Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy z ZUS po 25 maja nie będzie wypłacany? Rząd się pomylił

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Pomyłka rządu sprawiła, że ZUS nie będzie mógł wypłacić zasiłków
Pomyłka rządu sprawiła, że ZUS nie będzie mógł wypłacić zasiłków krzysztof łokaj
Nie będzie zasiłku opiekuńczego po 25 maja? Wszystko rozstrzygnie się w ciągu kilku dni. - Rodzice, którzy po 25 maja zostaną w domach ze swoimi dziećmi do 8. roku życia, dostaną zasiłek opiekuńczy - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Takie informacje są też na oficjalnych stronach rządowych. Co innego zapisano jednak w przepisach. Prawnicy alarmują: zmiana przepisów spowodowała, że urzędnicy będą mogli wypłacać pieniądze tylko opiekunom osób niepełnosprawnych do lat 18. Rodzice pozostałych dzieci zasiłku nie dostaną. Co na to ZUS? Odmawia komentarza. Informuje tylko, że "czeka na zmianę przepisów".

Zasiłek opiekuńczy przysługiwał od początku stanu epidemii rodzicom wszystkich dzieci do 8 lat, którzy musieli opiekować się nimi, bo rząd zamknął żłobki, przedszkola i szkoły. Wraz z kolejnymi etapami zwalczania koronawirusa wprowadzano przepisy, które pozwalały dalej wypłacać ten zasiłek. Ostatnie decyzje mówią, że świadczenie to będzie wypłacane do 14 czerwca. Tyle, że przepisy w tej sprawie są błędne. I jeśli nie zostaną zmienione, ostatnim dniem za które będzie przysługiwała wypłata z ZUS, będzie 25 maja.

Artykuł 4 ustawy o COVID-19 pozwalał wypłacać pieniądze wszystkim rodzicom dzieci do lat 8, bo odwoływał się do przepisu z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ZUS. Ta ustawa określa w art. 32, że zasiłek należy się, jeśli ubezpieczony nie pracuje, ponieważ musi zapewnić opiekę nad dzieckiem z powodu m.in. nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, choroby lub macierzyństwa. Rząd zapewnił, że chce jego przedłużenia do 14 czerwca i przygotował przepis, jednak w takiej formie, że nie pozwala on wypłacać pieniędzy większości rodziców.

Jak wskazuje portal prawo.pl, przepis odsyłający do ustawy o wypłacie pieniędzy z ZUS zniknął. Zatem 25 maja w życie wejdzie zmieniona ustawa o zwalczaniu COVID-19, która nie pozwala ZUS-owi na wypłacanie zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze będą mogli otrzymać dzieci rodziców niepełnosprawnych do 18. roku życia i to nie dłużej niż przez 14 dni.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że zasiłek nadal będzie wypłacany tak, jak dotychczas. Za tymi zapewnieniami nie idzie jednak zmiana prawa. Wrocławski oddział ZUS nie komentuje sprawy. Urzędnicy czekają na poprawienie przepisów. Jeśli 25 maja wejdą one w życie w takiej formie, jak proponuje rząd, ZUS nie będzie mógł wypłacić pieniędzy rodzicom dzieci do lat 8.

Naprawa prawnego bubla wymaga zwołania posiedzeń Sejmu i Senatu. Zostały na to 4 dni.

Od początku epidemii koronawirusa oddziały ZUS na Dolnym Śląsku zasypane są wnioskami o zasiłek. W połowie maja było ich 60 tys.
- W ciągu dwóch miesięcy wpłynęło do nas tyle wniosków, ile normalnie wpływa w ciągu dwóch lat – informowała wtedy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Zazwyczaj zasiłki opiekuńcze stanowią zaledwie 8 proc. wszystkich wniosków, a obecnie prawie połowa wszystkich wniosków to te za czas opieki nad dzieckiem – dodawała.

ZABEZPIECZ SIEBIE I SWOICH PRACOWNIKÓW - MASKI Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska