Zamykają porodówki we Wrocławiu. Czytelniczka: Kobiety chyba będą rodzić na ulicy!

Celina MarchewkaZaktualizowano 
W sierpniu zamykają dwie porodówki we Wrocławiu
W sierpniu zamykają dwie porodówki we Wrocławiu Sebastian Wolosz/ Polska Press
W sierpniu we Wrocławiu zmniejszy się liczba miejsc na wrocławskich porodówkach. Przerwę w przyjmowaniu pacjentów ogłosiły dwa szpitale: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu i Uniwersytecki Szpital Kliniczny. "Co ja zrobię? Nie każdy ma możliwość pojechać do placówki w innym mieście" - pyta Czytelniczka. Wyjaśnieniem sprawy zajęła się nasza reporterka Celina Marchewka.

- Proszę o pilne podjęcie tematu. Wrocławskie ciężarne będą rodzic chyba na ulicy. Od końca lipca zamknięte będą dwa oddziały położnicze. Jak Borowska i Brochów obsłużą całe miasto? Nie każdy ma możliwość dojechania do innej miejscowości... Sama mam w tym czasie termin i 2.5 letnie dziecko w domu! - denerwuje się nasza Czytelniczka, pani Karolina.

W szpitalach uzyskaliśmy informację, że faktycznie, planowane są przerwy w przyjmowaniu pacjentów.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy Chałubińskiego

Od 05.08 do 19.08 tamtejsza porodówka będzie zamknięta ze względu na urlopy. Dyrekcja szpitala podjęła decyzję o wysłaniu wszystkich pracowników na wolne w tym samym czasie i zamknięciu oddziału na 2 tygodnie.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu przy Kamieńskiego

W placówce od 27.07 do 05.08 oraz od 30.08 do 09.09 zamknięta będzie izba przyjęć. Powodem przestojów są braki kadrowe. Jak tłumaczy dr n. med. Bogusław Malik, p.o. lekarza kierującego oddziałem ginekologiczno-położniczym, w okresie urlopowym nie są w stanie zapewnić pełnej obsady lekarskiej bez nadmiernego obciążania pracowników i stąd decyzja o ograniczeniu pracy.

- Zamknięta będzie izba przyjęć. Wszystkie zaplanowane przypadki odbędą się według planu. Jeżeli ktoś trafi do nas do 27 lipca przed 8 rano to go przyjmiemy, oczywiście jeśli będą wolne miejsca. Także osoby, które już u nas leżą, będą nadal hospitalizowane. Brakuje nam lekarzy, którzy mogliby pełnić dyżury. Właśnie kłopoty personalne są przyczyną podjęcia takiej decyzji - mówi dr Malik.

W sierpniu przez cały czas normalnie funkcjonować będą porodówki w szpitalach na Brochowie i przy ul. Borowskiej. Pracownicy tych placówek nie są jednak w stanie powiedzieć teraz, jak duże będą mieli obłożenie za miesiąc. Oddziały ginekologiczno-położnicze rządzą się specyficznymi regułami. Tam sytuacja często zmienia się z godziny na godzinę, bo nigdy nie wiadomo ile kobiet przyjedzie do porodu danego dnia.

Jeśli nie we Wrocławiu, to gdzie rodzić?

Każda kobieta może sama zadecydować, w jakim szpitalu chce urodzić swoje dziecko i wybrać dowolną placówkę w całym kraju. Oczywiście, najwygodniej jest skorzystać z możliwości dostępnych w miejscu zamieszkania lub w najbliższej okolicy. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia, kobiety mogą rodzić także w Oławie, Oleśnicy i Trzebnicy. Tamtejszy personel przyznaje, że cały czas mają sporo pacjentek z Wrocławia, ale mimo wszystko obłożenie porodówek w tych miastach jest dużo mniejsze, niż w stolicy Dolnego Śląska.

Wybór szpitala powinien być uzależniony od rodzaju ciąży

Szpitale podzielone są na 3 stopnie referencyjności:

I stopień - przeznaczony dla kobiet, których ciąża rozwija się prawidłowo, bez żadnych powikłań, a poród rozpoczyna się w terminie,
II stopień - szpitale, gdzie opiekę znajdą kobiety z ciążą zagrożoną,
III stopień - najwyższy poziom opieki. Dla kobiet z ciążą wysoko zagrożoną, która przebiega patologicznie.

Zobacz też: Trening na świeżym powietrzu podczas upałów - co robić, aby było zdrowo i efektywnie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 119

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda

Co roku to samo! Kiedy ten koszmarny stres dla ciezarnych sie skonczy..

G
Gość
2019-07-19T18:54:04 02:00, Gość:

I dobrze wam tak żądaniowe madki. Przeliczylyscie się, co? Miało być wszystko dla was a tu niespodzianka.. :D

Na czym polega rozczeniowość tutaj, idioto? Na potrzebie bycia przyjętą na poród do szpitala?

G
Gość

Co roku 2 porodówki we Wrocławiu są zamknięte w wakacje na jakiś czas. O tym już nie piszecie.

G
Gość
2019-07-23T09:47:13 02:00, A:

Rodziłam w Świebodzicach, super szpital - też już zamknięty. Ten kraj się zwija w każdej dziedzinie, a debile tu komentujący nawet nie są w stanie tego zauważyć. Ale niedługo bez służby zdrowia będzie w tym kraju selekcja naturalna i przetrwają tylko najbardziej zaradni, a nie geny chłopów pańszczyźnianych.

2019-07-23T09:59:03 02:00, Gość:

taki super, że dziecku dzieci oderwali.

głowę **

G
Gość
2019-07-23T09:47:13 02:00, A:

Rodziłam w Świebodzicach, super szpital - też już zamknięty. Ten kraj się zwija w każdej dziedzinie, a debile tu komentujący nawet nie są w stanie tego zauważyć. Ale niedługo bez służby zdrowia będzie w tym kraju selekcja naturalna i przetrwają tylko najbardziej zaradni, a nie geny chłopów pańszczyźnianych.

taki super, że dziecku dzieci oderwali.

e
ex-położnik
2019-07-21T18:29:21 02:00, Gość:

Braki kadrowe, hm.... Zdaje się, że to posłanka partii obecnie świątobliwie panującej krzyczała z mównicy sejmowej do protestujących lekarzy "niech wyjeżdżają" jak im się tu w kraju nie podoba.

Nie chodzi o wyjazdy lekarzy jako powód braków kadrowych tylko o to, że nikt ze współczesnymi rodzacymi i ich partnerami nie wytrzyma i ginekolodzy po ukończeniu specjalizacji nie muszą dyżurować i zwalniaja się ze szpitali.

G
Gość

Braki kadrowe, hm.... Zdaje się, że to posłanka partii obecnie świątobliwie panującej krzyczała z mównicy sejmowej do protestujących lekarzy "niech wyjeżdżają" jak im się tu w kraju nie podoba.

R
Rafal

Raczej w domu będziecie a nie na ulicy.

G
Gość
2019-07-19T17:07:59 02:00, j.s:

masz 500 plus? oddasz 700 plus i urodzisz ....mam to w dup.e

2019-07-19T17:14:10 02:00, Gość:

Prawda. Ale tępe dzidy nie liczą

2019-07-19T18:05:27 02:00, Gość:

Niestety pis dobrze wykombinowal ze wiekszosc narodu durna, teraz im placi zeby tej durnej częśći narodu było więcej, a Ci którzy chcieliby sami zarobić na lepszy standard dla siebie som dojeni z kasy. Nie dość że całe życie praktycznie z nfz nie korzystam bo nie mam na to czasu zeby stać w kolejkach i leczyć się miesiącami tylko jak coś wracać do sprawności muszę jak najszybciej bo nie pracuje to nie zarabiam to jeszcze urodzić nawet nie ma opcji w godnych warunkach bo trzeba by przeprowadzac się do warszawy....

2019-07-19T18:49:54 02:00, Gość:

Masz rację Czaskoski pomoże ci w porodzie a może i sam odbierze.

Minęły 4 lata a wy dalej potraficie tylko jęczeć "a za peło....".

Może pora w końcu wziąć odpowiedzianość za to co się dzieje w kraju.

G
Gość

dziwne, że pomimo taki sytuacji na wrocławskich porodówkach wciąż nie można rodzić we wrocławiu prywatnie...

J
Janina

Tytuł artykułu '' przerażający '' a czy prawdziwy ??????????????????????????????????????????????????

G
Gość

No ile bedzie zawałow, udarów czy złamań to rzeczywiście trudno przewidzieć ale ile kobiet mniej więcej bedzie rodzic to chyba NFZ na podstawie swoich danych wie, albo może sie dowiedzieć, nawet ze sporym prawdopodobieństwem kiedy ma to nastąpić. Sytuacje patologiczne to i tak inny oddział.

G
Gość
2019-07-19T17:07:59 02:00, j.s:

masz 500 plus? oddasz 700 plus i urodzisz ....mam to w dup.e

2019-07-19T17:14:10 02:00, Gość:

Prawda. Ale tępe dzidy nie liczą

2019-07-19T18:05:27 02:00, Gość:

Niestety pis dobrze wykombinowal ze wiekszosc narodu durna, teraz im placi zeby tej durnej częśći narodu było więcej, a Ci którzy chcieliby sami zarobić na lepszy standard dla siebie som dojeni z kasy. Nie dość że całe życie praktycznie z nfz nie korzystam bo nie mam na to czasu zeby stać w kolejkach i leczyć się miesiącami tylko jak coś wracać do sprawności muszę jak najszybciej bo nie pracuje to nie zarabiam to jeszcze urodzić nawet nie ma opcji w godnych warunkach bo trzeba by przeprowadzac się do warszawy....

Masz rację Czaskoski pomoże ci w porodzie a może i sam odbierze.

K
Kkk

Chałubińskiego jest zamknięty do 18 a nie do 19 sierpnia proszę o podawanie rzetelnych informacji.

G
Gość
2019-07-19T17:07:59 02:00, j.s:

masz 500 plus? oddasz 700 plus i urodzisz ....mam to w dup.e