i wpłynie na komfort i stabilność prowadzenia działalności gospodarczej.

Kogo dotyczyłyby zmiany?

Dobrowolność składek ZUS będzie dotyczyła wszystkich samozatrudnionych przedsiębiorców. Z badań Instytutu IPC dla Biura rzecznika MSP wynika, że:

  • 45% badanych przedsiębiorców chętnie zrezygnowałaby z opłacania składek na ubezpieczenie, gdyby istniała taka możliwość;
  • 43% przedsiębiorców zadeklarowało chęć ciągłej wpłaty składek.

Antoni Kołek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.:

Jeżeli przyjąć, że 45% przedsiębiorców skorzystałoby z wprowadzonej dobrowolności do FUS w skali miesiąca wpłynęłoby 481 mln zł, 5,8 mld zł. Środki te pozostałyby w gestii przedsiębiorców i w zależności od ich decyzji mogłyby zostać przeznaczone na ubezpieczenia komercyjne, inwestycje, czy bieżącą konsumpcję. Warto także podkreślić, że brak opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wiązałby się z brakiem świadczeń z systemu powszechnego. Oznacza to, że w długim terminie wprowadzenie dobrowolności jest neutralne dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasze podatki to nic przy tych pomysłach. Nie uwierzysz, za ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska