Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław świętowało urodziny hipopotama. Rumba skończyła 28 lat! Tak świętowała solenizantka!

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Choć hipopotam nilowy większość czasu spędza w wodzie, do czego jest znakomicie przystosowany, nie potrafi pływać. Nozdrza hipopotama nilowego mają zdolność zamykania się, a pod wodą wytrzymuje ponad 10 minut.
Choć hipopotam nilowy większość czasu spędza w wodzie, do czego jest znakomicie przystosowany, nie potrafi pływać. Nozdrza hipopotama nilowego mają zdolność zamykania się, a pod wodą wytrzymuje ponad 10 minut. Aneta Kolesińska/PolskaPress
Jedna z hipopotamic mieszkających we wrocławskim zoo obchodziła niedawno urodziny. Solenizantka dostała tort z arbuza. Zobaczcie jak wyglądały urodziny rozkosznej Rumby.

Rumba to rodowita wrocławianka, przyszła na świat 21 czerwca 1995 roku, a taneczne imię odziedziczyła po swojej mamie - Sambie. Rumba doczekała się dwóch córek. Pierwsza z nich, Salsa, ma już 14 lat. W 2016 roku przyszła na świat Zumba, pierwszy hipopotam nilowy urodzony w Afrykarium. Jej tata Valecek przyjechał do Wrocławia z Pragi.

Rodzina hipopotamów świętowała urodziny w Afrykarium

Obecnie na wybiegu w Afrykarium mieszka rodzina hipopotamów nilowych. We wrocławskim zoo można zobaczyć także hipopotamy karłowate, które mieszkają w pawilonie Słoniarni wraz ze słonicami indyjskimi, kapibarami i tapirami anta. W naturze hipopotamy nilowe zjadają głównie trawę i roślinność wodną.

Przysmak hipopotamów - arbuzy tylko od święta

- W naszym zoo w sezonie podajemy hipopotamom zielonkę, którą urozmaicamy o warzywa sezonowe, takie jak marchew, dynia czy sałata. Owoce, np. jabłka, są przysmakiem hipopotamów i nie stanowią podstawy ich diety. Słodkie i soczyste arbuzy, które Rumba dostała na urodziny, są dla nich prawdziwą delicją - mówi Weronika Skupin, rzecznik prasowy zoo we Wrocławiu.

Czy wiecie, że:

  • Hipopotamy nilowe mają do ok. 5 metrów długości i ważą nawet 3200 kg.
  • Ich skóra ma do 4 cm grubości!
  • Obecnie hipopotamy nilowe można spotkać głównie w rzekach, jeziorach i bagnach wzdłuż wybrzeży Afryki Wschodniej.
  • Niestety, populacja hipopotamów nilowych jest zagrożona wyginięciem.

Największym niebezpieczeństwem dla tych zwierząt jest utrata siedlisk, spowodowana ekspansją osadnictwa i przekształcaniem obszarów ich naturalnego występowania przez człowieka. Ich liczba zmniejszyła się także ze względu na kłusownictwo i konflikty z lokalną ludnością.

Zobacz hipopotamy w naszej GALERII i sprawdź, jak Rumba świętowała swoje urodziny.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska