Znamy laureata nagrody Angelus. To Georgi Gospodinow

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Georgi Gospodinow
Georgi Gospodinow Max Pflegel
Udostępnij:
W sobotę, 19 października, we Wrocławiu już po raz czternasty wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Otrzymał ją Georgi Gospodinow.

Angelus to najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. W tym roku po raz pierwszy otrzymał go pisarz pochodzący z Bułgarii. Georgiego Gospodinowa jury doceniło za powieść "Fizyka smutku" (Wydawnictwo Literackie).

- Gospodinow zachęca do ponownego zastanowienia się nad sensem mitu o Minotaurze i pozwala zrozumieć, że potwór w istocie jest ofiarą. W tej prozie realia bułgarskiego życia zostały tak rozmyślnie zuniwersalizowane, że mogą stać się zupełnie bliskie polskiemu czytelnikowi, który przy okazji może dowiedzieć się, dlaczego na Bałkanach połykano żywe ślimaki – tak opowiada o książce Urszula Glensk, jedna z jurorek Angelusa. I dodaje: - To powieść o empatii. Bułgarskie "Sto lat samotności". Tak brzmi wielka literatura.

Georgi Gospodinow urodził się w 1968 roku. To jeden z najchętniej tłumaczonych na języki obce prozaików i poetów bułgarskich, którego twórczość omawiana jest na łamach tak prestiżowych tytułów jak m.in. „The New York Times” czy „The New Yorker”. W ojczyźnie wydał dotąd 7 książek poetyckich i 8 prozatorskich, w czym w 2012 "Fizykę smutku" - powieść, której pierwszy nakład rozszedł się w ciągu zaledwie trzech tygodni. W Polsce książka ta ukazała się w 2018 roku.

Od 2010 roku, poza nagrodą za książkę, przyznawana jest także nagroda za najlepsze tłumaczenie w wysokości 20 tys. złotych. Trafia ona do autora przekładu nagrodzonej książki. W tym roku laureatką została Magdalena Pytlak, wykładowczyni w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trzecim wyróżnieniem wręczanym podczas gali Angelusa jest przyznawana od pięciu lat Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej. Upamiętnia ona zmarłą w 2013 roku Natalię Gorbaniewską, rosyjską poetkę i dziennikarkę, pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Laureata tego wyróżnienia wskazują czytelnicy poprzez internetowe głosowanie. W tym roku największe uznanie czytelników zyskał ukraiński pisarz Jurij Wynnyczuk ze swoim "Tangiem śmierci" (Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej).

Galę zorganizowano w Teatrze Muzycznym Capitol, a nagrody wręczał prezydent Jacek Sutryk.

Finałowe książki

  • Bianca Bellová, Jezioro, tłum. Anna Radwan-Żbikowska (Wydawnictwo Afera)
  • Georgi Gospodinow, Fizyka smutku, tłum. Magdalena Pytlak (Wydawnictwo Literackie)
  • Siergiej Lebiediew, Granica zapomnienia, tłum. Grzegorz Szymczak (Wydawnictwo Claroscuro)
  • Christoph Ransmayr, Cesarski zegarmistrz, tłum. Jacek St. Buras (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
  • Sasha Marianna Salzmann, Poza siebie, tłum. Agnieszka Walczy (Prószyński i s-ka)
  • Jurij Wynnyczuk, Tango śmierci, tłum. Bohdan Zadura (Kolegium Europy Wschodniej)
  • Polina Żerebcowa, Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004, tłum. Agnieszka Knyt, Michał B. Jagiełło (Fundacja Ośrodka KARTA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie